Reklama
reklama

Vedení Brna poskytne desítky milionů korun na záchranu Holáseckých jezer

Holásecká jezera v brněnských Tuřanech jsou domovem unikátních rostlin a živočichů, poslední roky jsou však zanesena bahnem a sedimenty. Brněnští radní se tudíž rozhodli, že na odbahnění devíti jezer poskytnou desítky milionů korun.

Holásecká jezera obývají chráněná mokřadní společenstva a u břehů rostou dva druhy orchidejí. V oblastech jezer se rovněž vyskytuje několik druhů obojživelníků, mokřadních ptáků a v minulých letech se tam vyskytl i bobr evropský. „Záměr odbahnit Holásecká jezera trvá již delší dobu. Na stole jsme měli několik variant realizace. Rozhodli jsme se ale vyhnout polovičatému řešení a odtěžit sedimenty z devíti jezer, protože zde ohrožují unikátní rostliny a živočichy. Nyní necháme zpracovat nové biologické hodnocení a etapizaci projektu,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Odbahňování jednotlivých jezer bude postupné. Vytěžené bahno poputuje do Pískovny Černovice. „Chtěli bychom postupně odbahnit každý rok jedno jezero. Práce provedou plovoucí bagry. Celkové náklady odhadujeme na desítky milionů korun. Důležité je, že odtěžovaný materiál není kontaminovaný, proto se nám nabízí několik variant jeho využití. Můžeme ho použít například k rekultivaci prostředí v černovických pískovnách,“ dodal Hladík.

Přírodní památka Holásecká jezera byla vyhlášena jako zvláště chráněné území v roce 1987. Jedná se o soustavu jezer a mokřadů. Soustavu tvoří sedmi na sebe navazujících průtočných jezer – Kašpárkovo, Typfl, Kmuníčkovo, Roučkovo, Ledárenské, Plavecké, Strakovo - a tři neprůtočných jezera - Kocábka, Lávka, Opleta. Jezera vznikla z původního ramene řeky Svitavy v 20. století.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře