Reklama
reklama

Tramvaje na Kamechy pojedou raženým tunelem. Náklady přesáhnou dvě miliardy

Tři nové zastávky by měly v budoucnu vzniknout od točny v ulici Ečerova směrem na bystrcké sídliště Kamechy. Brněnští radní vybrali nejvhodnější variantu prodloužení tramvajové trati. Ta by měla vést raženým tunelem.

Ideální spojení sídliště Kamechy s centrem Brna řeší vedení města dlouhodobě. „Lokalita se stále rozvíjí, do budoucna počítáme s nárůstem počtu obyvatel. Už nyní jsou zde problémy s nedostatkem parkovacích míst. Sídliště proto potřebuje lepší spojení městskou hromadnou dopravou, aby obyvatelé měli více možností, jak se do svých domovů dopravit,“  popsala situaci primátorka města Markéta Vaňková.

Prodloužení tramvajové trati je podle ní výhodné z mnoha důvodů. „Tramvaj je nezávislá na silniční síti, minimalizuje se riziko zpoždění oproti autobusům a ve srovnání s nimi také výrazně uleví silniční dopravě v této lokalitě,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

Varianta, kterou radní vybrali poslední červnovou středu, počítá s ražbou tunelu o délce 320 metrů. Prodloužení povede z konečné zastávky Ečerova až na Kamechy.

„Jedná se sice o nákladnou možnost, ale jednoznačně převažují výhody, jako je nejnižší hlukové zatížení, nejmenší spotřeba trakční energie nebo možnost překrytí zastávky Říčanská, což sníží hlučnost a umožní další využití prostoru nad ní. V rámci stavby vzniknou tři nové zastávky za Ečerovou: Ruda, Říčanská a Kamechy,“ uvedl radní pro oblast investic David Grund. Podle odhadů by se měly náklady vyšplhat na zhruba 2,3 miliardy korun bez DPH. 

Aktuálně město nechá zpracovat projektovou dokumentaci a zajišťovat se budou potřebná povolení. Pracovat by se zde mohlo začít nejdříve v roce 2025.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře