Reklama
reklama

Výzkumný projekt může snížit množství pesticidů v pitné vodě v Brně, říká Zámečník

Zatímco nedaleko prameniště pitné vody pro 150 tisíc lidí v Uherském Ostrohu na Hodonínsku povolil Báňský úřad těžbu štěrkopísku, Brněnské vodárny a kanalizace se zapojují do projektu, který má vodní zdroj pitné vody Březová ještě více chránit.

V ochranném pásmu zdroje pitné vody pro Brno a okolí, by se mohlo hospodařit ekologičtěji.  "V brněnských vodárnách už chystáme kontrolu přítomnosti mikroplastů a dalších látek v pitné vodě. Tímto novým projektem zase chceme omezit přítomnost pesticidů. Klima se mění a pitnou vodu, kterou máme, musíme chránit," uvádí místopředseda představenstva Brněnských vodáren a kanalizací Jan Zámečník.

Projekt "Země", do kterého se kromě Brněnských vodáren a kanalizací zapojili také Mendelova univerzita, Výzkumný ústav vodohospodářský TGM a Ústav výzkumu globální změny, by se měl spustit od prvního ledna a běžet by měl pět let. Klade si za cíl například vytipovat nejvhodnější místa k přechodu na šetrnější způsob hospodaření v blízkosti vodního zdroje Březová. "Chceme sladit zájmy zemědělců a vodohospodářů. Výzkum nám pomůže najít místa, kde by omezení používání pesticidů dokázalo zlepšit kvalitu pitné vody pro Brno i celý kraj," vysvětluje Zámečník.

TZ

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
40 tisíc dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve výkonu trestu. Taková je situace v České republice. Podmínky, jak zachovat vztah mezi dítětem a jeho odsouzeným rodičem, však v legislativě chybí...
08.08.2020 - 09:13
Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka můžete shlédnout na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na hradě Špilberku.
08.08.2020 - 08:01
Vchod do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně z ulice Leitnerova bude od pondělí vyhrazen pro příchozí do odběrového místa na test koronaviru.
07.08.2020 - 16:11
Nadcházející víkend bude opět ideální k času strávenému u vody. Kam vyrazit za koupáním v Jihomoravském kraji?
07.08.2020 - 08:21
Plánovaný úsek silnice X43 přes jihomoravskou metropoli by měl vést od Bosonohy, přes Bystrc až po Kníničky. To, zda lze komunikaci citlivě zasadit do krajiny a jak vlastně bude projekt vypadat,...
06.08.2020 - 14:55
Komentáře