Reklama
reklama

V Dalešicích oslaví Světový den vody exkurzemi pro návštěvníky

Světový den vody, jehož téma letos zní „Příroda pro vodu“, připadá na 22. března. Při této příležitosti energetici z dalešické vodní elektrárny připravili pro zájemce mimořádné exkurze. Otevření bran návštěvníkům dalešické přehrady se koná o víkendu 17. – 18. března.

Voda je základní surovinou, pomocí níž v Dalešicích vyrábí elektřinu. Současně toto vodní dílo slouží k rekreačním účelům i jako zásobárna vody pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Ke Světovému dni vody, který se slaví 22. března, proto energetici připravili pro zájemce překvapení v podobě exkurzí. Brány elektrárny se otevřou dokořán o víkendu 17. - 18. března 2018.

Navštívit dalešickou přehradu může každý bez věkového omezení, a to od 9 do 15 hodin. Pro návštěvníky od dvanácti let výše si organizátoři připravili prohlídku provozu. Zájemci se podívají například do strojovny k turbínám, nebo si zajdou k přivaděčům vody na turbíny. Rovněž děti mladší dvanácti let si budou moci strojovnu bezpečně prohlédnout z balkonu tamního Infocentra.

Světový den vody určila Organizace spojených národů v roce 1993 na 22. březen. Jednalo se o reakci na situaci, kdy více než miliarda lidí po celém světě trpěla nedostatkem kvalitní pitné vody. Světový den vody má každoročně odlišné téma, které letos zní "Příroda pro vodu".

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Oslavy z minulých let Foto. Dominik Stadler
Hlavní oslavy hokejového titulu s mistry extraligy se blíží. V sobotu 28. dubna se na Zelném trhu sejdou všichni ti, kteří právě zde během finálových bojů věrně fandili Kometě.
26.04.2018 - 10:54
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Čtrnáctiletého chlapce zezadu udeřil a povalil na zem o pět let starší muž. K incidentu došlo, když chlapec vystupoval z tramvaje na zastávce v Bohunicích. Agresor policii uvedl důvod napadení –...
26.04.2018 - 08:00
Festival RE:PUBLIKA letos připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Důležitou součástí festivalu, který započne 26. května 2018 na brněnském výstavišti, bude...
25.04.2018 - 20:56
Čtyři veřejné stanice pro elektromobily vzniknou v Brně v příštím roce. Stanice vyrostou v blízkosti nebo v areálech velkých výrobních zdrojů Tepláren Brno – Červený mlýn, Staré Brno, Špitálka....
25.04.2018 - 19:21
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Výzkumníci z Fakulty informačních technologií VUT spolu s dalšími evropskými vědci vyvíjí přístroj na diagnostiku rakoviny prsu. V budoucnu by nová 3D technologie mohla nahradit klasický ultrazvuk i...
25.04.2018 - 12:02
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na festivalu Ochutnej svět budou moct návštěvníci vyzkoušet jídlo z více než čtyřiceti zemí. Akce, která se uskuteční tento víkend na Malé Americe, nabídne také koncerty nebo školy vaření.
25.04.2018 - 07:47
Komentáře