Reklama
reklama

Tradiční český cirkus? Především zvířata

Přijel k nám cirkus. Když v dobách minulých začalo ve městě růst šapitó, těšily se na představení nejen děti a příjezd komediantů znamenal vítané rozptýlení. V posledních měsících však připomínají mnohé postoje k cirkusům spíše hon na čarodějnice. Jak se vedení cirkusu k situaci staví? A jak vypadají tréninky a běžný den? To vše zajímalo naši redakci při návštěvě brněnské zastávky letošního turné Cirkusu Humberto. „Bojujeme za pravdu. Dveře jsou u nás otevřené pro každého,“ říká Hynek Navrátil mladší.
Hynek Navrátil mladší  pozval Brňany na trénink lvů. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová
Zvířata si návštěvníci mohou prohlédnout každý den. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová
Ochránci zvířat před posledním odpoledním vystoupením Cirkusu Humberto v Brně. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová
Komentované krmení slonů v Brně. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová

S bratrem v cirkuse vyrostli, jsou už šestou generací. Že by se Hynek Navrátil mladší, ředitel Cirkusu Humberto, nemohl věnovat své profesi, si nepřipouští. „Nevím, co bych dělal, nedokážu si to ani představit. Každé ráno vstanu a hned jdu něco dělat, starám se o zvířátka, jdu trénovat a jsem tím prostě nakažený, já jsem čistokrevný komediant, koluje ve mně čistá krev, jsme s bráchou šestá generace,“ přemýšlí. Kvůli situaci, která se rozpoutala v polovině loňského roku, tato varianta však reálně hrozila. „Všechno odstartovala ta tygří jatka, která se stala v srpnu, ale to nemělo s cirkusem nic společného,“ popisuje Navrátil. Ministerstvo zemědělství, pod které cirkusy spadají, dokonce v říjnu plánovalo opatření v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, které by zakázalo drezúru a vystupování zvířat v manéžích úplně. To by však podle Hynka Navrátila mladšího mělo pro české cirkusy fatální následky. „Znamenalo by to konec klasického cirkusu.

Podle té novely, která byla připravená, by se zakázala drezura, jak to oni nazývají, já tomu říkám spíš přehlídka. A zvíře, které je drezurované, by vlastně nesmělo vystupovat, takže to by znamenalo určitě zákaz cirkusu a české tradiční cirkusy by zanikly. Když se řekne cirkus, tak to je kulatá manéž s pilinami, klasický klaun a zvířata. Ale asi kdyby se tohle stalo, tak bych zřejmě vzal celý ten ansámbl a vycestoval bych do jiné země, kde je to povolené. Nevím, proč bych měl někomu dávat svoje zvířata. A stejně. Co by s nimi bylo? Jen by je vzali a z těchto ohrad by je přestěhovali do ohrad jiných. A dostali by je lidé, kteří nemají žádné zkušenosti a bůh ví, co by s nimi ještě dělali,“ vysvětluje. Důvodů, proč by tradiční cirkusy nemohly bez zvířat existovat, je podle něj mnoho. „První, co lidi zajímá, když k nám přijdou, jsou zvířata. Chtějí si je prohlédnout a ptají se, a co máte za zvířátka?“ Nesouhlasí ani s tím, že by informace o špatných životních podmínkách zvířat byly pravdivé. „Jde o manipulaci s lidmi. Neustále se využívají různé fotky a videa, ale realita je jiná. Celý den máme otevřenou mini zoo, lidé se mohou kdykoliv přijít podívat, jak to tady máme a jak se zvířaty pracujeme. Teď mám například malá lvíčata, tak je pomalu seznamuji s manéží a lidé mohou u všeho být. A to jsou zrovna zvířátka, která jdou do té manéže poprvé, podruhé, pořád to neumí a seznamují se s tím. Pomalinku. A já je to učím. Takže s těmi metodami, které jsou popisovány, že například přijdu s násadou a to zvíře si mi lehne nebo bude chodit po prkně, to je nesmysl,“ popisuje způsob tréninku. „Mám brašnu, ve které mám maso, a ty dvě tyčky u ní, to není na nabití, jak ochránci popisují, ale na ně napichuji maso, dělám to i při představení, a pomocí nich si zvířata navádím. Dávám jim vše za odměnu. Maso například šelmě z ruky dát nemůžu. Jsou to zkrátka mé prodloužené ruce, ne nástroj na mlácení.“ Návštěvníci mohou během celého dne navštívit zvěřinec. Během naší návštěvy v cirkuse je slunečno a například lvi, lamy i sloni si teplé počasí v klidu užívají. „Zvířátka jsou spokojená, a proto sem lidi chodí. Kdyby se jim to nelíbilo, tak cirkus navštěvovat nebudou a tím i přirozenou cestou zanikne,“ doplňuje Hynek Navrátil mladší. „A proto všem těm lidem děkuji. To publikum, to je naše zlato. Jen díky nim existujeme. Ale zase se jim to snažíme vracet programem.“

Ten letošní s názvem Největší show 2019 je pro diváky bohatý. Kromě rodiny Navrátilových v něm vystupují umělci z Ruska, Portugalska, Anglie, Uzbekistánu, Itálie či Kolumbie. Například duo provazochodců Mesa Brothers je držitelem stříbrné medaile z prestižního cirkusového festivalu De Massy 2016.

Ochránci zvířat a Cirkusy společně

„Cirkusy jsou skvělé, například Čínský národní cirkus, výborní artisté, ale co se nám nelíbí tady, tak jsou zvířata, že jsou v klecích, zavřené, že putují v maringotkách, že se z nich dělají klauni. Třeba medvěd na koloběžce, to mi nepřijde vůbec přirozené. Nelíbí se nám jejich životy a drezúra. Ve chvíli, kdy by cirkusy vystupovaly bez zvířat, bychom byli spokojení,“ myslí si Martin Lepka, organizátor demonstrace před posledním odpoledním vystoupením Cirkusu Humberto v Brně. Protesty se zde podle sociální sítě odehrály dva. Nejen ochráncům, ale i celé veřejnosti se cirkusy snaží odpovědět spuštěním dlouhodobého projektu #nicneskryvame. Ten má za cíl otevřeně a pravdivě prezentovat zákulisí cirkusového světa a probíhat bude minimálně v letošní sezóně, pravděpodobně však i v těch následujících. S nápadem otevřít cirkusové zákulisí veřejnosti, zpřístupnit tréninky a pořádat komentované prohlídky přišla iniciativa Cirkusy společně. „V podstatě zveme lidi na nezávazné rande a doufáme, že z toho bude časem vážný vztah,“ říká s nadsázkou koordinátor iniciativy Cirkusy společně Jaromír Pavlík. „Dlouhodobý projekt #nicneskryvame jsme spustili, abychom umožnili zájemcům z řad našich příznivců i odpůrců seznámit se s realitou v českých cirkusech. Koluje totiž bezpočet lží a dezinformací o údajném týrání zvířat, o jejich špatných životních podmínkách a podobně. Nemáme co skrývat, proto odhalujeme své zázemí v celé své nahotě. Návštěvníci se dozví spoustu zajímavostí ze života našich zvířat, přesvědčí se na vlastní oči o důkladné péči, kterou jim věnujeme, a v neposlední řadě budou mít možnost zúčastnit se veřejných tréninků. Řada lidí totiž dodnes věří, že výcvik probíhá násilnou formou. Není tomu tak. Současná drezúra probíhá výhradně nenásilnou formou hry, metodou tzv. pozitivního odměňování,“ upřesnil Jaromír Pavlík. Projekt odstartoval předposlední dubnový den právě na brněnské zastávce Cirkusu Humberto, další otevřený trénink proběhne například ve středu 24.dubna v Plzni v Cirkusu Jo-Joo.

Znojemská anketa, zákaz a petice

Kromě aktivistů a ochránců zvířat cirkusy narážejí i na nevoli vedení některých měst. Například ve Znojmě uspořádal v polovině letošního února starosta Jan Grois anketu, zda si místní obyvatelé cirkusy ve svém městě přejí či nikoliv. „Na pondělní poradě vedení jsme většinově rozhodli o tom, že cirkusy na městských pozemcích nechceme, a to i s ohledem na anketu, kterou jsme realizovali prostřednictvím Mobilního rozhlasu, kdy se 70 % hlasujících vyslovilo pro zákaz pronajímání městských pozemků pro cirkusy,“ uvedl v březnu starosta Znojma Jan Grois. Ankety se podle informace médiím zúčastnilo 306 hlasujících. „Bohužel někteří lidé, kteří chodí do cirkusu, se k hlasování vůbec nedostali.Do Znojma jinak jezdíme co dva roky a zájem tam je,“ popisuje Hynek Navrátil mladší. Za pravdu mu dává i petice, která ve městě okurek k opětovnému povolení cirkusů vznikla.

„Obecně považujeme plošný zákaz cirkusů na pozemcích města za diskriminační, protizákonný a dle právních rozborů i za protiústavní. V podobných případech existují precedencia z jiných evropských zemí a my hodláme postupovat stejně. Konkrétně ve Znojmě aktuálně vládne populistický starosta, který nedomyslel možné důsledky svých neuvážených rozhodnutí. Víme o tom, že mezi místními obyvateli vzniká petice, která má radu města přimět předmětnou vyhlášku revokovat,“ dodává Jaromír Pavlík.

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
V neděli 5. května 2019 se v areálu brněnské Riviéry uskuteční již 5. ročník Festivalu těhotenství a rodiny. Pro návštěvníky je připravena řada odborných přednášek a workshopů, happening Mám svou...
19.04.2019 - 09:23
Minibus Foto: MMB
Překonat vzdálenosti na největším brněnském hřbitově pomůže zejména starším lidem minibus. Třikrát za hodinu objede hřbitov po vyznačené trase a zastaví kdekoli na znamení. Pokud se jeho využití...
18.04.2019 - 12:55
Hořící vlak Foto: HZS JMK
Osobní vagón blízko brněnského AZ Toweru začal ve středu před devátou hodinou večer hořet. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu.
18.04.2019 - 05:00
Losování Foto: MMB
Celkem 47 jihomoravských firem si včera odneslo kreativní voucher v podobě poukazu na spolupráci s regionálními kreativci ve výši až 100 tisíc korun. O tom, kdo si voucher odnesl, rozhodl los.
17.04.2019 - 15:53
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Ke srážce nákladního auta s dodávkou došlo dnes před sedmou hodinou ráno na silnici u Polánky poblíž Ivančic. Šedesátiletý řidič dodávky na místě svým zraněním podlehl.
17.04.2019 - 11:52
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Čtvrtý ročník festivalu Ochutnej svět nabídne 26. a 27. dubna chutě a vůně z celého světa. Návštěvníci ochutnají hmyz, africkou kuchyni nebo třeba havajské Poke.
17.04.2019 - 08:00
Komentáře