Reklama
reklama

Tisíce bytů v Černovicích? Možná brzy

Drahé byty, nízká nabídka a omezený výběr lokalit. Tak vypadá stav na trhu s nemovitostmi v jihomoravské metropoli. Až tisíce nových bytů by podle plánů města měly vzniknout v brněnské části Černovice v lokalitě na Na Kaménkách.

O podobě nového sídliště rozhodne urbanistická soutěž. Počátkem letošního května radní schválili sedm účastníků a výzvu k podání soutěžních návrhů. Od soutěže si slibují především přípravu komplexního plánu pro urbanizaci celého území, včetně severní části, kde je většinovým vlastníkem pozemků právě město. Podobu nové zástavby v Černovicích totiž již v minulosti provázely spory mezi sdružením místních občanů a soukromým investorem. Ty vyvrcholily soudním sporem o výši koeficientu indexu podlažních ploch, který stanovuje intenzitu zástavby v místě. Krajský soud loni rozhodnul ve prospěch místních občanů a zrušil dřívější rozhodnutí magistrátního odboru územního plánování o plánovaném trojnásobném navýšení. To znemožnilo investorovi pokračovat v přípravách výstavby na jižní části lokality. Index podlažní plochy je ale stále v hledáčku zájmu sdružení místních obyvatel.

Samotné zadání urbanistické soutěže totiž podle nich vyvolává mnoho dalších otázek. „Návrh soutěže pouze omezuje spodní hranici Indexu podlažní plochy, která je vyšší než současné hodnoty, a vůbec neobsahuje horní hranici. To může vést k tomu, že jednotlivé návrhy umožní neúměrné navýšení počtu obyvatel Černovic,“ uvádí Sdružení obyvatel Havraní – Brno. Právě vysokou zalidněnost vnímají jako další problematickou část, se kterou souvisí i téma dopravy. „Zadání soutěže nepředcházela dopravní studie dopadu na okolí a zadání ani neobsahuje minimální konkrétní požadavky na dopravní řešení,“ dále uvádějí.

Lokalita Na Kaménkách je územním plánem dlouhodobě určena pro bytovou zástavbu jako jedna z významných rozvojových lokalit města. Do urbanistické soutěže se původně přihlásilo třináct zájemců, sedm z nich vytvoří návrhy, ze kterých vzejde jeden vítězný. Podle primátorova náměstka Martina Andera zatím nelze určit, kolik bytových jednotek projekt připraví, záležet bude právě na výsledcích soutěže. Stejně tak proto zatím podle něj nelze určit ani potřebnou výši investice.

Plány počítají nejen s bytovými domy, ale i občanskou vybaveností a službami, vzniknout zde mají veřejné prostory i školská zařízení. Stavba proběhne v etapách. Kdy ale stavaři na místo vyjedou, zatím přesně jisté není. Podle Andera by práce mohly začít za tři až čtyři roky. Navazovat se bude na výsledky soutěže, které mají být podle plánu známy v září.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře