Reklama
reklama

Včera uplynulo 40 let od zahájení plného provozu vodní elektrárny Dalešice

Přesně 15. prosince uplynulo 40 let od uvedení do provozu posledního čtvrtého turbosoustrojí Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Završilo se tak osmileté období, kdy bylo budováno toto unikátní vodohospodářské a energetické dílo s největší funkční sypanou hrází v Evropě. I po čtyřiceti letech je vodní dílo Dalešice nepostradatelnou součástí energetické soustavy České republiky, zásobárnou vody i ochranou proti povodním.

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice slouží jako zdroj schopný rychlého najetí na plný výkon a operativního vyrovnání okamžité energetické bilance v elektrizační soustavě ČR. Dalešice umí najet na plný výkon v čase pod 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně „nejrychlejší“ elektrárnu Skupiny ČEZ. Do dnešních dnů elektrárnou proteklo 7.650 milionů m3 vody, což znamená, že celkový maximální objem horní nádrže protekl elektrárnou více než 60krát a elektrárna do dnešního dne vyrobila 13,05 TWh elektrické energie, která by stačila na pokrytí celkové roční spotřeby většiny českých domácností.

První úvahy o využití poměrně velkého spádu řeky a sevřeného údolí pro výstavbu přehrad a vodních elektráren se objevily již ve 30. letech minulého století. Konkrétnější podobu získal projekt v 60. letech, kdy padlo rozhodnutí o výstavbě Jaderné elektrárny Dukovany, pro kterou přehradní nádrž slouží jako zásobárny chladicí vody. Výstavba vodního díla na řece Jihlavě započala již na přelomu let 1971 a 1972. Všechna čtyři soustrojí byla do provozu uváděna postupně v roce 1978. První v dubnu, druhé v srpnu, třetí v září a poslední 15. prosince. Průběh této obrovské stavby zachytil i film Jiřího Menzela s Janem Hrušínským v hlavní roli s názvem „Kdo hledá zlaté dno“.

Významnou částí celého komplexu je přečerpávací vodní elektrárna, kde jsou instalovány 4 reverzní Francisovy turbíny o celkovém výkonu 480MW. V útrobách hráze Mohelna je MVE s Kaplanovou turbínou o výkonu 1,2 MW a Francisovou turbínou o výkonu 0,6 MW. V uplynulých letech prošla elektrárna komplexní modernizací, při níž byl modernizován řídicí systém, vyměněny blokové transformátory a generální opravou prošla všechna čtyři turbosoustrojí. V roce 2016 generální modernizaci završila oprava koruny hráze, při které byl vybudován speciální zavlažovací systém, který umožňuje ochránit těsnicí jílové jádro hráze v případě mimořádného sucha.

I přes suché počasí nebylo nutné zavlažovací systém použít, voda stále vzlíná z hladiny, navíc v oblasti hráze bylo v létě poměrně deštivo,“ sdělil vedoucí provozu vodních elektráren Josef Blaha. Ani aktuální hladina vody v nádrži nedosahuje historického minima. Aktuálně je 6 metrů pod maximální úrovní a ještě nižší hodnoty energetici zaznamenali v letech 2000 a 2003. „Za prvních jedenáct měsíců jsme v Dalešicích vyrobili 424 486 MWh, což je prozatím třetí nejvyšší výroba,“ dodal Josef Blaha. Provoz Dalešic ani Jaderné elektrárny Dukovany nebyl nijak omezen.

Dnes vodní dílo Dalešice slouží vedle výroby elektrické energie a jako zásobárna vody pro Jadernou elektrárnu Dukovany, také ke sportovním a rekreačním účelům. Svůj strategický význam však již mnohokrát prokázala i při povodních a extrémních stavech počasí. Přečerpávací elektrárnu je možné navštívit v rámci pravidelných exkurzí, které zde ČEZ pořádá, nebo při mimořádných příležitostních akcích.

Více podrobností k návštěvě zdejšího infocentra najdete na www.cez.cz/dalesice.

Parametry vodního díla Dalešice:

  • Výška hráze od základové spáry asi 100 metrů,
  • délka hráze přes údolí přesahuje 300 metrů,
  • ve svých základech dosahuje šířka hráze rovněž 300 metrů,
  • maximální objem horního jezera 128 mil. m3,
  • délka horního jezera 22 km,
  • maximální objem dolního jezera 17 mil. m3,
  • délka dolního jezera 7 km,
  • maximální objem přečerpané vody 11 mil. m3,
  • stoletá voda 310 m3/s,
  • tisíciletá voda 410 m3/s.

Zdroj: ČEZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Vacek navrhl systém, který by samostatně detekoval vozidla jedoucí v protisměru na dálnicích a rychlostních komunikacích. Tím by mohl omezit počet...
24.07.2019 - 11:18
Validátor Foto: DPMB
Nákup jednorázové jízdenky v brněnské MHD bude pro cestující pohodlnější. Vozy Dopravního podniku budou opatřeny validátory, které umožní po nástupu koupi jízdenky přiložením bezkontaktní karty. V...
24.07.2019 - 07:19
Foto z autonehody Foto: PČR JMK
V neděli před pátou hodinou ráno došlo k vážné dopravní nehodě na silnici mezi Jedovnicemi a Lažánkami. Šestadvacetiletý řidič automobilu Audi utrpěl těžká zranění, s kterými byl transportován do...
23.07.2019 - 18:23
Zámecká zahrada a biotop Oslavany Foto: FB biotopu
Letos poprvé se lidem otevřel biotop v Oslavanech. Přímo v zahradě u renesančního zámku si lidé moohou vychutnat koupání ve vodě, kterou nečistí žádná chemie, ale mikroorganismy.
23.07.2019 - 07:00
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Komentáře