Reklama
reklama

Stav ovzduší v Jihomoravském kraji se dlouhodobě zlepšuje

Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je zodpovědná pouze za devatenáct procent všech emisí prachu, nejpomaleji klesají naměřené hodnoty ve venkovských lokalitách.

Automobilová doprava není zdaleka hlavním problémem poškozujícím kvalitu ovzduší v kraji. V roce 2016 byl překročen imisní limit pouze na dopravních stanicích Brno-Svatoplukova a Zvonařka. „Tyto naměřené výsledky jsou jasným důkazem toho, že v Brně nejsou všechny imise, tedy koncentrace látek v ovzduší, způsobeny jen silniční dopravou. Navíc to potvrzuje i názor odborníků, že budování nových silnic pomůže nejen ještě většímu zlepšení kvality ovzduší, ale bez nich by byl totálně zastaven i rozvoj kraje,“ uvedl Martin Maleček, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Plynulost silniční dopravy má výrazně pozitivní vliv na emise polétavého prachu. Plynule jedoucí auto jede na vyšší převodový stupeň, má nižší spotřebu paliva, a tedy i tvorbu emisí z jeho spalování. Právě proto, aby docházelo i nadále ke zlepšování kvality ovzduší, je nezbytné zprovoznění nadřazené komunikační sítě. Což jsou v Jihomoravském kraji dostavby některých silnic, pro brněnskou aglomeraci je to pak dobudování Velkého městského okruhu.

Podle dostupných měření však není největším zdrojem smogu automobilová doprava, ale jsou to lokální topeniště, a to z celých čtyřiaosmdesáti procent. Lokální topeniště jsou zastoupena plošně na celém území kraje a v období topné sezóny jsou naprosto dominantním zdrojem znečištění ovzduší. Díky kotlíkovým dotacím mají lidé možnost získat příspěvek na výměnu starého kotle spalujícího pevná paliva za některou z šetrných alternativ. Sběr elektronických žádostí bude zahájen dne 16. října 2017 od 10:00 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře