Reklama
reklama

V Brně rostou ceny bytů a chybí ty malé

Žijete v jihomoravské metropoli a poohlížíte se po novém bydlení? Plánujete se do Brna přestěhovat například za prací? Jaké jsou vaše aktuální možnosti na brněnském trhu s nemovitostmi?

Nejvýraznějším rysem současné situace je poptávka stále vysoce převyšující nabídku nemovitostí. Požadavky klientů trh nestíhá uspokojovat, což má za následek růst cen bytů ve všech městských částech Brna. Nejoblíbenější přitom byla v prvním čtvrtletí letošního roku část Brno-střed, bytů se zde prodalo nejvíce.

Celkově však prodeje ve městě pod Špilberkem stále klesají. Důvodem je především omezená nabídka, a to hlavně v případě menších a levnějších jednotek. Brňané vykoupili téměř všechny cenově dostupnébyty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, které si nemůže dovolit každý. Za první tři měsíce roku 2018 si zde pořídili noví majitelé pouze 88 bytů, přičemž bodovaly především ty s dispozicí 1+kk. Tvořily téměř 40 % úspěšných prodejů. „Klienti kupovali především garsonky, přestože právě tato dispozice zdražila za poslední měsíce nejvíc,“ říká Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. „Malé byty lidé pořád kupují jako investici, aby zhodnotili své peníze. Při současných stále velmi nízkých úrocích hypoték se to jednoznačně vyplácí.“ Zájem byl rovněž o dvoupokojové jednotky.

Zvyšuje se ovšem i cena. Za metr čtvereční zaplatí zájemci o nové bydlení v průměru 73 tisíc korun, což představuje meziročně 19% zdražení. Přestože se může zdát, že je aktuálně nabídka dostatečná, Brňané mohou vybírat až z 500 volných bytových jednotek, ty v nižším cenovém segmentu rychle docházejí. Bytů s cenou do 50 tisíc korun za metr čtvereční jsou v nabídce developerů pouze 3 %. Více než polovina těch dostupných stojí přes 3 850 000 korun, nejdražší byt se zde prodává za 19 milionů korun. Stav ovlivňuje zastaralý územní plán, do hry ale vstupují i jiné faktory. „Poslední rok ve stavitelství přinesl především výrazné zdražení všech vstupních nákladů, minimální nezaměstnanost žene ceny nahoru, a to od odborných prací architektů, projektantů a managementu až po dělníky na stavbě. To je položka, která ve spojení s enormně dlouhými povolovacími procesy novostavby velmi prodražuje. Zároveň zdražují i všechny ostatní vstupy, především ceny pozemků,“ vysvětluje Alexej Veselý.

Pořízení vlastního bydlení je tak stále méně dostupné, a to nejen v Brně, ale i celorepublikově. Index návratnosti bydlení, který poměřuje ceny bytů a čisté příjmy českých domácností, v letošním březnu dosáhl hodnoty 6,63. Ta udává, že průměrná česká domácnost za byt o průměrné ceně, která se nyní celorepublikově pohybuje okolo 2,82 milionu korun, zaplatí 6,63násobek svého čistého ročního příjmu. „V druhé polovině loňského roku to vypadalo na obrat trendu a zastavení růstu cen nemovitostí. Nabídkové ceny bytů oscilovaly okolo 2,5 milionu Kč. Nyní však vidíme, že poptávka po bydlení neustává a z důvodu nedostatečné nabídky realit ceny opět rostou,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ke sporu dvou pejskařů v restauraci v centru města zamířili včera večer strážníci.
24.05.2018 - 20:16
Zbavit se nepotřebných věcí, výhodně nakoupit a nebo si užít příjemný den s programem pro celou rodinu. To vše nabízí židenický Sousedský blešák, který mohou lidé navštívit v sobotu 26. května od 14...
24.05.2018 - 14:10
Každý z nás si bezesporu přeje cítit se ve své domácnosti příjemně a komfortně. A jedním ze zásadních činitelů, kteří mají na naše dojmy vliv, je interiér a především podlaha.
24.05.2018 - 08:46
Trávník na zahradě, pod nohama, je klasika. Co ale kdybyste měli zeleň přímo nad hlavou? Nebojte se, nejedná se o podzemní kryt nebo zemljanku, nýbrž o viladům s unikátně řešenými střechami.
24.05.2018 - 07:28
Nejste spokojeni s kvalitou vody ve vaší domácnosti? Nechutná vám? Kupujete pravidelně balenou vodu a nebaví vás se s ní neustále nosit? Řešení je jednoduché. Dejte zelenou moderní technologii a...
23.05.2018 - 11:33
Náraz do střechy auta znejistil v pondělí v noci řidiče jedoucího po Hradecké ulici.
23.05.2018 - 07:38
Komentáře