Reklama
reklama

V Dukovanech začala první plánovaná odstávka letošního roku. Elektrárnu čeká modernizace za stovky milionů.

Plánované snižování výkonu druhého reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany začalo v pátek 9. března. Důvodem je zahájení plánované odstávky, při níž energetici v reaktoru vymění pětinu paliva za čerstvé. V plánu jsou rovněž kontroly a dalších technické akce.

Snižování výkonu druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany začalo druhý březnový pátek přesně v poledne. Odpojení generátorů první turbíny druhého výrobního bloku od přenosové soustavy se událo ve tři odpoledne. Blok elektřinu přestal dočasně dodávat až po odpojení i druhého generátoru, a to v šest večer. „Čeká nás několik týdnů náročné práce. Musíme vyměnit palivo, provést údržbu, kontroly zařízení a spustit investiční akce řádově za stovky milionů korun,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Mimo provoz bude jeden z dukovanských bloků následující dva měsíce.

Při odstávce energetici vymění 78 palivových souborů. V plánu jsou i další technické akce a investice. Nejvýznamnější je rekonstrukce podružných rozvaděčů v hodnotě 420 milionů korun, dále například instalace regulačních armatur na sekundární části zařízení a instalace nových čerpadel chlazení bazénu skladování.

Elektrárna pro letošní rok plánuje investice ve výši 1 795 milionů korun.

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Komentáře