Reklama
reklama

Stavba největší porodnice v České republice má zelenou. Stát bude v Bohunicích

Fakultní nemocnice Brno může pokračovat v přípravách nové gynekologicko-porodnické kliniky v bohunickém areálu. Pro její výstavbu totiž získala registraci od Ministerstva zdravotnictví ČR. Díky investici ve výši 1,95 miliardy korun v Brně vznikne nejmodernější pracoviště ve střední Evropě. Stavět by se mělo začít za 3 roky.

Brněnská klinika je největším porodnickým zařízením svého typu v České republice, ročně se zde narodí přes 6 000 dětí. „Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno zajišťuje komplexní regionální porodnickou, gynekologickou, onkogynekologickou a vysoce specializovanou péči v oblasti perinatální medicíny a asistované reprodukce a je dominantním poskytovatelem této péče na území Jihomoravského kraje, nicméně je klíčová i v rámci celé republiky. Investicí vznikne nejmodernější pracoviště ve střední Evropě,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Cílem projektu je především sloučení nyní oddělených pracovišť Bohunice a Obilní trh v jeden kompaktní a funkční celek. Obě sedm kilometrů vzdálená pracoviště jsou na sobě totiž organizačně i provozně velmi závislá.

„Umístění GPK na dvou pracovištích je pro její provoz značně komplikované, dlouhodobě provozně a personálně neudržitelné. Zásadní přínos výstavby GPK je dosažení vyšší efektivity při poskytování zdravotní péče sloučených pracovišť. V rámci předkládaného projektu se obě pracoviště GPK přesunou a spojí v jeden kompaktní a funkční celek s návazností na komplexnost bohunického areálu FN Brno,“ popsal ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.

Nová porodnice by měla přinést i zvýšení komfortu pacientek na lůžkových odděleních. Jednotlivé pokoje by totiž měly být podle plánů tvořeny dvou a jednolůžkovými pokoji, vždy s přidruženou sociální buňkou s toaletou, sprchou a umyvadlem. V nové budově bude také zajištěna řízená výměna vzduchu, a to včetně korekce teplotních parametrů dle individuálních potřeb klientek.

V Bohunicích by se mělo začít stavět v roce 2023 a hotovo by mělo být za dva roky. Náklady se vyšplhají na 1,95 miliard korun, z toho 1,365 miliardy korun bude financováno ze státního rozpočtu a 585 milionů korun uhradí z vlastních zdrojů Fakultní nemocnice Brno.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře