Reklama
reklama

V Brně by mohly vzniknout vertikální parky. Pomohly by k ochlazování prostředí

Vertikální parky by mohly pomoci k ochlazování města. Projekt s názvem Park na třetí vyhrál druhý hackathon (myšlenkový maraton), který uspořádal první náměstek primátorky Petr Hladík. Účastníci měli za úkol vymyslet opatření, které by pomohlo s ochlazením města. Zúčastnilo se více než 20 účastníků, 6 postoupilo a odborná porota následně vybrala vítěze.

V letních dnech bývají  v Brně velká horka, která jsou často k nevydržení. Projekt s názvem Park na třetí by měl pomoci s ochlazováním ve městě. Park na třetí se totiž stal celkovým vítězem hackathonu a řešil, jak ve veřejném prostoru hustě zastavěného území umístit více zeleně.

„Brno je otevřené a aktivní město. Rozhodl jsem pro pořádání těchto akcí, abychom společně s veřejností dokázali hledat nová a inovativní řešení určitých problémů. Myslím, že je důležité, aby se i veřejnost zapojovala do rozvoje města,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Hlavní motivací účastníkům je můj slib, že se pokusím vítězný návrh zrealizovat. V současnosti už s městskou společností SAKO pracujeme na vítězném projektu z prvního hackathonu. Ale sešel jsem se již také s vítězem druhého hackathonu a se zástupci odboru životního prostředí a začínáme pracovat i na jejich projektu,“ dodal Petr Hladík.

Autorem vítězného projektu Park na třetí je architekt Tomáš Hlavsa, který se k celé záležitosti také vyjádřil: „Vytvořili jsme koncept modulárních vertikálních zahrad, které by měly schopnost jímat a zadržovat dešťovou vodu z okolních zpevněných ploch. Tím by přispívaly k ochlazování bezprostředního okolí, k zadržování nečistot i k zatraktivnění prostoru. Modulárnost konstrukce by umožnila rychlou a jednoduchou realizaci a dostatečnou flexibilitu použití. Podobu parku na třetí tak může získat zahrádka restaurace, venkovní galerie, balkóny bytových domů, výplň proluky mezi budovami, pavilon výstaviště či klasický park.“

Hackathony náměstek začal pořádat v loňském roce a zaměřil je na problémy ve veřejném prostoru. Často se pořádají mezi programátory, takže se zde využívá různých pracovních a byznysových modelů, grafických a dalších prezentačních nástrojů.

Díky těmto myšlenkovým maratonům se dá poměrně rychle dojít k nějakému dobrému řešení. V budoucnu by Hladík podobné akce chtěl pořádat dvakrát do roka.

Zdroj: TZ

 

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Ministr vnitra Jan Hamáček navštívil brněnské hasiče. Cestu si udělal na dvě stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
19.01.2020 - 16:00
V dalším týdnu čeká brňáky opravdu nabitý program. Spousta věcí se odehraje hlavně na krajském úřadě – například přijetí indonéské velvyslankyně v České republice.
19.01.2020 - 07:30
Zaplavat si se žraloky, potopit se ke korálovým útesům, proletět se v hejnu plameňáků, prohlédnout si pandu nebo se dívat lvům přímo do očí. To vše se dá zažít v centru Brna na Radnické 6. ZOO Brno...
18.01.2020 - 16:40
Od pondělí příštího týdne čeká řidiče změna dopravy na Žabovřeské. Řidiči, kteří pojedou z Bystrce na Hlinky budou nově využívat obslužnou komunikaci, která vede mezi stávající silnicí a řekou. Po...
18.01.2020 - 07:30
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Komentáře