Reklama
reklama

Velikonoce se blíží. Víte, co znamenají Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Řada nevěřících jej pak vítá jako krásnou oslavu jara spojenou s několika tradicemi o Velikonočním pondělí. Ovšem řada tradic se nevztahuje jen k tomu jedinému dni, ale i k ostatním dnům v průběhu celého týdne.

Velikonoce patří k významným jarním svátkům, kdy si především všichni křesťané připomínají ukřižování a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na rozdíl od Vánoc nemají své pevné datum v kalendáři, ale připadají vždy na neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. Svatý týden neboli Pašijový týden je období těsně před Velikonocemi a každý den má svůj specifický název a s ním spojené zvyklosti. Nyní si můžete připomenout ty nejdůležitější.

Zelený čtvrtek
Toto pojmenování vzniklo kvůli nedorozumění. Jedná se totiž o české zkomolení německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek). Bývá tradicí v tento den jíst zelené pokrmy jako zelí, špenát a hrách. Tato jídla mají člověku zajistit pevné zdraví po celý rok. Pokud zatoužíte po něčem zeleném do žaludku, vydejte se mezi 13 a 16 hodinou na Zelný trh, kde bude zdarma podávaná špenátová polévka. Za pozornost stojí také Zelené pivo, které letos už podvanácté uvařili sládci v pivovaru Starobrno.

Velký pátek
Velký pátek připomíná den, kdy byl Ježíš ukřižován. Pro křesťany není tento den dnem smutku a pláče, nýbrž dnem zamyšlení nad krvavou obětí Ježíše, která je zdrojem spásy. Zároveň je v lidových pověrách spojován s magickými silami. Nemělo by se hýbat zemí (tedy rýt či kopat) a ani prát prádlo. Zároveň by se měl tento den dodržet přísný půst od masa, zkuste tedy vymyslet nějakou bezmasou variantu obědu či večeře. Od loňského roku je navíc Velký pátek opět v České republice vedený jako státní svátek.

Bílá sobota
Bílá sobota je dnem, kdy končí pro křesťany doba čtyřicetidenního půstu. V tento den se nekonají žádné obřady ani mše v kostelech. Název může pocházet z lidových zvyků, kdy těsně před vyvrcholením Velikonočního období docházelo k úklidu a bílení v domácnostech. Zároveň je tento den také ideální k pletení pomlázky.

Boží hod Velikonoční
Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavností církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. V tento den se pečou velikonoční beránci, také se světí velikonoční pokrmy a barví se vajíčka pro koledníky.

Velikonoční pondělí
Je vyvrcholením Svatého týdne a celého Velikonočního veselí. V České republice je spojené s nejrůznějšími tradicemi a zvyklostmi, které jsou však odlišné v závislosti na jednotlivých regionech republiky. Nejběžněji se však setkáváme s tím, že chlapci chodí s pomlázkami za děvčaty a šlehání tradičně doprovází odříkávání různých říkanek. Za odměnu dostává koledník malovaná vajíčka, stuhy, dárečky i alkohol. Někde mládenci polévají ženy vodou, jinde naopak polévají ženy muže.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře