Reklama
reklama

Svátek svatého Martina a jeho tradice

Svatý Martin na bílém koni se blíží. Jestli s sebou 11. listopadu přiveze i první sníh, ještě nevíme. Jisté ale je, že tento den se tradičně slaví dozlatova upečenou husou i mladým svatomartinským vínem.

Ke svátku svatého Martina neodmyslitelně patří svatomartinská husa. V Brně ji každoročně nabízí nespočet restaurací a hospod. A proč právě husa? K tomu se vážou hned dvě legendy. Ta první říká, že když svatý Martin kázal na mši, tak ho husy rušily svým kdákáním. Druhá legenda zase praví, že než měl být Martin jmenován biskupem, tak se ze skromnosti schovával v husníku. Husy ho ale prozradily. Tak či tak, husy teď každý rok pykají a končí na svatomartinském pekáči. K svatomartinské huse patří samozřejmě dobré červené zelí a bramborový nebo houskový knedlík. Méně známý pokrm, který je v některých domácnostech připravován do dneška, jsou plněné rohlíky mákem či povidly. A co jiného doplní svatomartinské jídlo než české mladé víno. V minulosti se první ochutnávky nového vína konaly právě na svátek svatého Martina. Název svatomartinské víno se začalo používat už na dvoře císaře Josefa II. v 18. století.

Tato vína se vyrábí jako první z nového ročníku. Zpravidla jsou to vína svěží s nádechem ovoce, a přesto, že zrají jen několik týdnů, mají svou osobitou chuť. Vinaři radí, aby se svatomartinská vína vypila nejpozději do Velikonoc, než ztratí svou svěžest. Zároveň se nesmí otevřít dříve než právě 11. Listopadu a vždy by měla být nalévaná z lahve a nikdy ze sudu. Brňané se mohou pití svatomartinského vína zúčastnit na tradičních koštech vín, svatomartinských hodech nebo si mohou u vinařů zakoupit tato speciální vína, která prošla kontrolou komise. Získat totiž pro víno značku svatomartinské, není totiž tak jednoduché.

Svatý Martin se narodil roku 316 našeho letopočtu ve městě Sabaria, které leželo na území dnešního Maďarska. Když bylo Martinovi patnáct let, byl donucen stát se vojákem. Legenda říká, že jedné studené noci se potkal s promrzlým polonahým žebrákem. Martin rozsekl mečem svůj plášť na poloviny a jednu z nich daroval muži. Následující noc se mu zjevil Ježíš Kristus, který měl na sobě polovinu jeho pláště. Martin se následně rozhodl věnovat svůj život Bohu, ale zbývalo mu ještě odsloužit několik let v armádě. Po jmenování biskupem žil nadále skromným životem. Zemřel v 81 letech a nyní je považován za patrona vojáků, koní, hus a vinařů.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře