Reklama
reklama

Úleva pro Čebín? Jen pokud kraj na obchvat za půl miliardy získá dotace

Zhruba patnáct tisíc aut denně projede denně Čebínem. Kraj chce dopravní situaci v obci zlepšit a vyvést velkou část hustého provozu mimo zástavbu. Na stavbu obchvatu za 560 milionů korun proto bude žádat o dotace.
Frekventovaná silnice mezi rodinnými domy v Čebíně Foto: Google maps

Čebínem projede denně bezmála patnáct tisíc aut denně, z toho více než šestnáct set nákladních aut a kamionů. Jihomoravský kraj proto chce obchvatem vyvést velkou část hustého provozu mimo zástavbu. Na stavbu obchvatu s odhadovanými náklady 560 milionů korun proto bude žádat o dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) i státního rozpočtu, a to v celkové výši přesahující 341 milionů.

„Obchvat by výrazně zvýšil komfort obyvatel Čebína a přispěl k bezpečnosti provozu v obci. Proto chceme na jeho stavbu získat dotace z peněz, které jsou vyhrazeny na rekonstrukce silnic v rámci Brněnské metropolitní oblasti. Kraj je připraven projekt spolufinancovat přibližně 218 miliony korun z vlastního rozpočtu. Realizace však závisí na tom, zda se nám podaří stavbu do IROP úspěšně registrovat,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Hanák.

Projekt je naplánovaný na čtyři roky. „Zahájení předpokládáme v roce 2020, hotovo by potom mohlo být v roce 2023. Celková délka přeložky komunikace je bezmála pět kilometrů, z toho je téměř 4,5 kilometru zcela nové silnice a přes půl kilometru rekonstrukcí. Projekt počítá se stavbou okružní křižovatky, čtyř mostů a pěti protihlukových stěn,“ uzavřel Hanák.

 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře