Reklama
reklama

Tři brněnská náměstí změní svůj vzhled

Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti revitalizace. Novou podobu dostane Dominikánské náměstí, Moravské náměstí i Halasovo náměstí na Lesné.

Nejjasnější plány jsou s Dominikánským náměstím v historickém srdci města. Dlouho plánované opravy se dotknou celého prostoru i inženýrských sítí, které budou uloženy do kolektoru, řeší se i podoba uměleckých prvků. Nepočítá se například se současnou dominantou, kašnou umístěnou před budovou Nové radnice. Místo ní by se sem nově mohla přemístit například historická socha Josefa II. ze zaniklého pomníku, který stával na Moravském náměstí. Rada města Brna koncem ledna schválila výsledky výběrového řízení na firmu, která bude rekonstrukci realizovat. „Díky důrazu na délku stavby ve výběrovém řízení se nám podařilo zkrátit lhůtu potřebnou pro rekonstrukci. Stavební firma se tak zavázala, že celou zakázku dokončí za 291 dní místo původně předpokládaných 485,“ uvedl náměstek primátora pro oblast investic Richard Mrázek.

Letos či počátkem příštího roku by se mělo začít měnit i Moravské náměstí. Vzniknout zde má podle plánů klidová zóna s restaurací, kavárnou, dětským hřištěm a multifunkční plochou. Ta bude sloužit jako nová dominanta prostoru. Aktuálně je v přípravě zadání pro veřejnou zakázku na zhotovitele projektové dokumentace. Na změny Halasova náměstí se mohou těšit i obyvatelé brněnského sídliště Lesná. Navrhuje je Kancelář architekta města Brna, která zpracovala urbanistickou studii na novou podobu náměstí. „Současná podoba Halasova náměstí je nevyhovující a nedůstojná. Jde o území, které nebylo dokončeno podle původních plánů, a nyní je potřeba najít nové řešení. Proto jsme zpracovali urbanistickou studii, která vtiskne náměstí jasnou tvář,“ říká ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Studie místo dělí na dvě hlavní části, vlastní prostor Halasova náměstí vymezený parkovištěm před obchodním domem Albert a prostor před poliklinikou. „Z místa dnešního parkoviště před obchodním domem by měl vzniknout centrální prostor pro veřejné aktivity, jako jsou například sezónní trhy. Naopak prostor před poliklinikou by měl být spíše klidovou zónou v podobě městské zahrady, která vznikne na stávajících i nově dobudovaných terasách,“ popisuje vedoucí oddělení veřejného prostoru Kanceláře architekta města Brna David Mikulášek. Novinky vítají i místní. „Lesná je krásné místo, a pokud se na tom bude ještě pracovat, je to jen dobře,“ myslí si důchodce Václav Dohnal. Budovat by se zde mělo v šesti etapách.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře