Reklama
reklama

Úroky zdražují, i tak je o hypotéky zájem

Češi mají stále zájem o hypotéky, přestože úroky letí neustále vzhůru. Ve třetím měsíci letošního roku dosáhla průměrná úroková sazba na 1,95 %.

 Podle údajů Fincentrum Hypoindex je první čtvrtletí roku 2017 silnější než počátek roku loňského. Od ledna do března si letos zřídilo hypotéku 28 466 zákazníků bank. Jejich objem přesáhl 57,6 miliard korun, o necelých 12,5 miliard více než v loni. A rostou i průměrné výše hypoték, která letos dosáhla 2,034 milionu korun.

Situaci na hypotečním trhu ovlivňuje nejen omezující doporučení ČNB, podle kterého banky nemají poskytovat hypotéky s LTV vyšší než 90 % a v kategorii od 80 % do 90 % LTV smějí poskytnout jen 15 % z celkového objemu nových úvěrů, ale i ukončení intervence proti české koruně. Regulace se dotkly i financování investičních bytů. V tomto případě může banka půjčit pouze 60 % zástavní hodnoty nemovitosti. To podle odborníků i nadále povede k pozvolnému růstu sazeb. Vliv bude mít i případné schválení připravované novely o ČNB. Za tohoto stavu totiž může nastat i situace, že valná část českých domácností na hypoteční úvěr ani nedosáhne „Nové podmínky znamenají, že část zájemců už na hypotéky nedosáhne.

Rýsuje se tak nepříjemná situace především pro zaměstnané s průměrnými platy, kteří žijí ve velkých městech. Je to také příklad Brna. Ceny nemovitostí jsou tu daleko vyšší než ve zbytku republiky – pro zájemce o vlastní bydlení je tím těžší našetřit požadovaný základ. Kdo tedy chce řešit nedostatek vlastních financí úvěrem, měl by reálně zvážit své možnosti splácet a popřípadě si s žádostí pospíšit,“ vysvětlil Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Podle posledních průzkumů navíc limity nastavené Českou národní bankou nekopírují poptávku a o úvěry, kterými klienti mohou splatit více než 80 % ceny pořizované nemovitosti, je mnohem větší zájem než mohou banky dle regulací vyplatit a začíná jich být nedostatek. A tím pádem opět rapidně ovlivňují zdražování hypoték s vysokým LTV. „Rychlost vyčerpání limitu 15 % ukazuje, že podle reálného odhadu 50 % lidí musí financovat nad 80 % LTV, neboť nemají vlastní prostředky,“ říká Libor Ostatek z Golem Finance.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře