Reklama
reklama

Stádo sobů polárních se v brněnské zoo rozrostlo o další dvě mláďata

Brněnská Zoo se může těšit z dalších přírůstků. Před pár dny zde narodila dvě mláďata soba polárního a mají se čile k světu.

Teprve pár dní mají dvě mláďata soba polárního (Rangifer tarandus), která se narodila v brněnské Zoo.  Barča a Bonifác mají společného otce, je jím zkušený samec Karel. Maminkou malé Barči je sobice Jarina, maminkou Bonifáce je samice Malá, pro kterou je to teprve druhé mládě. V současné době má brněnská zoo celkem šestnáct sobů polárních a v nejbližších dnes chovatelé očekávají, že se stádo rozroste o další přírůstek. 

Sob je velmi dobře přizpůsobený k životu na mrazivém severu. Má dlouhou srst s hustou podsadou, která chrání tělo před chladem. Osrstěný má i čenich. Kopyta jsou neobvykle široká, proto se sob neboří do sněhu. Je jediným druhem jelenovitých, u kterého mají na hlavě parohy i samice. Parohy samců jsou velmi členité a až 1,3 metrů dlouhé. Při sezónní migraci za potravou můžou sobi za rok urazit i přes 5 000 km. Sob je jediným druhem jelenovitých, který se podařilo člověku domestikovat. Jejich potravou je tráva, listy, pupeny dřevin, lišejníky a mechy. Žijí ve velkých stádech, v lidské péči se dožívají až dvaceti let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře