Reklama
reklama

V Dukovanech začala první plánovaná odstávka letošního roku. Elektrárnu čeká modernizace za stovky milionů.

Plánované snižování výkonu druhého reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany začalo v pátek 9. března. Důvodem je zahájení plánované odstávky, při níž energetici v reaktoru vymění pětinu paliva za čerstvé. V plánu jsou rovněž kontroly a dalších technické akce.

Snižování výkonu druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany začalo druhý březnový pátek přesně v poledne. Odpojení generátorů první turbíny druhého výrobního bloku od přenosové soustavy se událo ve tři odpoledne. Blok elektřinu přestal dočasně dodávat až po odpojení i druhého generátoru, a to v šest večer. „Čeká nás několik týdnů náročné práce. Musíme vyměnit palivo, provést údržbu, kontroly zařízení a spustit investiční akce řádově za stovky milionů korun,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Mimo provoz bude jeden z dukovanských bloků následující dva měsíce.

Při odstávce energetici vymění 78 palivových souborů. V plánu jsou i další technické akce a investice. Nejvýznamnější je rekonstrukce podružných rozvaděčů v hodnotě 420 milionů korun, dále například instalace regulačních armatur na sekundární části zařízení a instalace nových čerpadel chlazení bazénu skladování.

Elektrárna pro letošní rok plánuje investice ve výši 1 795 milionů korun.

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře