Reklama
reklama

Stav ovzduší v Jihomoravském kraji se dlouhodobě zlepšuje

Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je zodpovědná pouze za devatenáct procent všech emisí prachu, nejpomaleji klesají naměřené hodnoty ve venkovských lokalitách.

Automobilová doprava není zdaleka hlavním problémem poškozujícím kvalitu ovzduší v kraji. V roce 2016 byl překročen imisní limit pouze na dopravních stanicích Brno-Svatoplukova a Zvonařka. „Tyto naměřené výsledky jsou jasným důkazem toho, že v Brně nejsou všechny imise, tedy koncentrace látek v ovzduší, způsobeny jen silniční dopravou. Navíc to potvrzuje i názor odborníků, že budování nových silnic pomůže nejen ještě většímu zlepšení kvality ovzduší, ale bez nich by byl totálně zastaven i rozvoj kraje,“ uvedl Martin Maleček, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Plynulost silniční dopravy má výrazně pozitivní vliv na emise polétavého prachu. Plynule jedoucí auto jede na vyšší převodový stupeň, má nižší spotřebu paliva, a tedy i tvorbu emisí z jeho spalování. Právě proto, aby docházelo i nadále ke zlepšování kvality ovzduší, je nezbytné zprovoznění nadřazené komunikační sítě. Což jsou v Jihomoravském kraji dostavby některých silnic, pro brněnskou aglomeraci je to pak dobudování Velkého městského okruhu.

Podle dostupných měření však není největším zdrojem smogu automobilová doprava, ale jsou to lokální topeniště, a to z celých čtyřiaosmdesáti procent. Lokální topeniště jsou zastoupena plošně na celém území kraje a v období topné sezóny jsou naprosto dominantním zdrojem znečištění ovzduší. Díky kotlíkovým dotacím mají lidé možnost získat příspěvek na výměnu starého kotle spalujícího pevná paliva za některou z šetrných alternativ. Sběr elektronických žádostí bude zahájen dne 16. října 2017 od 10:00 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto
Policisté cizinecké policie zkontrolovali v Brně 1162 lidí. Při akci, která proběhla ve středu a ve čtvrtek, se zaměřili při kontrole na cizince a oprávněnost pobytu a pátrání po osobách a věcech....
20.10.2017 - 16:07
Ulice Kotlářská je od dnešních brzkých ranních hodin mezi křižovatkami s ulicemi Bayerova a Tučkova uzavřena pro veškerou individuální dopravu.
20.10.2017 - 14:37
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Komentáře