Reklama
reklama

Velká cena? Za jakou cenu? Závod v číslech

Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá mnohonásobně vyšší počet zahraničních návštěvníků, přijíždí sem ale i ti z celé republiky. Jenže ani letos jich nebylo dost. Návštěvnost brněnské Velké ceny opět nepřesáhla 200 tisíc.

Od pátku do neděle zavítalo na Masarykův okruh 193 834 diváků. Páteční tréninky přilákaly 30 513 fanoušků, v sobotu se počet více než zdvojnásobil na 75 780 návštěvníků a v porovnání s loňským ročníkem se tak návštěvnost mírně zvýšila. Za deštivé neděle však sledovalo závod pouze 87 541 diváků. Grand Prix České republiky je v Brně výrazně nákladnou tradicí. Jen letošní ročník si vyžádal rekordní dotaci od státu ve výši 70 milionů korun. Dalších 20 milionů věnoval Jihomoravský kraj a 10 milionů přidalo město. Právě ztrátovost je i důvodem, proč předešlý organizátor, Automotodrom, nechtěl závody pořádat. Za organizací brněnského závodu tak již druhý rok stojí Spolek pro GP ČR. Ten v říjnu roku 2015 založily veřejné instituce, Město Brno společně s Jihomoravským krajem, Turistickým informačním centrem a Centrálou cestovního ruchu – Jižní Morava.

Podle vyjádření brněnského primátora má pro Brno Velká ceny stále význam. „Když se řekne Brno, tak ve světovém měřítku jde o město, které ne každý zná. Když se řekne Grand Prix Brno tak se všude ve světě ví, kde se tento závod jede,“ uvedl po loňském ročníku. Ten vykázal ztrátu 28 milionů, kterou hradí organizátor, tedy právě Spolek pro GP ČR. Brňané závody sice považují za tradiční akci, na okruh však často nevyráží. „Osobně na závody koukat nechodím, naopak, snažím se v tu dobu vždy odjet z Brna. Výrazné zvyšování cen třeba v hospodách, jak se to dělo dříve, sice už není, ale i tak je ve městě hluk a je problém s dopravou,“ podělil se o své zkušenosti Dušan Marek.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Vánoční trhy začnou v pátek
Jako každý rok, brněnské Vánoce odstartuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. To se letos bude konat v pátek 24. listopadu v 17 hodin.
20.11.2017 - 08:00
V noci na neděli spěchali strážníci do Židenic, aby prověřili oznámení o údajném napadení na zastávce hromadné dopravy.
19.11.2017 - 19:13
Konstrukční i programovací schopnosti středoškoláků prověří oblíbená soutěž Merkur perFEKT Challenge. Mladí studenti téměř ze všech koutů republiky se utkají v úterý 21. listopadu 2017 v montování...
19.11.2017 - 15:00
Rozhodli jste se investovat finanční prostředky a pořídit si byt či dům a následně jej dále pronajímat? Nebo již s pronájmem nemovitosti zkušenosti máte? Pak jistě víte, že právě v případě pronájmu...
19.11.2017 - 08:33
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Komentáře