Reklama
reklama

Svátek svatého Martina a jeho tradice

Svatý Martin na bílém koni se blíží. Jestli s sebou 11. listopadu přiveze i první sníh, ještě nevíme. Jisté ale je, že tento den se tradičně slaví dozlatova upečenou husou i mladým svatomartinským vínem.

Ke svátku svatého Martina neodmyslitelně patří svatomartinská husa. V Brně ji každoročně nabízí nespočet restaurací a hospod. A proč právě husa? K tomu se vážou hned dvě legendy. Ta první říká, že když svatý Martin kázal na mši, tak ho husy rušily svým kdákáním. Druhá legenda zase praví, že než měl být Martin jmenován biskupem, tak se ze skromnosti schovával v husníku. Husy ho ale prozradily. Tak či tak, husy teď každý rok pykají a končí na svatomartinském pekáči. K svatomartinské huse patří samozřejmě dobré červené zelí a bramborový nebo houskový knedlík. Méně známý pokrm, který je v některých domácnostech připravován do dneška, jsou plněné rohlíky mákem či povidly. A co jiného doplní svatomartinské jídlo než české mladé víno. V minulosti se první ochutnávky nového vína konaly právě na svátek svatého Martina. Název svatomartinské víno se začalo používat už na dvoře císaře Josefa II. v 18. století.

Tato vína se vyrábí jako první z nového ročníku. Zpravidla jsou to vína svěží s nádechem ovoce, a přesto, že zrají jen několik týdnů, mají svou osobitou chuť. Vinaři radí, aby se svatomartinská vína vypila nejpozději do Velikonoc, než ztratí svou svěžest. Zároveň se nesmí otevřít dříve než právě 11. Listopadu a vždy by měla být nalévaná z lahve a nikdy ze sudu. Brňané se mohou pití svatomartinského vína zúčastnit na tradičních koštech vín, svatomartinských hodech nebo si mohou u vinařů zakoupit tato speciální vína, která prošla kontrolou komise. Získat totiž pro víno značku svatomartinské, není totiž tak jednoduché.

Svatý Martin se narodil roku 316 našeho letopočtu ve městě Sabaria, které leželo na území dnešního Maďarska. Když bylo Martinovi patnáct let, byl donucen stát se vojákem. Legenda říká, že jedné studené noci se potkal s promrzlým polonahým žebrákem. Martin rozsekl mečem svůj plášť na poloviny a jednu z nich daroval muži. Následující noc se mu zjevil Ježíš Kristus, který měl na sobě polovinu jeho pláště. Martin se následně rozhodl věnovat svůj život Bohu, ale zbývalo mu ještě odsloužit několik let v armádě. Po jmenování biskupem žil nadále skromným životem. Zemřel v 81 letech a nyní je považován za patrona vojáků, koní, hus a vinařů.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře