Reklama
reklama

Tři brněnská náměstí změní svůj vzhled

Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti revitalizace. Novou podobu dostane Dominikánské náměstí, Moravské náměstí i Halasovo náměstí na Lesné.

Nejjasnější plány jsou s Dominikánským náměstím v historickém srdci města. Dlouho plánované opravy se dotknou celého prostoru i inženýrských sítí, které budou uloženy do kolektoru, řeší se i podoba uměleckých prvků. Nepočítá se například se současnou dominantou, kašnou umístěnou před budovou Nové radnice. Místo ní by se sem nově mohla přemístit například historická socha Josefa II. ze zaniklého pomníku, který stával na Moravském náměstí. Rada města Brna koncem ledna schválila výsledky výběrového řízení na firmu, která bude rekonstrukci realizovat. „Díky důrazu na délku stavby ve výběrovém řízení se nám podařilo zkrátit lhůtu potřebnou pro rekonstrukci. Stavební firma se tak zavázala, že celou zakázku dokončí za 291 dní místo původně předpokládaných 485,“ uvedl náměstek primátora pro oblast investic Richard Mrázek.

Letos či počátkem příštího roku by se mělo začít měnit i Moravské náměstí. Vzniknout zde má podle plánů klidová zóna s restaurací, kavárnou, dětským hřištěm a multifunkční plochou. Ta bude sloužit jako nová dominanta prostoru. Aktuálně je v přípravě zadání pro veřejnou zakázku na zhotovitele projektové dokumentace. Na změny Halasova náměstí se mohou těšit i obyvatelé brněnského sídliště Lesná. Navrhuje je Kancelář architekta města Brna, která zpracovala urbanistickou studii na novou podobu náměstí. „Současná podoba Halasova náměstí je nevyhovující a nedůstojná. Jde o území, které nebylo dokončeno podle původních plánů, a nyní je potřeba najít nové řešení. Proto jsme zpracovali urbanistickou studii, která vtiskne náměstí jasnou tvář,“ říká ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Studie místo dělí na dvě hlavní části, vlastní prostor Halasova náměstí vymezený parkovištěm před obchodním domem Albert a prostor před poliklinikou. „Z místa dnešního parkoviště před obchodním domem by měl vzniknout centrální prostor pro veřejné aktivity, jako jsou například sezónní trhy. Naopak prostor před poliklinikou by měl být spíše klidovou zónou v podobě městské zahrady, která vznikne na stávajících i nově dobudovaných terasách,“ popisuje vedoucí oddělení veřejného prostoru Kanceláře architekta města Brna David Mikulášek. Novinky vítají i místní. „Lesná je krásné místo, a pokud se na tom bude ještě pracovat, je to jen dobře,“ myslí si důchodce Václav Dohnal. Budovat by se zde mělo v šesti etapách.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Komentáře