Reklama
reklama

Tereza Kerndlová: Jsem zdravá a zase vystupuji

Zpěvačka Tereza Kerndlová(31) se narodila v Brně. Je dcerou jazzového a swingového zpěváka Ladi Kerndla. Svou pěveckou kariéru zahájila v roce 2001 s kapelou Black Milk, své první sólové album nahrála o pět let později. Letos v květnu vyšlo její nejnovější album s názvem S tebou. O něm, ale také o její nemoci, se dočtete v rozhovoru.

V květnu jste vydala nové album S tebou. Jaké písničky na něm můžeme najít?

Tato deska je pro mě úplně jiná než všechny předchozí. Hlavně proto, že vznikala jako týmová práce, velmi pozvolna v úzkém kruhu mých přátel a mého partnera. Při tvorbě alba jsem se opřela o mého osvědčeného autora Chrise Neala, který stojí za Schody z Nebe, Přísahám či Tepe Srdce Mý. U tohoto alba se ale zapojil navíc jako producent a na pomoc si ještě přizval Grahama Marshe, oceněného několika Grammy, třeba za album Bruna Marse, a také českého producenta ODD Ondřeje Turtáka. Na souboru skladeb jsme pracovali více než tři roky.  Album obsahuje 11 skladeb a všechny jsou autorské. Přes polovinu jich je v češtině, za což jsem ráda. Ty mi napsal, jako už tradičně, můj muž René Mayer.

Písničky jste si nechávala vždy psát. Na tomto albu ale budou i vaše vlastní texty. Proč?

Ano, je to tak. Jde o takový malý začátek mého psaní, a tak ode mě fanoušci poprvé uslyší texty v angličtině, které jsem napsala společně s Imre Mozsikem. Jednoduše jsem si řekla, že to zkusím.

Šlo vám to psaní rychle, nebo jste se s tím „trápila“?

Jde o začátky, čili jsem ráda, že jsem měla ještě jednoho dalšího autora na pomoc, kterou ze startu potřebujete. Společně jsme to dali do kupy a jsem ráda, že jsem alespoň malinko přispěla.

U vás stále ještě převažují české písničky. Nechtěla jste někdy zkusit kariéru i v zahraničí?

Takové myšlenky mě už dávno pustily. Jestli tam někdy takové ambice byly, tak ne nijak dlouho. Člověk pochopí, jak složité a komplikované je prosadit se v zahraničí, když nemáte kontakty, nežijete tam a především jde o obrovskou konkurenci. Ráda budu zpívat v Česku a raději dělat hudbu v češtině. Naplňuje mě to a je to můj život. Pokudv tom budu moct pokračovat ještě dlouho, tak budu šťastná.

Máte nějaký hudební vzor?

Nikdy jsem neměla jen jeden jediný vzor, ale obdivovala jsem více ikon, interpretů, kteří mi byli inspirací. Tak je to i v dnešní době. Nikdy ale mým vzorem nepřestane být Michael Jackson, který je pro mě hvězdou číslo jedna. Nechápu, jak jeho hudba může stále znít tak nadčasově, v každé době zkrátka současně. Byl to génius, na kterém jsem vyrostla.

Máte za sebou těžké období. Na sociálních sítích jste napsala, že jste musela podstoupit operaci kvůli nálezu na děložním čípku. Chtěla jste tím upozornit na důležitost prevence?

Ano, to je samozřejmě ten nejdůležitější bod toho všeho. Chtěla jsem ženy upozornit na riziko, které existuje a je obrovské. Chtěla jsem, aby věděly, že by na sebe měly myslet a nepodceňovat pravidelné prohlídky. Chtěla jsem to říct už jen proto, aby se více mluvilo o tématu, které spousta žen vnímá jako tabu a bojí se o svých problémech mluvit. Moc mě překvapilo, jakou vlnu vzkazů to spustilo a kolik žen má nebo mělo stejný problém a v ten okamžik se nebálo o tom napsat.

Bála jste se, jaké bude mít takový příspěvek ohlasy?

Nic jsem nečekala. Jen jsem věděla, že kdyby se jedna žena vyhnula rakovině, tak mi stojí za to o tom mluvit. Pravdou je, že v momentě, kdy jsem příspěvek nahrávala, přece jen jsem měla zvláštní pocit. Jde o citlivou věc. Překvapilo mě ale, kolik žen se díky mně otevřenosti taky otevřelo a napsalo svůj příběh. Nečekala jsem to a moc jim za to děkuju. Pomohlo to nejen mě, ale jistě i všem ženám, které to četly a byli ve stejné situaci.

Na Instagramu vás sleduje přes 80 tisíc lidí. Věřím, že to mělo určitý dosah.

Ano, to jistě mělo. Příliš dlouho jsem se nerozhodovala, zda s tím půjdu ven. Jen jsem to chtěla říct až v momentě, kdy si budu jistá, že jsem zdravá. Takže po více než třech měsících jsem se otevřela a veřejně o tom promluvila. Právě díky tomu, že mám tolik sledujících, je úžasné, že mé sdělení mělo určitý dosah a smysl.

Takže nyní jste v dobré kondici?

Ano, nyní jsem v pořádku, zdravá. Operace dopadla dobře a čekají mě za pár měsíců první větší kontroly. Měla jsem velké štěstí, že se u mě na tento problém přišlo včas. Teď už zase vystupuju a naplno pracuju. Je mi dobře a cítím se šťastně, že je to za mnou.

Jak vnímáte kritiku na internetu? Přece jen u tak vysokého počtu sledujících se najdou i ti, kteří nejsou zrovna fanoušci.

Nevadí mi názory lidí, pokud věci cítí jinak, nebo jsou jejich komentáře vůči mé osobě opodstatněné. Nemám ale ráda, když lidi anonymně a bezdůvodně někoho napadají a „hejtují“. Takoví lidé nepatří na mou síť. Nechci je tam a podle toho se i zařídím. Nikoho nenutím, aby mě sledoval, takže kdo nesouhlasí s mým obsahem, může zase jít.

Změnilo se něco podle vás za poslední roky v šoubyznysu právě kvůli internetu?

Myslím, že díky internetu se změnilo vše. Jsme sami sobě médiem a to je na jednu stranu velkou výhodou. Určitě se změnilo i to, jak moc jsou známé osobnosti otevřené a kolik ze svého života ukazují. Před deseti lety jsme si všichni více soukromí chránili a fanoušci se toho o nás tolik nedozvěděli. Oproti tomu dnes sdílíme denně na sociálních sítích prakticky skoro vše. Funguje to dost jinak, ale i přesto je na každém, jak moc chce říct, nebo ukázat. Čím více komunikujete se svými fanoušky, tím jsou radši a dokáží to ocenit.

Od vašeho posledního alba Schody z Nebe uběhlo už sedm let. Kam jste se za tu dobu posunula?

Doufám, že jedině kupředu. Člověk se mění a stejně tak jeho vize a způsob práce. Myslím, že tohle všechno se na albu projevilo. A hudba na něm je zase krapet dospělejší jako já a má jasnější názor.

Narodila jste se v Brně. Jak na město vzpomínáte?

V Brně jsem se pouze narodila, ale nikdy jsem tam nežila, takže nemám příliš mnoho vzpomínek. Jednu zásadní bych ale měla, a to je mé první veřejné vystoupení v jazz klubu na Šelepce, kdy mě jako osmiletou holčičku táta vzal na pódium zazpívat si náš první duet.

Budou vás moct brněnští fanoušci někde slyšet?

Ano, mohou mě vidět už v zimě na plese Králova Pole, a to 2. února v Semilassu, kde budu hrát se svojí kapelou.

Budu se na ně těšit.

Děkuji za rozhovor

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Bezpečnější přecházení silnice a především zlepšení přístupu pro osoby s omezenou schopností. To je cílem rekonstrukce zastávky Grohova. Ta bude nově bezbariérová.
27.05.2020 - 16:08
Místo výmolů a prasklin vyrovnání povrchu ochrannou vrstvou mikrokoberce, který výrazně prodlouží životnost silnice. Nový živičný kabát dostanou v letošním a příštím roce čtyři úseky silnic II. třídy...
27.05.2020 - 09:00
Zásobárny pitné vody by Brňané mohli najít pod povrchem svého města. Tzv. artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel města v případě dlouhotrvajícího sucha.
26.05.2020 - 08:15
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Komentáře