Reklama
reklama

V Brně zdražuje vodné a stočné. Proč?

Od počátku příštího roku si budou muset Brňané sáhnout hlouběji do peněženek, v jihomoravské metropoli totiž podraží vodné a stočné. A to zhruba o 4 koruny na kubík. Jaké jsou hlavní důvody? A co na to sami obyvatelé města pod Špilberkem?

Nový ceník, který začne platit od ledna 2019, schválila Rada města Brna již v polovině listopadu. Zdražovat sebude o 5 %, brněnské domácnosti uhradí za jeden kubík vody 79,53 korun včetně DPH. Cena se skládá ze dvou částek, vodné činí 38,80 korun a stočné 40,73. Češi přitom průměrně spotřebují zhruba 88,7 litru vody na osobu denně.Důvodů, proč si budou muset lidé připlatit, je hned několik. „Plánované navýšení zohledňuje i fakt, že město zvýšilo podíl využívání povrchové vody a připravuje rozsáhlé investice do druhé části dostavby kanalizace v Brně a současně také do projektu kalového hospodářství v čistírně odpadních vod v Modřicích,“ uvedl Richard Mrázek. Výstavbu a rozšíření kanalizace město plánuje hned v pěti brněnských městských částech. V Bosonohách, Brně- -jihu, Líšni, Tuřanech, Maloměřicích a Obřanech vznikne dohromady přes 15 kilometrů splaškové kanalizace, 10  kilometrů dešťové kanalizace a 5,6 kilometrů vodovodu. „Až bude projekt realizovaný, uleví se domácnostem, které se teď musejí starat o to, kdy vyvážet jímku a jak dále nakládat s odpady.

Díky této nové etapě stavby kanalizace a souvisejícímu projektu stavby dvou retenčních nádrží bude systémem zpožďování a zadržování naředěných splaškových vod pokryto celé město. Jde o projekt důležitý pro čistotu vody v celém Brně,“ dodal Richard Mrázek. Radní již schválili zadání zakázky a hledají zhotovitele. Stavět by se mělo od jara 2019 do prosince roku 2023, náklady se podle předpokladů vyšplhají na miliardu korun. Zhruba 1,35 miliardy korun musí město uhradit i za modernizaci čistírny odpadních vod v Modřicích. Ta slouží k čistění odpadních vod z města Brna i z blízkých měst, například Kuřimi, a ve stále větší míře prostřednictvím soustavy čerpacích stanic i z širokého okolí Brna. Zde se již pracuje od konce letošního června. „S tím, že se bude zdražovat, jsem počítal, zdražuje se totiž úplně všechno. Rozčilovat se asi nemá smysl, stejně s tím nic nenaděláme. Čtyři koruny ale nejsou zrovna malá částka, to se ale pozná až na vyúčtování za rok. Nejvíc to poznají velké rodiny nebo třeba firmy, těm to nezávidím,“ myslí si Martin Jašek z Brna.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře