Reklama
reklama

Stavební spoření vede, lidé ale spoří méně

Stavební spoření je stále nejoblíbenějším spořicím produktem na českém trhu. Dokládá to Barometr obliby spořicích produktů, který zveřejnila Asociace českých stavebních spořitelen. Podle průzkumu společnosti IBRS stavební spoření považuje nyní za zvlášť zajímavé pro ukládání peněz 59 % respondentů.

Stavební spoření je tak jediným produktem, který upřednostňuje nadpoloviční většina dotázaných. A to již šestý kvartál po sobě. Druhé místo v průzkumu obsadilo doplňkové penzijní spoření se 49 % podpory, jako další, v 46 %, lidé nejčastěji uváděli investice do drahých kovů. Přesto je však patrné, že lidé spoří méně a častěji hledají spíše jiné způsoby, jak ukládat své peníze. Podle dostupných údajů z konce loňského roku lze vysledovat, že využívání stavebního spoření jako spořicího produktu klesá, meziročně lidé uložili o 5,6 % méně finančních prostředků. Nejvíce peněz naopak české domácnosti uložily na termínované vklady, u nich objem meziročně vzrost až o 150 %.

Stavební spoření si svou oblibu drží především kvůli státnímu příspěvku ve výši 10 % z ročních vkladů až do výše 2 000 Kč. Stejně jako u dalších spořicích produktů ale jeho výhodnost ovlivnily klesající úrokové sazby. A klientům se nelíbí ani vysoké poplatky, které jsou se stavebním spořením spojeny, na to nejen ročně za vedení účtu, ale i ve formě částek placených za uzavření smlouvy. Stavební spořitelny si totiž standardně účtují za její uzavření 1 % z cílové částky. Nesporné výhody přináší naopak stavební spoření v případě levných úvěrů využitých na rekonstrukce či jako doplnění k hypotečnímu úvěru. Regulace České národní banky v oblasti hypoték, podle kterých banky nemají poskytovat hypotéky s LTV vyšší než 90 %, totiž nahrávají právě stavebním spořitelnám a jejich překlenovacím úvěrům.

Z údajů Asociace českých stavebních spořitelen je ale zároveň patrná chuť Čechů ukládat finanční prostředky jinými způsoby. „Vedle obliby všech spořicích produktů se lidí také ptáme, jestli považují za zajímavou formu uložení peněz vlastnictví nemovitosti nebo vlastnictví pozemku. Vysoká obliba by indikovala chuť brát si hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. To se přesně děje – obliba vlastnictví nemovitosti i pozemku jsou na rekordních hodnotách,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS. Až 81 % dotázaných totiž považuje vlastnictví nemovitosti za atraktivní.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře