Reklama
reklama

Tugendhat: funkcionalistická ikona Brna

Vila Tugendhat je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který v roce 1928 vypracoval návrh stavby na zakázku manželů Tugendhatových. Od roku 1994 je zpřístupněna veřejnosti a v roce 2001 byla zapsána na seznam UNESCO.

Vila Tugendhat se nachází v Brně v Černých polích. Právě Černá Pole platila v období před první světovou válkou a poté až do konce třicátých let za jednu z nejprestižnějších brněnských rezidenčních čtvrtí. Koncem roku 1928 dostal německý architekt Ludwig Mies van der Rohe zakázku od manželů Grety a Fritze Tugendhatových, aby pro ně vytvořil vilu. Stavba byla zahájena v červnu 1929 a celou ji financoval otec Grety, tehdejší známý brněnský textilní průmyslník Alfred Löw-Beer, který architektovi nedal žádný finanční limit. Možná i z toho důvodu se jednalo v tehdejší době o poměrně luxusní a netradiční vilu.

Na to, jak je vila propracovaná, tak její stavba trvala pouhých čtrnáct měsíců a již v prosinci roku 1930 se manželé Tugendhatovi mohli do vily nastěhovat. Samotná vila je třípodlažní a je zasazena do svažitého terénu. Z ulice se tak na první pohled může jevit jako nízká jednopodlažní stavba. První patro by se dalo označit za suterén a tvoří tak technické zázemí budovy. Hlavní je druhé podlaží, které tvoří velký společenský obytný prostor se zimní zahradou a terasou. Dále se zde nachází kuchyně a místnosti pro personál. Ve třetím patře jsou pak pokoje rodičů, dětí a vychovatelky, navíc se do tohoto patra dá vejít přímo hlavním vstupem z ulice. Obývací pokoj ve druhém patře má rozměry 15x25 metrů a v chladných měsících se sám o sobě dal považovat za terasu. Architekt totiž prostor navrhl tak, aby co nejvíce splynul s okolní přírodou. Díky ocelovým nosníkům si mohl dovolit vynechat klasické zdi a prostor pokoje nechal ohraničit velkými prosklenými stěnami. Vila tak nabízela pohled z pokoje nejen do přilehlé zahrady, ale také na panorama Brna. Dvě velké okenní tabule navíc mohly být zcela spuštěny a tím se naskytnula možnost spojení interiéru se zahradou. Co se týká interiérů, tak se jednalo o zcela nový způsob společného bydlení, kdy bylo hned několik místností tvořeno jedním nepřerušovaným obyvatelným prostorem. Ve druhém patře se tak nacházela jídelna, velký obývací pokoj, pracovna i zimní zahrada. Vše však bylo vkusně odděleno. Samotný nábytek vily byl na svou dobu také inovativní. Byl tvořen převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva.

Příslušníci rodin Löw-Beerových a Tugendhatových obývali v nejbližším okolí vily od počátku dvacátého století více nemovitostí a podíleli se tak do jisté míry na kultivaci této části města. Ovšem všichni se po Mnichovské dohodě kvůli svému židovskému původu museli obávat o svůj osud, a proto většina z jejich příslušníků emigrovala. Týkalo se to i manželů Tugendhatových, kteří si tak život ve vile užili jen osm let. Smutný konec bohužel potkal Gretina otce Alfreda Löw-Beera, který se v Československu snažil zachránit alespoň část rodinného majetku, ale bohužel byl v roce 1939 zavražděn. Počátkem října 1939 byl dům konfiskován Gestapem a od ledna 1942 se stal majetkem Německé říše. Ti z vily odvezli příčku z makassarského ebenu a různé další věci. Na devastaci domu se podepsalo také bombardování a při následném osvobozování Brna Rudou armádou se ve vile Tugendhat dokonce ubytoval jízdní oddíl i se svými koňmi.

Rekonstrukce vily proběhla až v osmdesátých letech, ovšem byla hojně kritizována. Byla použita zcela běžná skla na rozdíl od původních, chromované doplňky a osvětlovací tělesa byly nahrazeny běžnými, typovými výrobky osmdesátých let. V roce 1994 byla vila Tugendhat předána Muzeu města Brna, které ji zpřístupnilo veřejnosti.

V současné době je tomu pět let, kdy může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé druhé rekonstrukci. K té došlo v letech 2010 až 2012. Rekonstrukce se vyšplhala na sto sedmdesát čtyři milionů a v rámci ní se do vily vrátila například i část původní stěny z makassarského ebenu, kterou nacisti z vily odstranili. Pokud se však chcete vydat na prohlídku vily, tak je důležité se předem telefonicky objednat. Prohlídky jsou pouze pro skupiny s omezeným počtem osob a může se tak stát, že když se objeví někdo neohlášeně, tak se do vily ani nedostane. Ceny se pohybují v rozmezí 300 a 350 korun, senioři a studenti platí snížené vstupné.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
V nákupním centru AVION Shopping park Brno se ve dnech 19. - 20. října 2018 uskuteční festival s názvem Senioři v akci. Tento festival je určený nejen seniorům, ale všem, kteří mají chuť se dozvědět...
15.10.2018 - 10:58
Modré zóny Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Dodržování rezidentního parkování v Brně nyní hlídají strážníci, popřípadě jedno auto s kamerami. V budoucnu se ale chystá rozsáhlý kamerový systém, který bude kontrolovat vjezdy aut do modrých zón...
15.10.2018 - 08:00
Počátkem letošního roku zde došlo k ukončení provozu léčebny, před letními prázdninami budil areál naopak emoce kvůli umístění části nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici. Nyní je vše jinak a začne...
14.10.2018 - 08:21
Vytvořit nový produkt pro zákazníky, vymyslet službu na bázi chytrých sítí, ale třeba i projet se elektromobilem noční Prahou, nebo se vypravit do 150-ti metrové chladicí věže jaderné elektrárny...
13.10.2018 - 20:00
Rozkymáceným stylem jízdy na sebe upoutal pozornost hlídky městské policie cyklista jedoucí včera po čtvrté hodině ranní Bubeníčkovou ulicí.
13.10.2018 - 16:53
Přemýšlíte nad tím, jak ideálně zhodnotit svoje finance? Jednou z možností je pořídit si nemovitost a tu pak dále pronajímat.
12.10.2018 - 06:26
Komentáře