Reklama
reklama

Na horolezecké stěně byly připraveny cesty na obtížnost i rychlost

V sobotu se na lezecké stěně u brněnské Olympie uskutečníl 4. ročník BLACK DIAMOND Drytool cup, Mezinárodního mistrovství České republiky v drytoolingu. Vítězem kategorie mužů se stal Janez Svolšjak ze Slovinska a v kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová. Celkem se sobotního závodu zúčastnilo více než 50 lezců z celkem šesti zemí. Zastoupena byla Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Polsko a Rakousko.

Již po čtvrté se mezinárodní mistrovství České republiky organizované Českým horolezeckým svazem konalo v Brně pod pořadatelství horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno, horolezeckého centra KLAJDA a nákupního a zábavního centra Olympia Brno. Pro závodníky bylo připraveno celkem devět kvalifikačních cest (5 mužských a 4 ženské) pro lezení na obtížnost, plus byly připraveny dvě identické cesty na doprovodný závod v lezení na rychlost.

V průběhu dne proběhla kvalifikace jak pro večerní finále závodu v rychlosti, do něhož postupovali čtyři nejrychlejší muži a čtyři nejrychlejší ženy, tak kvalifikace hlavního závodu v lezení na obtížnost.

Finálový program byl za bouřlivé divácké atmosféry zahájem finálovými rozlezy rychlosti. V kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová, na druhém místě Martina Kratochvílová z pořádajícího  horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno a na třetím místě pak skončila Linda Synaková. V kategorii mužů byl nejrychleší Jozef Leško ze Slovenska, na druhém místě skončil Milan Dvořáček a třetí Anton Suchý, také ze Slovenska.

Bezprostředně po finále rychlosti bylo zahájeno finále žen v lezení na obtížnost. Do finále se probojovalo 7 žen z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Finálová cesta nesla názem "Síla něžnosti", její delka byla přibližně 25 m a obtážnost M8+. Klíčovým pro medailové umístění se ukázal přechod příčné struktury mírně nad polovinou cesty, kdy ze závodnic, které tuto strukturu nepřelezli doáhla nejvyššího bodu Olga Kosek z Polska. Jako první se do pokračování cesty za strukturou dostala domácí Martina Kratochvílová a klidným, velmi pěkným výkonem dolezla až do posledního chytu cesty a diváci tak viděli první finálový TOP. jako poslední nastoupila naše aktuálně nejzkušenější závodnice Lucie Hrozová. Dynamickým a pro ni silově typickým stylem si dolezla pro další TOP večera a jelikož cestu zvládla rychleji než Martina Kratochvílová, stala zaslouženě mezinárodní mistryní České republiky v drytoolingu na obtížnost 2013.

Mužů se do večerního finále probojovalo devět. Finálová cesta nesla jméno "End of darkness" a byla věnována památce Jano Šofranka, Dina Kuráně, Jakuba Macka a Zdeňka hrubého, kteří bohužel v uplynulé sezóně zahynuly při výstupech v horách. Po emocionálně silném okamžiku připomenutí památky těchto lezeckých přátel se muži pustili do souboje s touto téměř 30 m dlouhou cestou obtížnosti M10.

Pro první dva finalisty (Damir Behlič a Adrian Zvara) se ukázal být příliš náročný krok v polovině cesty na příčné struktuře. Jako první jej překonal Domácí Pavel Vrtík, ale vrcholová pasáž cesty již byla nad jeho síly. Z průběžně  šestého místa nastoupil další zástupce pořádajícího oddílu Jan Straka a naprosto suverénním a nekompromisním stylem si řekl o průběžné vedení dolezením do TOPu ve velmi dobrém čase. tento výkon se nepodařilo překonat ani dalším dvěma závodníků Alexandaru Matarugovi, bylo tedy jasné, že třetí vítězství v řadě si Alexandar neodveze, tak Antonu Suchému, který bohužel skončil již na příčné struktuře v polovině cesty. Z třetího místa nastupoval další český závodník Mirek Matějec. Po mírně nervózním začátku se velmi pěkně srovnal v těžké střední pasáži a zádlo se, že TOP by jej i přes pomalejší lezecké tempo neměl minout. Bohužel, nakonec spedlu těsně pod nejvyšším bodem Alexandara Matarugy. Z průběžně druhého místa nastoupi Juraj Švingál, aktuálně úřadující Mistr Slovenska 2013. Jeho perfektní výkon zastavil až technický incident u osledního jištění, kdy přehlédl Topový chyt a zavěsil se do jištění bez dosažení tohoto chytu. Průběžně se tak zařadil na druhé místo za stále vedoucího Jana Straku. jako poslední nastoupil slovinský závodník Janez Svolšjak. jeho lezení byl koncert jak pro ostatní závodní tak zejména početné obecenstvo, které dorazilo i přes ne zcela ideální počasí. Janez suverénně dolezl do TOPu a díky rychlejšímčasu se stal mezinárodním mistrem České rupubliky v drytoolingu na obtížnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře