Reklama
reklama

V centru Brna vznikne nová chytrá čtvrť

Nízkoenergetická čtvrť umožní svým budoucím obyvatelům žít, pracovat i nakupovat v bezprostřední blízkosti, aniž by museli kamkoliv daleko cestovat. Brněnští radní ji plánují zbudovat v části areálu tepláren v ulici Špitálka.

Nová soběstačná čtvrť má v Brně vzniknou po vzoru zahraničních měst. Koncem července Rada města Brna místo schválila jako lokalitu vhodnou pro zpracování investičního a replikačního plánu v projektu RUGGEDISED, který je součástí programu Horizont 2020 přijatý Evropskou unií a sdružuje šest evropských měst. Kromě jihomoravské metropole ještě Rotterdam, Glasgow, Umeu, Gdaňsk a Parmu. Ty by spolu měly během pěti let sdílet zkušenosti při řešení otázek z oblasti mobility, energetiky, ICT, ale i v sociálních, ekonomických a environmentálních počinech. „Chceme za pomocí nejmodernějších technologií a trendů vytvořit moderní čtvrť, kde bychom mohli demonstrovat současné možnosti při výstavbě energeticky soběstačné a udržitelné čtvrti,“ popsal záměr města náměstek primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer. „Tato čtvrť, která by neměla plnit pouze funkci bydlení, ale měla by generovat i nová pracovní místa, by tak nevyvolávala zbytečnou mobilitu a mohla by se stát vzorem pro další výstavbu v celém městě,“ dodal Kacer.

Stavět se bude v západní části areálu tepláren, který se nachází v oblasti navazující na přestavbové území podél ulice Vlhká a Cejl. Podle radnice má tamní oblast značný územní potenciál k urbanistickému rozvoji města a svůj účel i vzhled zde mění rovněž další výrobně provozní areály v okolí. Projekt je zatím ve fázi řešení. „Nezbytné je připravit také změnu územního plánu a společně s brněnským akademickým sektorem navrhnout, jaké moderní technologie by bylo nejlépe pro tuto výstavbu využít. Souběžně by se řešily moduly financování výstavby,“ doplnil náměstek Kacer. Na novou čtvrť si však ještě Brňané počkají. Stavět by se totiž podle Kacera mohlo začít v závislosti na projektové dokumentaci a potřebných povoleních až během roku 2022. Stejně tak zatím nejsou známy ani potřebné náklady. Ty vyplynou až ze zpracování urbanistické soutěže během příštího roku.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře