Reklama
reklama

Stavební spoření vede, lidé ale spoří méně

Stavební spoření je stále nejoblíbenějším spořicím produktem na českém trhu. Dokládá to Barometr obliby spořicích produktů, který zveřejnila Asociace českých stavebních spořitelen. Podle průzkumu společnosti IBRS stavební spoření považuje nyní za zvlášť zajímavé pro ukládání peněz 59 % respondentů.

Stavební spoření je tak jediným produktem, který upřednostňuje nadpoloviční většina dotázaných. A to již šestý kvartál po sobě. Druhé místo v průzkumu obsadilo doplňkové penzijní spoření se 49 % podpory, jako další, v 46 %, lidé nejčastěji uváděli investice do drahých kovů. Přesto je však patrné, že lidé spoří méně a častěji hledají spíše jiné způsoby, jak ukládat své peníze. Podle dostupných údajů z konce loňského roku lze vysledovat, že využívání stavebního spoření jako spořicího produktu klesá, meziročně lidé uložili o 5,6 % méně finančních prostředků. Nejvíce peněz naopak české domácnosti uložily na termínované vklady, u nich objem meziročně vzrost až o 150 %.

Stavební spoření si svou oblibu drží především kvůli státnímu příspěvku ve výši 10 % z ročních vkladů až do výše 2 000 Kč. Stejně jako u dalších spořicích produktů ale jeho výhodnost ovlivnily klesající úrokové sazby. A klientům se nelíbí ani vysoké poplatky, které jsou se stavebním spořením spojeny, na to nejen ročně za vedení účtu, ale i ve formě částek placených za uzavření smlouvy. Stavební spořitelny si totiž standardně účtují za její uzavření 1 % z cílové částky. Nesporné výhody přináší naopak stavební spoření v případě levných úvěrů využitých na rekonstrukce či jako doplnění k hypotečnímu úvěru. Regulace České národní banky v oblasti hypoték, podle kterých banky nemají poskytovat hypotéky s LTV vyšší než 90 %, totiž nahrávají právě stavebním spořitelnám a jejich překlenovacím úvěrům.

Z údajů Asociace českých stavebních spořitelen je ale zároveň patrná chuť Čechů ukládat finanční prostředky jinými způsoby. „Vedle obliby všech spořicích produktů se lidí také ptáme, jestli považují za zajímavou formu uložení peněz vlastnictví nemovitosti nebo vlastnictví pozemku. Vysoká obliba by indikovala chuť brát si hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. To se přesně děje – obliba vlastnictví nemovitosti i pozemku jsou na rekordních hodnotách,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS. Až 81 % dotázaných totiž považuje vlastnictví nemovitosti za atraktivní.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře