Reklama
reklama

Stavba okruhu v Žabovřeské má zelenou

Brněnský okruh v Žabovřeské ulici má platné stavební povolení. Potvrdilo to ministerstvo dopravy. Odvolání spolku Vody z Tetčic, které proti stavbě bojuje, je tedy neplatné. Na Žabovřeské se tak může začít stavět naplno.

Spolek jednoho člověka

Velký městský okruh se měl začít stavět už v srpnu roku 2018. Spolek Voda z Tetčic však v červenci podal námitky na poslední stavební povolení. Spolku se tak podařilo zastavit jednu z nejdůležitějších brněnských staveb na několik měsíců. Paradoxem je, že spolek má pouze jediného člena, jímž je Josef Dvořák, který již v minulosti blokoval například elektrifikaci železniční tratě z Brna do Zastávky. I přes chybějící stavební povolení se však stavaři mohli v říjnu minulého roku alespoň částečně pustit do práce. Mohli začít například s přípravou území, přeložkami inženýrských sítí či stavbou obslužné komunikace.

Schválená stavba na Žabovřeské

Po schváleném stavebním povolení se může práce přesunout také na hlavní trasu silnice. „Ministerstvo dopravy dnes zamítlo odvolání sdružení Voda z Tetčic a potvrdilo stavební povolení pro úsek Brněnského okruhu Žabovřeská I,“ uvedlo 31. května Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má stavbu na starost. Stavbou na Žabovřeské by mělo dojít k rozšíření stávající dvouproudové silnice na čtyřproudovou, což úzký koridor mezi řekou a skalním masivem doposud neumožňoval. Velký městský okruh počítá s ponecháním tramvajové trati, která bude vést podél silnice. Po celou dobu stavebních prací bude provoz na Žabovřeské částečně omezen. Významnější uzavírkou je současná rekonstrukce mimoúrovňového křížení Kníničská. První etapa prací zahrnuje právě úsek od mimoúrovňové křižovatky Kníničská po budoucí vyústění tramvajového tunelu na Žabovřeské. Celkem stavba, která je součástí první etapy, vyjde na 350 milionů korun. Uzavírka silničního mostu na křižovatce Kníničská je plánovaná do 31. srpna. Nejdůležitější a nejdražší částí je však etapa druhá, která má vyjít na dvě miliardy korun. Stavba bude zahrnovat například ražbu tramvajového tunelu a rozšíření silnice v jeho sousedství. Pokud vše půjde dobře, stavba by mohla začít na konci roku. Trvat bude pět let.

Otevření Velkého městského okruhu?

Velký městský okruh Brno by měl být po svém kompletním dobudování nejdůležitějším prvkem silniční části dopravního systému v Brně. Okruh, procházející městskými částmi mimo centrum města, umožní rychlý a plynulý přesun automobilů z jedné strany města na druhou a odstraní neúnosnou dopravní zátěž řady hlavních ulic. Každý úsek Velkého městského okruhu sestává z několika samostatných staveb. Stavba na Žabovřeské je tak jen jednou z mnoha. Plné otevření Velkého městského okruhu se plánuje kolem roku 2035, kdy by se měla dokončit poslední z plánovaných staveb. Konkrétně se jedná o dostavbu jihozápadního sektoru v úsecích Bohunice a Pisárky a tunelu Červený kopec.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Vacek navrhl systém, který by samostatně detekoval vozidla jedoucí v protisměru na dálnicích a rychlostních komunikacích. Tím by mohl omezit počet...
24.07.2019 - 11:18
Validátor Foto: DPMB
Nákup jednorázové jízdenky v brněnské MHD bude pro cestující pohodlnější. Vozy Dopravního podniku budou opatřeny validátory, které umožní po nástupu koupi jízdenky přiložením bezkontaktní karty. V...
24.07.2019 - 07:19
Foto z autonehody Foto: PČR JMK
V neděli před pátou hodinou ráno došlo k vážné dopravní nehodě na silnici mezi Jedovnicemi a Lažánkami. Šestadvacetiletý řidič automobilu Audi utrpěl těžká zranění, s kterými byl transportován do...
23.07.2019 - 18:23
Zámecká zahrada a biotop Oslavany Foto: FB biotopu
Letos poprvé se lidem otevřel biotop v Oslavanech. Přímo v zahradě u renesančního zámku si lidé moohou vychutnat koupání ve vodě, kterou nečistí žádná chemie, ale mikroorganismy.
23.07.2019 - 07:00
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Komentáře