Reklama
reklama

V brněnské zoo se vylíhla kriticky ohrožená želva pavoukovitá

V brněnské zoo se podařila unikátní věc, když se v polovině července vylíhla vzácná želva pavoukovitá. Ta má celkem tři poddruhy a Zoo Brno chová severní poddruh, který nechová v současnosti žádná jiná zoo v Evropě.

Malá želvička už má vstřebaný žloutkový váček, přežila nejkritičtější období, samostatně žere a má se k světu. V současné době je v zázemí a návštěvníci ji tak v nejbližších dnech neuvidí. „Minulý rok se želvy poprvé pářily a samice, která dosud neměla žádné mládě, snesla dvě vejce. Obě byla umístěna do inkubátoru, přičemž inkubace vajec trvá půl roku. Jedno vejce vývoj nedokončilo, z druhého se v polovině července vylíhlo mládě,“ uvedl Petr Šrámek ze Zoo Brno.

Želvy jsou typické svým pomalým růstem a rozmnožováním, proto jsou v zoologických zahradách vzácné. V brněnské zoo je od roku 2004 celkem šest samců, kteří byli zabavení ve Vídni na letišti. Samičku má zoo teprve od roku 2015, jelikož získání samice je velmi obtížné. Například v roce 2015 nebyla v evropských zoo chovaná ani jediná samice tohoto poddruhu. Zoo Brno proto navázala spolupráci se Severoamerickou asociací zoo a akvárií, kde běží pro tento druh chovný program a jehož koordinátor navržený přesun dospělé samice do brněnské zoo odsouhlasil.

Díky tomu budou mít návštěvníci možnost vidět mládě vzácné želvy na vlastní oči. Želva pavoukovitá je řazena mezi kriticky ohrožené druhy. Obývá relativně malý areál jihozápadního Madagaskaru, kde žije v suchých biotopech řídkých lesů a keřů. Je ohrožená úbytkem biotopu, protože lidé kácí stromy na dřevo. Navíc se kvůli své krásné kresbě na krunýři bohužel stává obětí nelegálního obchodu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Komentáře