Reklama
reklama

Svátek svatého Martina a jeho tradice

Svatý Martin na bílém koni se blíží. Jestli s sebou 11. listopadu přiveze i první sníh, ještě nevíme. Jisté ale je, že tento den se tradičně slaví dozlatova upečenou husou i mladým svatomartinským vínem.

Ke svátku svatého Martina neodmyslitelně patří svatomartinská husa. V Brně ji každoročně nabízí nespočet restaurací a hospod. A proč právě husa? K tomu se vážou hned dvě legendy. Ta první říká, že když svatý Martin kázal na mši, tak ho husy rušily svým kdákáním. Druhá legenda zase praví, že než měl být Martin jmenován biskupem, tak se ze skromnosti schovával v husníku. Husy ho ale prozradily. Tak či tak, husy teď každý rok pykají a končí na svatomartinském pekáči. K svatomartinské huse patří samozřejmě dobré červené zelí a bramborový nebo houskový knedlík. Méně známý pokrm, který je v některých domácnostech připravován do dneška, jsou plněné rohlíky mákem či povidly. A co jiného doplní svatomartinské jídlo než české mladé víno. V minulosti se první ochutnávky nového vína konaly právě na svátek svatého Martina. Název svatomartinské víno se začalo používat už na dvoře císaře Josefa II. v 18. století.

Tato vína se vyrábí jako první z nového ročníku. Zpravidla jsou to vína svěží s nádechem ovoce, a přesto, že zrají jen několik týdnů, mají svou osobitou chuť. Vinaři radí, aby se svatomartinská vína vypila nejpozději do Velikonoc, než ztratí svou svěžest. Zároveň se nesmí otevřít dříve než právě 11. Listopadu a vždy by měla být nalévaná z lahve a nikdy ze sudu. Brňané se mohou pití svatomartinského vína zúčastnit na tradičních koštech vín, svatomartinských hodech nebo si mohou u vinařů zakoupit tato speciální vína, která prošla kontrolou komise. Získat totiž pro víno značku svatomartinské, není totiž tak jednoduché.

Svatý Martin se narodil roku 316 našeho letopočtu ve městě Sabaria, které leželo na území dnešního Maďarska. Když bylo Martinovi patnáct let, byl donucen stát se vojákem. Legenda říká, že jedné studené noci se potkal s promrzlým polonahým žebrákem. Martin rozsekl mečem svůj plášť na poloviny a jednu z nich daroval muži. Následující noc se mu zjevil Ježíš Kristus, který měl na sobě polovinu jeho pláště. Martin se následně rozhodl věnovat svůj život Bohu, ale zbývalo mu ještě odsloužit několik let v armádě. Po jmenování biskupem žil nadále skromným životem. Zemřel v 81 letech a nyní je považován za patrona vojáků, koní, hus a vinařů.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře