Reklama
reklama

Tisíce bytů v Černovicích? Možná brzy

Drahé byty, nízká nabídka a omezený výběr lokalit. Tak vypadá stav na trhu s nemovitostmi v jihomoravské metropoli. Až tisíce nových bytů by podle plánů města měly vzniknout v brněnské části Černovice v lokalitě na Na Kaménkách.

O podobě nového sídliště rozhodne urbanistická soutěž. Počátkem letošního května radní schválili sedm účastníků a výzvu k podání soutěžních návrhů. Od soutěže si slibují především přípravu komplexního plánu pro urbanizaci celého území, včetně severní části, kde je většinovým vlastníkem pozemků právě město. Podobu nové zástavby v Černovicích totiž již v minulosti provázely spory mezi sdružením místních občanů a soukromým investorem. Ty vyvrcholily soudním sporem o výši koeficientu indexu podlažních ploch, který stanovuje intenzitu zástavby v místě. Krajský soud loni rozhodnul ve prospěch místních občanů a zrušil dřívější rozhodnutí magistrátního odboru územního plánování o plánovaném trojnásobném navýšení. To znemožnilo investorovi pokračovat v přípravách výstavby na jižní části lokality. Index podlažní plochy je ale stále v hledáčku zájmu sdružení místních obyvatel.

Samotné zadání urbanistické soutěže totiž podle nich vyvolává mnoho dalších otázek. „Návrh soutěže pouze omezuje spodní hranici Indexu podlažní plochy, která je vyšší než současné hodnoty, a vůbec neobsahuje horní hranici. To může vést k tomu, že jednotlivé návrhy umožní neúměrné navýšení počtu obyvatel Černovic,“ uvádí Sdružení obyvatel Havraní – Brno. Právě vysokou zalidněnost vnímají jako další problematickou část, se kterou souvisí i téma dopravy. „Zadání soutěže nepředcházela dopravní studie dopadu na okolí a zadání ani neobsahuje minimální konkrétní požadavky na dopravní řešení,“ dále uvádějí.

Lokalita Na Kaménkách je územním plánem dlouhodobě určena pro bytovou zástavbu jako jedna z významných rozvojových lokalit města. Do urbanistické soutěže se původně přihlásilo třináct zájemců, sedm z nich vytvoří návrhy, ze kterých vzejde jeden vítězný. Podle primátorova náměstka Martina Andera zatím nelze určit, kolik bytových jednotek projekt připraví, záležet bude právě na výsledcích soutěže. Stejně tak proto zatím podle něj nelze určit ani potřebnou výši investice.

Plány počítají nejen s bytovými domy, ale i občanskou vybaveností a službami, vzniknout zde mají veřejné prostory i školská zařízení. Stavba proběhne v etapách. Kdy ale stavaři na místo vyjedou, zatím přesně jisté není. Podle Andera by práce mohly začít za tři až čtyři roky. Navazovat se bude na výsledky soutěže, které mají být podle plánu známy v září.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře