Reklama
reklama

Velikonoce se blíží. Víte, co znamenají Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Řada nevěřících jej pak vítá jako krásnou oslavu jara spojenou s několika tradicemi o Velikonočním pondělí. Ovšem řada tradic se nevztahuje jen k tomu jedinému dni, ale i k ostatním dnům v průběhu celého týdne.

Velikonoce patří k významným jarním svátkům, kdy si především všichni křesťané připomínají ukřižování a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na rozdíl od Vánoc nemají své pevné datum v kalendáři, ale připadají vždy na neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. Svatý týden neboli Pašijový týden je období těsně před Velikonocemi a každý den má svůj specifický název a s ním spojené zvyklosti. Nyní si můžete připomenout ty nejdůležitější.

Zelený čtvrtek
Toto pojmenování vzniklo kvůli nedorozumění. Jedná se totiž o české zkomolení německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek). Bývá tradicí v tento den jíst zelené pokrmy jako zelí, špenát a hrách. Tato jídla mají člověku zajistit pevné zdraví po celý rok. Pokud zatoužíte po něčem zeleném do žaludku, vydejte se mezi 13 a 16 hodinou na Zelný trh, kde bude zdarma podávaná špenátová polévka. Za pozornost stojí také Zelené pivo, které letos už podvanácté uvařili sládci v pivovaru Starobrno.

Velký pátek
Velký pátek připomíná den, kdy byl Ježíš ukřižován. Pro křesťany není tento den dnem smutku a pláče, nýbrž dnem zamyšlení nad krvavou obětí Ježíše, která je zdrojem spásy. Zároveň je v lidových pověrách spojován s magickými silami. Nemělo by se hýbat zemí (tedy rýt či kopat) a ani prát prádlo. Zároveň by se měl tento den dodržet přísný půst od masa, zkuste tedy vymyslet nějakou bezmasou variantu obědu či večeře. Od loňského roku je navíc Velký pátek opět v České republice vedený jako státní svátek.

Bílá sobota
Bílá sobota je dnem, kdy končí pro křesťany doba čtyřicetidenního půstu. V tento den se nekonají žádné obřady ani mše v kostelech. Název může pocházet z lidových zvyků, kdy těsně před vyvrcholením Velikonočního období docházelo k úklidu a bílení v domácnostech. Zároveň je tento den také ideální k pletení pomlázky.

Boží hod Velikonoční
Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavností církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. V tento den se pečou velikonoční beránci, také se světí velikonoční pokrmy a barví se vajíčka pro koledníky.

Velikonoční pondělí
Je vyvrcholením Svatého týdne a celého Velikonočního veselí. V České republice je spojené s nejrůznějšími tradicemi a zvyklostmi, které jsou však odlišné v závislosti na jednotlivých regionech republiky. Nejběžněji se však setkáváme s tím, že chlapci chodí s pomlázkami za děvčaty a šlehání tradičně doprovází odříkávání různých říkanek. Za odměnu dostává koledník malovaná vajíčka, stuhy, dárečky i alkohol. Někde mládenci polévají ženy vodou, jinde naopak polévají ženy muže.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře