Reklama
reklama

Velká cena se musí obejít bez fanoušků, osobnosti motocyklového sportu se za nimi vydají do centra města. Zahálet nebudou ani strážníci

Bez účasti na tribunách. Poprvé v historii nebudou na závodech MotoGP v České republice o nadcházejícím víkendu přítomni diváci. Atmosféru jim organizátoři chtějí navodit doprovodnou akcí. Do okolí Masarykova okruhu se naopak tradičně vydají městští policisté. Co bude s Velkou cenou dál?

Kromě výročí 70 let od první Grand Prix se letošní ročník Velké ceny zapíše do historie i v jiném ohledu. Z bezpečnostních důvodů souvisejících se situací kolem pandemie Covid-19 na tribuny nemají přístup diváci. Zakoupené lístky zůstávají v platnosti na příští rok.

Velká cena v centru

Do centra města dorazí Masarykův okruh ve čtvrtek 6. srpna odpoledne. Alespoň pomyslně. Pro diváky je připravena beseda s osobnostmi motocyklového sportu v brněnském kině Scala. Na pódiu vystoupí Karel Abraham, dlouholetý závodník MotoGP, Peter Baláž, motocyklová legenda Československa, Ivana Ulmanová, statutární ředitelka Automotodromu Brno a Martin Straka, okruhový hlasatel, fotograf a televizní komentátor motoristických závodů. Akci doprovodí i program na Moravském náměstí včetně distanční autogramiády Karla Abrahama či výstavy současných a historických závodních strojů.

Bez diváků, ale se strážníky

I přes neúčast diváků se Velká cena neobejde bez přítomnosti strážníků. „Brno je letos teprve druhým místem na světě, kde budou závodit jezdci královské kubatury MotoGP. Z diváckého hlediska je to obrovské lákadlo. Nepředpokládáme, že přijedou tisíce fanoušků, současně však nemůžeme riziko podcenit,“ vysvětlil Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Na vytipovaných místech budou navíc městští policisté ve spolupráci s pořadateli kontrolovat i dodržování dopravního značení. 

„Během tří dnů se do opatření zapojí téměř sto strážníků. Ve srovnání s jinými ročníky pořádanými za běžných podmínek je to přibližně polovina. Hlídky městské policie vždy koordinují svoji činnost s přítomnými republikovými policisty. Nejinak tomu bude i letos,“ doplnil Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů městské policie.

Jaká je budoucnost?

S promotérem šampionátu jsou již dohodnuty podmínky konání dodatečného plnohodnotného ročníku 2021. Po dlouhotrvajících jednáních nakonec došlo k dohodě, která letos snížila původní částku zalistovacího poplatku z 4,6 mil. eur na 1 mil. eur za uspořádání Grand Prix v omezené podobě a v roce příštím již plnohodnotný závod na částku 6 mil. eur. 

Řešit se nadále bude i budoucnost Velké ceny po roce 2021. „V následujících dnech náš čekají jednání ve dvou zcela zásadních oblastech – jde o zapojení státu a o podmínky ze strany Dorna Sports. Největším příjemcem daňových výnosů spojených s realizací velké ceny je stát – chceme tedy dosáhnout garance jeho zapojení do úhrady zalistovacího poplatku. Ideální by navíc bylo, pokud by se stát stal dalším členem pořádajícího spolku, o což budeme usilovat. S Dornou budeme řešit nejen výši poplatku, ale také další obchodní možnosti, která jsou v souvislosti se závodem k dispozici, jako je například poskytování reklamních ploch,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Naším cílem bylo pro tyto dva ročníky vyjednat takové podmínky, které budou přijatelné pro všechny zainteresované strany a zároveň umožní fanouškům motosportu si v roce 2021 užít naplno atmosféru Grand Prix. Navíc se tím otevírá možnost dále jednat o budoucnosti tohoto prestižního mezinárodního závodu, aby mohl být mimo jiné impulzem pro oživení turistického ruchu a pohostinství v celém kraji,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře