Reklama
reklama

Tugendhat: funkcionalistická ikona Brna

Vila Tugendhat je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který v roce 1928 vypracoval návrh stavby na zakázku manželů Tugendhatových. Od roku 1994 je zpřístupněna veřejnosti a v roce 2001 byla zapsána na seznam UNESCO.

Vila Tugendhat se nachází v Brně v Černých polích. Právě Černá Pole platila v období před první světovou válkou a poté až do konce třicátých let za jednu z nejprestižnějších brněnských rezidenčních čtvrtí. Koncem roku 1928 dostal německý architekt Ludwig Mies van der Rohe zakázku od manželů Grety a Fritze Tugendhatových, aby pro ně vytvořil vilu. Stavba byla zahájena v červnu 1929 a celou ji financoval otec Grety, tehdejší známý brněnský textilní průmyslník Alfred Löw-Beer, který architektovi nedal žádný finanční limit. Možná i z toho důvodu se jednalo v tehdejší době o poměrně luxusní a netradiční vilu.

Na to, jak je vila propracovaná, tak její stavba trvala pouhých čtrnáct měsíců a již v prosinci roku 1930 se manželé Tugendhatovi mohli do vily nastěhovat. Samotná vila je třípodlažní a je zasazena do svažitého terénu. Z ulice se tak na první pohled může jevit jako nízká jednopodlažní stavba. První patro by se dalo označit za suterén a tvoří tak technické zázemí budovy. Hlavní je druhé podlaží, které tvoří velký společenský obytný prostor se zimní zahradou a terasou. Dále se zde nachází kuchyně a místnosti pro personál. Ve třetím patře jsou pak pokoje rodičů, dětí a vychovatelky, navíc se do tohoto patra dá vejít přímo hlavním vstupem z ulice. Obývací pokoj ve druhém patře má rozměry 15x25 metrů a v chladných měsících se sám o sobě dal považovat za terasu. Architekt totiž prostor navrhl tak, aby co nejvíce splynul s okolní přírodou. Díky ocelovým nosníkům si mohl dovolit vynechat klasické zdi a prostor pokoje nechal ohraničit velkými prosklenými stěnami. Vila tak nabízela pohled z pokoje nejen do přilehlé zahrady, ale také na panorama Brna. Dvě velké okenní tabule navíc mohly být zcela spuštěny a tím se naskytnula možnost spojení interiéru se zahradou. Co se týká interiérů, tak se jednalo o zcela nový způsob společného bydlení, kdy bylo hned několik místností tvořeno jedním nepřerušovaným obyvatelným prostorem. Ve druhém patře se tak nacházela jídelna, velký obývací pokoj, pracovna i zimní zahrada. Vše však bylo vkusně odděleno. Samotný nábytek vily byl na svou dobu také inovativní. Byl tvořen převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva.

Příslušníci rodin Löw-Beerových a Tugendhatových obývali v nejbližším okolí vily od počátku dvacátého století více nemovitostí a podíleli se tak do jisté míry na kultivaci této části města. Ovšem všichni se po Mnichovské dohodě kvůli svému židovskému původu museli obávat o svůj osud, a proto většina z jejich příslušníků emigrovala. Týkalo se to i manželů Tugendhatových, kteří si tak život ve vile užili jen osm let. Smutný konec bohužel potkal Gretina otce Alfreda Löw-Beera, který se v Československu snažil zachránit alespoň část rodinného majetku, ale bohužel byl v roce 1939 zavražděn. Počátkem října 1939 byl dům konfiskován Gestapem a od ledna 1942 se stal majetkem Německé říše. Ti z vily odvezli příčku z makassarského ebenu a různé další věci. Na devastaci domu se podepsalo také bombardování a při následném osvobozování Brna Rudou armádou se ve vile Tugendhat dokonce ubytoval jízdní oddíl i se svými koňmi.

Rekonstrukce vily proběhla až v osmdesátých letech, ovšem byla hojně kritizována. Byla použita zcela běžná skla na rozdíl od původních, chromované doplňky a osvětlovací tělesa byly nahrazeny běžnými, typovými výrobky osmdesátých let. V roce 1994 byla vila Tugendhat předána Muzeu města Brna, které ji zpřístupnilo veřejnosti.

V současné době je tomu pět let, kdy může česká i světová veřejnost navštěvovat vilu Tugendhat po zdařilé druhé rekonstrukci. K té došlo v letech 2010 až 2012. Rekonstrukce se vyšplhala na sto sedmdesát čtyři milionů a v rámci ní se do vily vrátila například i část původní stěny z makassarského ebenu, kterou nacisti z vily odstranili. Pokud se však chcete vydat na prohlídku vily, tak je důležité se předem telefonicky objednat. Prohlídky jsou pouze pro skupiny s omezeným počtem osob a může se tak stát, že když se objeví někdo neohlášeně, tak se do vily ani nedostane. Ceny se pohybují v rozmezí 300 a 350 korun, senioři a studenti platí snížené vstupné.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře