Reklama
reklama

Freediving se pro vás stane životním stylem

Přestože je základní a zjednodušená forma freedivingu tím nejrozšířenějším sportem na Zemi (kdo by dosud nešnorchloval?), ve své sportovní či dokonce závodní verzi je poměrně neznámý a jako takový opředený spoustou domněnek či omylů.

Jedním z nich je názor, že při zadržování dechu nám musí odumírat mozkové buňky, že každý druhý freediver je magor a každý první je magor čekatel… Vězte však, že je to nesmysl. Naopak, málokterý sport dává tolik šancí na zlepšení životního stylu. Ano, šancí, protože freediving je cesta, nikoli cíl. Ne nadarmo se říká, že přístrojový potápěč poznává úžasné okolí, nádechový potápěč navíc poznává sám sebe. K tomu dostane hned do začátku překvapující dárek. Naše tělo je připraveno zadržet dech na nečekaně dlouhou dobu a to zcela v pohodě a bez úhony. Chce to jen vědět jak na to. Většina lidí to neví, ti zbývající z toho mají obavy. Má to háček, jak jinak? Abychom dlouho vydrželi bez dechu, musíme být během jeho zádrže (a to i v pohybu) co nejdéle a co nejvíce relaxovaní a v klidu. Celkem zvláštní kombinace. Pro její zvládnutí si každý musí v hlavě mnohé poskládat a urovnat – a při tom se o sobě mnohé dozví. K tomu by měl zvládnout takové věci, jako je alespoň základní fyzická příprava, naučit se správně a pořádně dýchat, budovat flexibilitu těla (na rozdíl od ostatních sportů především hrudníku a bránice) a snažit se dodržovat lepší životosprávu (lepší jídelníček i pitný režim).

Vaše úsilí vám voda mnohonásobně vrátí a při troše vytrvalosti, trpělivosti a vnímavosti poznáte jiné světlo, jiné zvuky, jinou gravitaci, jiný čas. Toto všechno uvolňuje a umocňuje emoce i prožitky a přibližuje vás ve světě ticha k lepšímu sebepoznání. Freediving nabízí opravdu nečekaně mnoho, od příjemnější a aktivnější dovolené, až po skutečnou změnu a zlepšení vašeho života. Freediving je ve své nejvyšší formě individuální cesta k úžasnému a jedinečnému životnímu stylu.

Autor: Petr Vala, instruktor freedivingu, Ocean Devils club Brno

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře