Reklama
reklama

Ulice skrývají jména známých architektů

Názvy ulic jsou především důležitou orientační pomůckou, díky které je pro nás mnohem snadnější vyznat se hlavně ve větších městech nebo na místech, kde jsme poprvé v životě. Napadlo vás však, kdo je to vlastně ten Loos, Kotěra nebo Jurkovič, po kterých jsou některé ulice pojmenované?

Názvy ulic se v Brně objevují již od třináctého století a původně sloužily pouze jako orientační pomůcka, kdy i samotný název ulic vystihoval jejich umístění či charakter. Najdeme zde ulice vystihující řemeslnou profesi (jako třeba Zámečnická, Pekařská, Ševcova), charakter ulice (Židovská, Kozí), ale i takové, které přímo vystihují svoji polohu (Starobrněnská, Za Divadlem, Nádražní). Teprve od poloviny devatenáctého století se začaly ulice v Brně pojmenovávat po osobnostech, což je spojeno většinou s uznáním zásluh dané osobě v nejrůznějších oborech lidské činnosti. K vůbec prvnímu pojmenování ulice v Brně po významné osobě došlo v roce 1836, kdy se objevila Ferdinandsgasse, tedy Ferdinandova ulice, pojmenovaná po císaři Ferdinandu V. V průběhu času došlo již několikrát k přejmenování ulic, naposledy v devadesátých letech.

V Brně nalezneme hned několik ulic pojmenovaných po slavných architektech. Asi nejznámějším z nich je slovenský architekt Dušan Jurkovič, jehož ulici nalezneme na Lesné. Jurkovič měl velice osobitý styl, který vycházel z lidové architektury, a v Brně realizoval hned několik architektonických projektů. Nejzajímavější je jeho vlastní vila v Žabovřeskách, dále se podílel na stavbě Pomologického ústavu v Bohunicích. Mezi jeho díla patří i lázeňské budovy a kolonáda v Luhačovicích, stejně tak jako chaty Libušín a Maměnka na Pustevnách. V těsné blízkosti Jurkovičovy ulice nalezneme ulici Loosovu. Ta je pojmenována po brněnském rodákovi a architektovi Adolfu Loosovi, který patřil k zakladatelům moderní evropské architektury. Loos působil především ve Vídni, pro české země však vytvořil zhruba třicet různých návrhů. Zdaleka největší vliv na rozvoj moderní architektury měla dnes již polozapomenutá Bauerova vila v Hrušovanech u Brna, která byla postavena v roce 1918.

Další ulicí, která nese pojmenování po českém architektovi, je ulice Kotěrova. Brněnský rodák Jan Kotěra působil především v Praze a mezi jeho díla patří okresní dům v Hradci Králové, Národní dům v Prostějově, Baťova vila ve Zlíně a mnoho dalších. Mezi další známé architekty patřil i Josef Hlávka, jehož ulici rovněž najdeme v Brně. Hlávka stojí za stavbami jako je porodnice U Apolináře, Dvorní opera ve Vídni nebo rezidence biskupa v Černovcích na Ukrajině.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Jihomoravští zdravotníci přesto evidují desítky hovorů denně...
14.11.2018 - 15:30
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Komentáře