Reklama
reklama

Sprinteři brněnské Dukly se oproti loňskému mistrovství světa zlepšili

Dráhoví cyklisté brněnské Dukly se v úterý v noci vrátí z kolumbijského Cali, kterého hostilo mistrovství světa. Výsledkově pro brněnskou Duklu nedopadlo nijak převratně, ale časově je to podstatně lepší než výsledky vypadají. Oproti loňskému mistrovství světa se brněnští sprinteři časově zlepšili. „V současné době to bylo maximum, které byli kluci schopní dosáhnout, neustále zrychlují. Odstup od nejlepších už není tak propastný, jako býval. I když jsem čekal trochu víc, hlásím spokojenost,“ zhodnotil šampionát hlavní kouč brněnské Dukly Svatopluk Buchta.

Pavel Kelemen obsadil ve sprintu 17. místo, oproti loňsku si o dvě místa polepšil. V kvalifikaci na letmých 200 metrů dosáhl času 10,030 sekundy, se kterým by loni na mistrovství světa skončil v kvalifikaci na sedmém místě. Pod deset sekund jeli loni čtyři borci a letos dokonce třináct. Od tohoto času Pavla dělilo jen 0,03 sekundy. Olympijský vítěz Jason Kenny skončil v kvalifikaci jen tři místa před ním čtrnáctý.

Kelemen si po kvalifikaci v první vyřazovací jízdě vyšlápnul na trojnásobného medailistu z mistrovství světa Matthewa Cramptona a z druhé pozice na něj zaútočil, dostal se před něj, ale velezkušený Brit jej nad sebou udržel a s vypětím všech sil postoupil dále. „Jaký rozdíl oproti Minsku, kde v jízdě s Kennym Pavel prohrál zcela jasně. Pavel se stále zlepšuje, byť to výsledkově nevypadá. Před ním skončili jen jezdci silných zemí a Španěl Peralta. Pavlovu formu směřujeme k olympiádě Riu a úspěchu tam,“ prohlásil Buchta.

Adam Ptáčník měl v kvalifikaci sprintu obrovskou smůlu, kdy mu v nejvyšší rychlosti explodovala galuska, a skončil v kotrmelcích. Přesto převlékl kombinézu a jel znovu. V tomto kontextu je čas 10,16 sekundy a postup do dalších bojů neuvěřitelný. „Adam postoupil z kvalifikace poprvé v kariéře, takže forma byla dobrá,“ sdělil Buchta. Na start další jízdy se postavil obhájci titulu Stefanu Bötticherovi z Německa. A opět smůla. „V cílové zatáčce se mu strhla ve spurtu galuska z tkalounu a upadl opět. Neuvěřitelné,“ kroutil hlavou Buchta. Ptáčník nakonec skončil na 23. příčce.

V keirinu Adam Ptáčník neprodal svou rychlost z tréninku před mistrovstvím světa a nechal se jak v první jízdě, tak v opravné vytlačit soupeři z výhodné pozice v klubku spurtujících jezdců a skončil na děleném 17. místě. Svou loňskou pozici vylepšil o osm příček.

Tomáš Bábek v kilometru s pevným startem skončil devátý a zajel svůj osobní rekord na nížinné dráze a časem pod 1,02 minuty potvrdil návrat formy, kterou měl před svým těžkým zraněním v roce 2011. „I zde je příslib časového a výsledkového zlepšení. Čas o půl sekundy rychlejší, který umí, by ho posunul na páté místo,“ doplnil Buchta.

Dráhoví cyklisté brněnské Dukly po změně kvalifikačního systému na mistrovství světa předvedli své současné maximum, vše směřují k olympijským hrám v Rio de Janeiru. „Důležitým momentem byla samotná kvalifikace na mistrovství světa, kdy jsme již od května byli nuceni jezdit po závodech a získávat body pro kvalifikaci Světového poháru. Poté jsme se opět začali kvalifikovat na mistrovství světa, což stálo hodně sil a finančních prostředků. Na světovém šampionátu se oproti loňsku snížily počty startujících,“ připomněl Buchta nový a složitější kvalifikační klíč.

Jedinou českou medaili v Cali získali Martin Bláha s Vojtěchem Hačeckým, kteří vybojovali stříbro v bodovacím závodě dvojic. „Je to pro mě velmi příjemné překvapení a vynikající výsledek. Závod se jel rychlostním průměrem před 54 kilometrů v hodině, což je pekelné tempo. Pouze čtyři dvojice získaly kolo náskoku. Spolufavorité Britové a Australané ztratili čtyři kola. Ve dvojicích patříme mezi světovou špičku a skončili jsme pár bodů od titulu mistra světa v tak napráskané konkurenci,“ pochválil dvojici pražské Dukly Buchta.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře