Reklama
reklama

Stav ovzduší v Jihomoravském kraji se dlouhodobě zlepšuje

Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je zodpovědná pouze za devatenáct procent všech emisí prachu, nejpomaleji klesají naměřené hodnoty ve venkovských lokalitách.

Automobilová doprava není zdaleka hlavním problémem poškozujícím kvalitu ovzduší v kraji. V roce 2016 byl překročen imisní limit pouze na dopravních stanicích Brno-Svatoplukova a Zvonařka. „Tyto naměřené výsledky jsou jasným důkazem toho, že v Brně nejsou všechny imise, tedy koncentrace látek v ovzduší, způsobeny jen silniční dopravou. Navíc to potvrzuje i názor odborníků, že budování nových silnic pomůže nejen ještě většímu zlepšení kvality ovzduší, ale bez nich by byl totálně zastaven i rozvoj kraje,“ uvedl Martin Maleček, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Plynulost silniční dopravy má výrazně pozitivní vliv na emise polétavého prachu. Plynule jedoucí auto jede na vyšší převodový stupeň, má nižší spotřebu paliva, a tedy i tvorbu emisí z jeho spalování. Právě proto, aby docházelo i nadále ke zlepšování kvality ovzduší, je nezbytné zprovoznění nadřazené komunikační sítě. Což jsou v Jihomoravském kraji dostavby některých silnic, pro brněnskou aglomeraci je to pak dobudování Velkého městského okruhu.

Podle dostupných měření však není největším zdrojem smogu automobilová doprava, ale jsou to lokální topeniště, a to z celých čtyřiaosmdesáti procent. Lokální topeniště jsou zastoupena plošně na celém území kraje a v období topné sezóny jsou naprosto dominantním zdrojem znečištění ovzduší. Díky kotlíkovým dotacím mají lidé možnost získat příspěvek na výměnu starého kotle spalujícího pevná paliva za některou z šetrných alternativ. Sběr elektronických žádostí bude zahájen dne 16. října 2017 od 10:00 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře