Reklama
reklama

Tivoli: spojení secese a italského letoviska

Secesní dům Tivoli na Konečného náměstí patří bezesporu k nejkrásnějším budovám v Brně a za jeho vznik se zasloužil jeden z nejvýznamnějších brněnských stavitelů František Pawlu. Málokdo ví, že název Tivoli odkazuje k oblíbenému výletnímu místu nedaleko Říma.
Budova je zdobena řadou propracovaných fl orálních prvků. Foto: Centrum news / Tomáš Varga

Na Konečného náměstí se denně prohánějí stovky aut, lidé spěchají na trolejbus a do práce a málokdo se zastaví, zvedne hlavu a vychutná si pohled na architektonický skvost. Celé náměstí obklopují secesní nájemní domy od brněnského stavitele Františka Pawlu, který je nechal vystavět na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nejkrásnějším domem je bezesporu budova Tivoli, která ohraničuje jeden roh náměstí. Naproti přes parčík se nachází v jiné secesní budově stejnojmenná kavárna s restaurací. Je až těžko uvěřitelné, že jeden z dnešních nejrušnějších brněnských dopravních uzlů, Konečného náměstí, je zároveň místem, kde Brno na konci devatenáctého století končilo. Domy stály jen na počátku dnešní ulice Veveří, následovaly pekárny a vojenské sklady, a poté už jen pole a zahrádky. Na cestě z Brna do Žabovřesk, v místě dnešního náměstí, stával hostinec Na Tivoli. Ten byl pravděpodobně nazvaný podle italského městečka Tivoli, které bylo oblíbeným výletním místem v blízkosti Říma.

Právě brněnský stavitel František Pawlu se rozhodl razantně změnit vzhled celé lokality. Skoupil přilehlé pozemky, vystavěl zde dvě cihelny a v dnešní Jiráskové ulici i deset nájemních domů. V roce 1902 nechal postavit svůj první dům na současném Konečného náměstí. Jednalo se o pětipodlažní secesní dům s florálními motivy – tedy takový který má na sobě mnoho zdobných a rostlinných motivů. Nazval jej Pawlu Hof, ovšem ve třicátých letech dvacátého století byl dům přejmenován na Tivoli. Spousta zdobných motivů, které dekorují celou budovu, musela dát při výstavbě značnou práci. Není tedy divu, že po dokončení vzbudila budova vlnu nadšení. Ovšem po první světové válce se tento typ secese setkal s velkou vlnou kritiky a byl odsouzen jako zcela nevkusná úprava domů. Trvalo téměř padesát let, než teoretici umění opět začali uznávat tento propracovaný styl. Možná i díky umístění původního hostince byla snaha vybudovat na Konečného náměstí stejnojmenný restaurační podnik. V nádherné secesní budově naproti Tivoli byla v přízemí vybudována kavárna, která několikrát měnila majitele, sortiment i interiér. V roce 2012 došlo ke znovuotevření stylového podniku Tivoli café, který zde Brňané naleznou dodnes.

Rekonstrukce prostor proběhla s ohledem na secesní prvky, které spolu se svěžími barvami propůjčují kavárně moderní a zároveň dobový ráz. Kromě lahodné kávy sem mohou návštěvníci zavítat i na snídani, snack, oběd či večeři. Tivoli nabízí také denní menu, hudební večery a nepravidelné výstavy obrazů či fotografií. V roce 2016 došlo k rekonstrukci náměstí, kdy byla upravena převážně středová část s parkem, který se nachází přímo před budovou Tivoli. Do té doby si ani většina Brňanů neuměla představit, že by v neupraveném parčíku strávila chvíle klidu a pohody. Při rekonstrukci však byla upravena zeleň, přibyly lavičky, odpadkové koše a stojany na kola a parčík nyní zcela vyhovuje potřebám krátkodobého odpočinku uprostřed rušného města. Ve středu náměstí navíc také vyrostl pomník Františka Pawlu, který tak přímo na místě připomíná jeho zásluhy o podobu Konečného náměstí a jeho přilehlých ulic.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Masarykova univerzita Foto: Centrum news
Brněnská Masarykova univerzita dnes otevřela přijímací řízení pro uchazeče o studium bakalářských a dlouhých magisterských studijních programů. Univerzita pozměnila nabídku studia a uchazeči se...
12.11.2018 - 16:04
Komentáře