Reklama
reklama

Stav ovzduší v Jihomoravském kraji se dlouhodobě zlepšuje

Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je zodpovědná pouze za devatenáct procent všech emisí prachu, nejpomaleji klesají naměřené hodnoty ve venkovských lokalitách.

Automobilová doprava není zdaleka hlavním problémem poškozujícím kvalitu ovzduší v kraji. V roce 2016 byl překročen imisní limit pouze na dopravních stanicích Brno-Svatoplukova a Zvonařka. „Tyto naměřené výsledky jsou jasným důkazem toho, že v Brně nejsou všechny imise, tedy koncentrace látek v ovzduší, způsobeny jen silniční dopravou. Navíc to potvrzuje i názor odborníků, že budování nových silnic pomůže nejen ještě většímu zlepšení kvality ovzduší, ale bez nich by byl totálně zastaven i rozvoj kraje,“ uvedl Martin Maleček, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Plynulost silniční dopravy má výrazně pozitivní vliv na emise polétavého prachu. Plynule jedoucí auto jede na vyšší převodový stupeň, má nižší spotřebu paliva, a tedy i tvorbu emisí z jeho spalování. Právě proto, aby docházelo i nadále ke zlepšování kvality ovzduší, je nezbytné zprovoznění nadřazené komunikační sítě. Což jsou v Jihomoravském kraji dostavby některých silnic, pro brněnskou aglomeraci je to pak dobudování Velkého městského okruhu.

Podle dostupných měření však není největším zdrojem smogu automobilová doprava, ale jsou to lokální topeniště, a to z celých čtyřiaosmdesáti procent. Lokální topeniště jsou zastoupena plošně na celém území kraje a v období topné sezóny jsou naprosto dominantním zdrojem znečištění ovzduší. Díky kotlíkovým dotacím mají lidé možnost získat příspěvek na výměnu starého kotle spalujícího pevná paliva za některou z šetrných alternativ. Sběr elektronických žádostí bude zahájen dne 16. října 2017 od 10:00 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ke sporu dvou pejskařů v restauraci v centru města zamířili včera večer strážníci.
24.05.2018 - 20:16
Zbavit se nepotřebných věcí, výhodně nakoupit a nebo si užít příjemný den s programem pro celou rodinu. To vše nabízí židenický Sousedský blešák, který mohou lidé navštívit v sobotu 26. května od 14...
24.05.2018 - 14:10
Každý z nás si bezesporu přeje cítit se ve své domácnosti příjemně a komfortně. A jedním ze zásadních činitelů, kteří mají na naše dojmy vliv, je interiér a především podlaha.
24.05.2018 - 08:46
Trávník na zahradě, pod nohama, je klasika. Co ale kdybyste měli zeleň přímo nad hlavou? Nebojte se, nejedná se o podzemní kryt nebo zemljanku, nýbrž o viladům s unikátně řešenými střechami.
24.05.2018 - 07:28
Nejste spokojeni s kvalitou vody ve vaší domácnosti? Nechutná vám? Kupujete pravidelně balenou vodu a nebaví vás se s ní neustále nosit? Řešení je jednoduché. Dejte zelenou moderní technologii a...
23.05.2018 - 11:33
Náraz do střechy auta znejistil v pondělí v noci řidiče jedoucího po Hradecké ulici.
23.05.2018 - 07:38
Komentáře