Reklama
reklama

V Brně by mohly vzniknout vertikální parky. Pomohly by k ochlazování prostředí

Vertikální parky by mohly pomoci k ochlazování města. Projekt s názvem Park na třetí vyhrál druhý hackathon (myšlenkový maraton), který uspořádal první náměstek primátorky Petr Hladík. Účastníci měli za úkol vymyslet opatření, které by pomohlo s ochlazením města. Zúčastnilo se více než 20 účastníků, 6 postoupilo a odborná porota následně vybrala vítěze.

V letních dnech bývají  v Brně velká horka, která jsou často k nevydržení. Projekt s názvem Park na třetí by měl pomoci s ochlazováním ve městě. Park na třetí se totiž stal celkovým vítězem hackathonu a řešil, jak ve veřejném prostoru hustě zastavěného území umístit více zeleně.

„Brno je otevřené a aktivní město. Rozhodl jsem pro pořádání těchto akcí, abychom společně s veřejností dokázali hledat nová a inovativní řešení určitých problémů. Myslím, že je důležité, aby se i veřejnost zapojovala do rozvoje města,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Hlavní motivací účastníkům je můj slib, že se pokusím vítězný návrh zrealizovat. V současnosti už s městskou společností SAKO pracujeme na vítězném projektu z prvního hackathonu. Ale sešel jsem se již také s vítězem druhého hackathonu a se zástupci odboru životního prostředí a začínáme pracovat i na jejich projektu,“ dodal Petr Hladík.

Autorem vítězného projektu Park na třetí je architekt Tomáš Hlavsa, který se k celé záležitosti také vyjádřil: „Vytvořili jsme koncept modulárních vertikálních zahrad, které by měly schopnost jímat a zadržovat dešťovou vodu z okolních zpevněných ploch. Tím by přispívaly k ochlazování bezprostředního okolí, k zadržování nečistot i k zatraktivnění prostoru. Modulárnost konstrukce by umožnila rychlou a jednoduchou realizaci a dostatečnou flexibilitu použití. Podobu parku na třetí tak může získat zahrádka restaurace, venkovní galerie, balkóny bytových domů, výplň proluky mezi budovami, pavilon výstaviště či klasický park.“

Hackathony náměstek začal pořádat v loňském roce a zaměřil je na problémy ve veřejném prostoru. Často se pořádají mezi programátory, takže se zde využívá různých pracovních a byznysových modelů, grafických a dalších prezentačních nástrojů.

Díky těmto myšlenkovým maratonům se dá poměrně rychle dojít k nějakému dobrému řešení. V budoucnu by Hladík podobné akce chtěl pořádat dvakrát do roka.

Zdroj: TZ

 

Autor: 
návštěvník
Aktuálně
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Na pobyt na jižní Moravě mohla kvůli vlastní roztržitosti nemile vzpomínat mladá žena z Prahy. Dovolenou jí zachránil sedmatřicetiletý poctivec.
10.08.2020 - 08:12
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
Komentáře