Reklama
reklama

Terapeutky od sv. Anny v Brně daly dohromady deset tipů jak v souvislosti s epidemií podpořit imunitní systém

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací se můžeme setkat s mnoha nepodloženými doporučeními, jak nákaze COVID-19 zabránit prostřednictvím výživy. Nutriční terapeutky z Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně daly dohromady deset tipů, kterými můžeme imunitní systém alespoň podpořit.

„Prozatím není známá žádná speciální dieta či potravina, která by nás zaručeně ochránila před nákazou. Nicméně existují určitá doporučení, která mohou příznivě ovlivnit funkci imunitního systému,“ vysvětlila nutriční terapeutka Mgr. Veronika Volavá z Oddělení léčebné výživy FNUSA.

Měli bychom dbát na vyvážený a pestrý jídelníček, bohatý na všechny základní živiny. Důležitý je dostatečný příjem kvalitních zdrojů bílkovin (libové maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny) a ovoce a zeleniny, kterých bychom denně měli sníst minimálně půl kila. „Preferujte druhy bohaté na vitamin C. Hojně se vyskytuje v citrusech, kiwi, mangu, brokolici, paprice, rajčatech nebo třeba i v kysaném zelí,“ vyjmenovala nutriční terapeutka.

Kysané zelí a další fermentované potraviny (zakysané mléčné výrobky, tempeh) jsou dobré také pro svůj obsah zdraví prospěšných bakterií, které jsou důležité pro správnou funkci střev a imunitního systému. Zvýšit bychom v době vysokého rizika infekce měli také příjem omega-3 mastných kyselin a vitaminu D – obojí můžeme doplňovat také formou potravinových doplňků.

„Omezit bychom naopak měli konzumaci vysoce zpracovaných potravin s nadbytkem cukru, soli a nasycených tuků. Typicky polotovary, instantní pokrmy, nekvalitní cukroviny, náhražky čokolády, chipsy, jídlo typu fast food,“ doplnila za Oddělení léčebné výživy FNUSA Bc. Tesařová Markéta, DiS.

V kuchyni bychom měli dodržovat zvlášť striktně hygienu – důkladně si umývat ruce a zamezovat křížové kontaminaci mezi syrovými a tepelně zpracovanými potravinami. Pro správné fungování imunitního systému je kromě vyvážené stravy důležitý také dostatečný příjem tekutin, spánek a pravidelný pohyb.

TZ: FNUSA

Autor: 
redakce
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře