Reklama
reklama

Na horolezecké stěně byly připraveny cesty na obtížnost i rychlost

V sobotu se na lezecké stěně u brněnské Olympie uskutečníl 4. ročník BLACK DIAMOND Drytool cup, Mezinárodního mistrovství České republiky v drytoolingu. Vítězem kategorie mužů se stal Janez Svolšjak ze Slovinska a v kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová. Celkem se sobotního závodu zúčastnilo více než 50 lezců z celkem šesti zemí. Zastoupena byla Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Polsko a Rakousko.

Již po čtvrté se mezinárodní mistrovství České republiky organizované Českým horolezeckým svazem konalo v Brně pod pořadatelství horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno, horolezeckého centra KLAJDA a nákupního a zábavního centra Olympia Brno. Pro závodníky bylo připraveno celkem devět kvalifikačních cest (5 mužských a 4 ženské) pro lezení na obtížnost, plus byly připraveny dvě identické cesty na doprovodný závod v lezení na rychlost.

V průběhu dne proběhla kvalifikace jak pro večerní finále závodu v rychlosti, do něhož postupovali čtyři nejrychlejší muži a čtyři nejrychlejší ženy, tak kvalifikace hlavního závodu v lezení na obtížnost.

Finálový program byl za bouřlivé divácké atmosféry zahájem finálovými rozlezy rychlosti. V kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová, na druhém místě Martina Kratochvílová z pořádajícího  horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno a na třetím místě pak skončila Linda Synaková. V kategorii mužů byl nejrychleší Jozef Leško ze Slovenska, na druhém místě skončil Milan Dvořáček a třetí Anton Suchý, také ze Slovenska.

Bezprostředně po finále rychlosti bylo zahájeno finále žen v lezení na obtížnost. Do finále se probojovalo 7 žen z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Finálová cesta nesla názem "Síla něžnosti", její delka byla přibližně 25 m a obtážnost M8+. Klíčovým pro medailové umístění se ukázal přechod příčné struktury mírně nad polovinou cesty, kdy ze závodnic, které tuto strukturu nepřelezli doáhla nejvyššího bodu Olga Kosek z Polska. Jako první se do pokračování cesty za strukturou dostala domácí Martina Kratochvílová a klidným, velmi pěkným výkonem dolezla až do posledního chytu cesty a diváci tak viděli první finálový TOP. jako poslední nastoupila naše aktuálně nejzkušenější závodnice Lucie Hrozová. Dynamickým a pro ni silově typickým stylem si dolezla pro další TOP večera a jelikož cestu zvládla rychleji než Martina Kratochvílová, stala zaslouženě mezinárodní mistryní České republiky v drytoolingu na obtížnost 2013.

Mužů se do večerního finále probojovalo devět. Finálová cesta nesla jméno "End of darkness" a byla věnována památce Jano Šofranka, Dina Kuráně, Jakuba Macka a Zdeňka hrubého, kteří bohužel v uplynulé sezóně zahynuly při výstupech v horách. Po emocionálně silném okamžiku připomenutí památky těchto lezeckých přátel se muži pustili do souboje s touto téměř 30 m dlouhou cestou obtížnosti M10.

Pro první dva finalisty (Damir Behlič a Adrian Zvara) se ukázal být příliš náročný krok v polovině cesty na příčné struktuře. Jako první jej překonal Domácí Pavel Vrtík, ale vrcholová pasáž cesty již byla nad jeho síly. Z průběžně  šestého místa nastoupil další zástupce pořádajícího oddílu Jan Straka a naprosto suverénním a nekompromisním stylem si řekl o průběžné vedení dolezením do TOPu ve velmi dobrém čase. tento výkon se nepodařilo překonat ani dalším dvěma závodníků Alexandaru Matarugovi, bylo tedy jasné, že třetí vítězství v řadě si Alexandar neodveze, tak Antonu Suchému, který bohužel skončil již na příčné struktuře v polovině cesty. Z třetího místa nastupoval další český závodník Mirek Matějec. Po mírně nervózním začátku se velmi pěkně srovnal v těžké střední pasáži a zádlo se, že TOP by jej i přes pomalejší lezecké tempo neměl minout. Bohužel, nakonec spedlu těsně pod nejvyšším bodem Alexandara Matarugy. Z průběžně druhého místa nastoupi Juraj Švingál, aktuálně úřadující Mistr Slovenska 2013. Jeho perfektní výkon zastavil až technický incident u osledního jištění, kdy přehlédl Topový chyt a zavěsil se do jištění bez dosažení tohoto chytu. Průběžně se tak zařadil na druhé místo za stále vedoucího Jana Straku. jako poslední nastoupil slovinský závodník Janez Svolšjak. jeho lezení byl koncert jak pro ostatní závodní tak zejména početné obecenstvo, které dorazilo i přes ne zcela ideální počasí. Janez suverénně dolezl do TOPu a díky rychlejšímčasu se stal mezinárodním mistrem České rupubliky v drytoolingu na obtížnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře