Reklama
reklama

Terapeutky od sv. Anny v Brně daly dohromady deset tipů jak v souvislosti s epidemií podpořit imunitní systém

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací se můžeme setkat s mnoha nepodloženými doporučeními, jak nákaze COVID-19 zabránit prostřednictvím výživy. Nutriční terapeutky z Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně daly dohromady deset tipů, kterými můžeme imunitní systém alespoň podpořit.

„Prozatím není známá žádná speciální dieta či potravina, která by nás zaručeně ochránila před nákazou. Nicméně existují určitá doporučení, která mohou příznivě ovlivnit funkci imunitního systému,“ vysvětlila nutriční terapeutka Mgr. Veronika Volavá z Oddělení léčebné výživy FNUSA.

Měli bychom dbát na vyvážený a pestrý jídelníček, bohatý na všechny základní živiny. Důležitý je dostatečný příjem kvalitních zdrojů bílkovin (libové maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny) a ovoce a zeleniny, kterých bychom denně měli sníst minimálně půl kila. „Preferujte druhy bohaté na vitamin C. Hojně se vyskytuje v citrusech, kiwi, mangu, brokolici, paprice, rajčatech nebo třeba i v kysaném zelí,“ vyjmenovala nutriční terapeutka.

Kysané zelí a další fermentované potraviny (zakysané mléčné výrobky, tempeh) jsou dobré také pro svůj obsah zdraví prospěšných bakterií, které jsou důležité pro správnou funkci střev a imunitního systému. Zvýšit bychom v době vysokého rizika infekce měli také příjem omega-3 mastných kyselin a vitaminu D – obojí můžeme doplňovat také formou potravinových doplňků.

„Omezit bychom naopak měli konzumaci vysoce zpracovaných potravin s nadbytkem cukru, soli a nasycených tuků. Typicky polotovary, instantní pokrmy, nekvalitní cukroviny, náhražky čokolády, chipsy, jídlo typu fast food,“ doplnila za Oddělení léčebné výživy FNUSA Bc. Tesařová Markéta, DiS.

V kuchyni bychom měli dodržovat zvlášť striktně hygienu – důkladně si umývat ruce a zamezovat křížové kontaminaci mezi syrovými a tepelně zpracovanými potravinami. Pro správné fungování imunitního systému je kromě vyvážené stravy důležitý také dostatečný příjem tekutin, spánek a pravidelný pohyb.

TZ: FNUSA

Autor: 
redakce
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře