Reklama
reklama

Velikonoce se blíží. Víte, co znamenají Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Řada nevěřících jej pak vítá jako krásnou oslavu jara spojenou s několika tradicemi o Velikonočním pondělí. Ovšem řada tradic se nevztahuje jen k tomu jedinému dni, ale i k ostatním dnům v průběhu celého týdne.

Velikonoce patří k významným jarním svátkům, kdy si především všichni křesťané připomínají ukřižování a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na rozdíl od Vánoc nemají své pevné datum v kalendáři, ale připadají vždy na neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. Svatý týden neboli Pašijový týden je období těsně před Velikonocemi a každý den má svůj specifický název a s ním spojené zvyklosti. Nyní si můžete připomenout ty nejdůležitější.

Zelený čtvrtek
Toto pojmenování vzniklo kvůli nedorozumění. Jedná se totiž o české zkomolení německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek). Bývá tradicí v tento den jíst zelené pokrmy jako zelí, špenát a hrách. Tato jídla mají člověku zajistit pevné zdraví po celý rok. Pokud zatoužíte po něčem zeleném do žaludku, vydejte se mezi 13 a 16 hodinou na Zelný trh, kde bude zdarma podávaná špenátová polévka. Za pozornost stojí také Zelené pivo, které letos už podvanácté uvařili sládci v pivovaru Starobrno.

Velký pátek
Velký pátek připomíná den, kdy byl Ježíš ukřižován. Pro křesťany není tento den dnem smutku a pláče, nýbrž dnem zamyšlení nad krvavou obětí Ježíše, která je zdrojem spásy. Zároveň je v lidových pověrách spojován s magickými silami. Nemělo by se hýbat zemí (tedy rýt či kopat) a ani prát prádlo. Zároveň by se měl tento den dodržet přísný půst od masa, zkuste tedy vymyslet nějakou bezmasou variantu obědu či večeře. Od loňského roku je navíc Velký pátek opět v České republice vedený jako státní svátek.

Bílá sobota
Bílá sobota je dnem, kdy končí pro křesťany doba čtyřicetidenního půstu. V tento den se nekonají žádné obřady ani mše v kostelech. Název může pocházet z lidových zvyků, kdy těsně před vyvrcholením Velikonočního období docházelo k úklidu a bílení v domácnostech. Zároveň je tento den také ideální k pletení pomlázky.

Boží hod Velikonoční
Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavností církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. V tento den se pečou velikonoční beránci, také se světí velikonoční pokrmy a barví se vajíčka pro koledníky.

Velikonoční pondělí
Je vyvrcholením Svatého týdne a celého Velikonočního veselí. V České republice je spojené s nejrůznějšími tradicemi a zvyklostmi, které jsou však odlišné v závislosti na jednotlivých regionech republiky. Nejběžněji se však setkáváme s tím, že chlapci chodí s pomlázkami za děvčaty a šlehání tradičně doprovází odříkávání různých říkanek. Za odměnu dostává koledník malovaná vajíčka, stuhy, dárečky i alkohol. Někde mládenci polévají ženy vodou, jinde naopak polévají ženy muže.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Náměstí Svobody Foto: Centrum news
Plastové baňky, které zdobí vánoční strom na náměstí Svobody, tři Španělé vzali se stromu a použili na kopání. Zachytily je kamery a od strážníků dostali pokutu.
14.12.2018 - 09:08
Jihomoravský kraj má po osmi letech nové logo. Na základě výběrového řízení byl vybrán návrh založený na jednoduchosti a minimalismu. Podoba loga vychází z tradičních barev a tvarů moravské keramiky...
13.12.2018 - 15:43
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zlepšit komunikaci mezi městem Brnem a jeho akciovými společnostmi a efektivněji koordinovat práce na silnicích. To je úkolem nové pracovní skupiny Koordinátora oprav a uzavírek, kterou včera zřídili...
13.12.2018 - 06:00
Kryté beach kurty na Riviéře, kryokomora nebo obměněné šatníky. To jsou jen některé z investic v hodnotě 71 milionů korun, o nichž dnes rozhodla Rada města Brna. Ta funguje jako valná hromada...
12.12.2018 - 18:26
Stadion za Lužánkami Foto: Google maps
Zastupitelé odsouhlasili podání žaloby proti firmě Libora Procházky. Nevyřešené spory mezi podnikatelem a městem blokují rozvoj lokality v okolí fotbalového stadionu za Lužánkami. Žaloba je první...
12.12.2018 - 08:00
Co dělá provozní elektrikář nebo strojník turbíny v jaderné elektrárně? To zjistí návštěvníci akce „Šance pro technika“, která se uskuteční 13. až 14. prosince v Dukovanech. Akce se koná druhým rokem...
11.12.2018 - 20:00
Komentáře