Reklama
reklama

Tanec je pro každého, říká Kateřina Hanzlíková

Kromě dětí je středobodem jejího života tanec. Kateřina Hanzlíková miluje pohyb, který dle její filozofie patří každému. I z toho důvodu od roku 2010 vede integrovanou taneční skupinu Proty boty, která kombinuje možnosti handicapovaných a nehandicapovaných tanečníků. V čem je tato práce specifická? Jak tančí fyzicky znevýhodnění lidé? A co se od nich za posledních devět let Kateřina Hanzlíková naučila?

Jste vedoucí integrované taneční skupiny Proty boty, která kombinuje tanec handicapovaných a nehandicapovaných tanečníků. Jaká je to práce?

Zajímavá, určitě obohacující, náročná a jiná. Nemáme předem nic moc dané. Pracujeme především s improvizací a zkoušíme, co funguje. Vždy se musíme přizpůsobit danému handicapu. Když je někdo na vozíku, je potřeba brát v potaz jeho pohyby, které doplňujeme.  Ale právě proces, kdy ke všem činnostem přistupujeme kreativně a originálně, mě nejvíce baví.

Co je na této práci největší výzvou?

Ač to bude znít přízemně, tak výzvou je zvládnout vše finančně a celé to držet pohromadě. Nejtěžší pak byly samozřejmě začátky. Do skupiny jsem se zapojila s tím, že budu jen vypomáhat. Dopadlo to tak, že jsem se jí ihned ujala. Je to opravdu jiná práce. Musela jsem hledat a zkoušet, jak s těmi lidmi pracovat, aby vše fungovalo. Pro mě je důležitý nejen tanec samotný. Představení má mít i estetickou hodnotu. Promlouvat jako dílo.

Povedlo se vám dodat představením uměleckou hodnotu?

Autorský otisk tam je, takže si myslím, že ano. Ačkoli je těžké sama sebe takto hodnotit.

O čem vaše představení jsou? Kromě toho, že tanec je pro každého.

Přímo se nabízí vyjadřovat se o handicapu, ale já to tam nechtěla prvoplánově šroubovat. Ono to nakonec vyvstane samo, přirozeně. Posledních pár představení se nám tam také objevuje například téma svobody.

Kladou vaše představení specifické požadavky na diváka?

To je pro mě složitá otázka, jelikož už nemám odstup běžného diváka. Může to být určitě neobvyklý zážitek, vidět tančit člověka, který má například nepohyblivé nohy. Ale přesně to je cílem – bourat bariéry a předsudky. Vždycky říkám, že kdo dýchá, může i tančit.

Setkali jste se někde s negativními reakcemi na to, co děláte?

Osobně ne, ale zažila jsem festival, kde bylo více skupin a padaly tam ohlasy, že handicapované tanečníky trápíme. Pracujeme s technikami současného tance, tudíž tanečník, který je třeba na vozíku, musí tančit na zemi. Pro některé diváky je to silná káva.

Chodí k vám fyzicky znevýhodnění jen tančit?

Tanec je hlavní náplní, ale jsme také přátelé, malá rodina. A jde na nich vidět, jak moc je to posouvá. Kolikrát je to až doják. A nemluvím jen o tanci. Ti lidé jsou sebevědomější, komunikativnější. 

Učíte lidi s handicapem tancovat, komunikovat… Co učí oni vás?

Postupně jsem se zbavila ostychu, který jsem k lidem se znevýhodněním cítila. Nemám obavy s nimi komunikovat a vím například jakou pomoc třeba uvítají a jakou naopak netřeba jim nutit. Vůbec se díky skupině setkávám s úžasnými lidmi, jak samotnými lidmi se znevýhodněním, tak s lidmi kolem nich. Za to jsem teda i hodně vděčná.

Co skupina Proty boty plánuje do budoucna?

Letos budeme hodně reprízovat starší představení. Především ale 22. září na Leitnerce pokřtíme naše první CD s písněmi k pohádce Slon a mravenec od Daisy Mrázkové. Na něm momentálně intenzivně pracujeme.

Co byste vzkázala potenciálním zájemcům o tanec ve vaší skupině?

Že jsme otevření všem. Ať se přijdou podívat a z ničeho nemají obavy. Nekoušeme. (smích)

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Sbory dobrovolných hasičů z Drnovic, Letovic, Zastávky, Brna – Králova Pole, Hoštěrádek – Rešova a Rostěnic. Ti všichni se probojovali do finále devátého ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. O...
18.09.2019 - 12:24
Zastávka na Moravském náměstí Foto: MMB
Z téměř 1500 brněnských zastávek má přístřešek asi třetina. Poměr by se měl začít navyšovat. Na základě pokynu města prověří možné umístění dalších přístřešků dopravní podnik.
18.09.2019 - 06:00
Do univerzitní červené barvy se symbolicky převlékne hrad Špilberk. Dominanta Brna změní háb ve čtvrtek 19. září od 22. hodiny. Právě na tento den připadá 120. výročí největší technické univerzity v...
17.09.2019 - 20:00
Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a...
17.09.2019 - 16:00
Město centru prodloužilo nájemní smlouvu na dům v ulici Sýpka (na fotce) Foto: Google maps
Centrum pro týrané a zneužívané děti v ulici Sýpka neskončí. Město organizaci Spondea, která centrum provozuje, prodloužila nájemní smlouvu.
17.09.2019 - 12:00
Kamenná čtvrť Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Lávka přes řeku Svratku spojující Poříčí a Táborského nábřeží je významnou spojkou pro pěší i cyklisty. Připravované protipovodňové opatření se ale dotkne i jí a bude vybudována nová. Stavba si...
17.09.2019 - 07:00
Komentáře