Reklama
reklama

Pohár IsuTrophy 2014. Rychlobruslařský úspěch, na který se čekalo čtvrtstoletí

Fotka, na kterou je teď hrdý i šéftrenér českého rychlobruslení Petr Novák: 15letý Sebastien Briešťanský z brněnského rychlobruslařského Centra Sportů, které Novák před třemi lety spoluzakládal, přivedl o víkendu svůj smíšený tým v olympijské disciplíně team pursuit, takže ve stíhačce, k celkovému prvenství!

Tak mezinárodně cennou trofej nevybojovalo mladé jihomoravské rychlobruslení nejméně čtvrtstoletí.

Stalo se nyní, na 400metrovém ledovém oválu v polském Zakopaném, při premiérových světových rychlobruslařských závodech ISU WORLD DEVELOPMENT TROPHY 2014.

V závěrečné disciplíně. Stíhací kvarteta byla složena na konci zimy experty Mezinárodní bruslařské unie (ISU) velmi rafinovaně a motivačně – nikoliv jako národní týmy, ale podle výsledku předcházejícího dopoledního víceboje: do každé čtveřice tak byli přiřazeni jak silní, tak zatím pomalejší, dvě dívky, dva hoši. Mezi oznámením sestav a jejich startem v závodě družstev na 2 km zbylo jen pár minut. V týmu, ve kterém se ocitnul žák brněnské ZŠ Horní, jeli ještě Polka Natalia Jabrzyk, Estonka Tuuli Vaher, Polák Wiktor Grzybek. Nebyla to ani zdaleka sestava favoritů, ale Sebastien se ukázal jako lídr. Nezalekl se, seskládal jednoho za záda druhého tak, aby pomalejší v zákrytu stíhali, a sám odjel na špici citlivě okruhy, které rozhodly o 4vteřinovém náskoku před druhou nejlepší sestavou.

V té rychlobruslily čs. juniorky Sára Pavlíčková (sólově skončila 16letá studentka brněnského Sportovního gymnázia L. Daňka ve víceboji 4.) a Tereza Nosková, spolu s Maďarem Balázsem Sirakem a Polákem Bartolomějem Ostralowským. Dalece zpět zůstali soupeři z šesti zemí. Chuť závodit a vyhrávat rychle mazala mezi mládeží jazykovou bariéru.

Sebastien i Sára využili k sestavení svých rychlobruslařských týmů do zákrytu i zkušeností, které nabyli před zimou, když je trenérka (dříve reprezentantka v rychlobruslení, silniční i dráhové cyklistice) přivedla s pochopením trenérů Favoritu i k několika tréninkům na brněnském velodromu na kole. Co se Sáblíková ze Žďáru učila v dospělosti, mohli v Brně pochytit dříve. Rychlobruslaři v Brně nejsou s cyklisty rivaly, ale kamarády. Když NowiS TEAM závodí v cyklistice, vystupuje přitom jako tým s registrací právě v Brně. I Sáblíková.  Což ví jen málokdo z novinářů – a nevšimli si toho možná ani na brněnské radnici.

Výběrový mezinárodní camp ISU pro talenty a závody na posledním ledu pod Tatrami nebyla jedinou akce, na které nyní startovali svěřenci trenérky Věry Břínkové z brněnského rychlobruslařského CENTRA SPORTŮ-NowiS TEAMu. Další tři sbírali zkušenosti na šampionátu německé země Duryňsko v Erfurtu. Tamní nejlepší výsledek: Denisa Pytlíková (15 let, nedávná 2násobná vítězka čs. Zimní olympiády dětí a mládeže v rychlobruslení) v závodě na 500 m: 47,61 s., prohrála jen s dcerou olympijské vítězky Gundy Niemannové Stirnemannové. Po úspěšné mámě je pojmenovaná i krásná rychlobruslařská hala, ve které se v Erfurtu závodilo. Gunda patřila k prvním vzorům Sáblíkové…

K poslednímu startu sezóny na dlouhých nožích poveze trenérka Břínková do Berlína 15. 3. mladé rychlobruslařky a rychlobruslaře, kteří se vydali stopou velkého příkladu Sáblíkové, z Brna a okolí, Hodonínska, Prostějovska, Vysočiny, Vyškovska,… Od 7 do 16 let. Tak se během olympijské zimy rozrůstá šéftrenérem Petrem Novákem a jeho spolupracovníky budovaná mládežnická základna. Vzdor chybějícímu ledu a tomu, že některé rychlobrusle jsou ve srovnání s výzbrojí soupeřů muzeálními kousky. Jenže příklad bojovnice Sáblíkové účinkuje. S jarem, takže už brzy, čeká i další nové zájemce výměna ledových bruslí za inlajnky a kolo. Individuální tréninky, společné závodění.

Nejúspěšnější z rychlobruslařských odchovankyně trenérky Břínkové, valtická Eliška Dřímalová (studentka střední školy ze Znojma) reprezentuje od víkendu ČR na juniorském MS v Norsku. Příští sezónu už bude coby seniorka jezdit po boku Sáblíkové, Erbanové.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Komentáře