Reklama
reklama

Minibiky obsadí závodní dráhu okruhu v Brně. Letos naposledy

Co má společného závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně a Brněnská minibiková liga? Zdánlivě nic, snad jen to, že se obojí jede na dvoukolovém stroji zvaném motocykl. Omyl, mají společného velmi mnoho. Oba podniky se jedou na jednom z nejlepších a nejkrásnějších závodních okruhů na světě. A právě na brněnské minibikové dráze na Automotodromu si to v sobotu 12. října rozdají týmy o dvou jezdcích. Dvouhodinový závod bude posledním letošním minibikovým podnikem.

MotoGP jede na velké dráze a minibiky na malé. A když minibikový jezdci trénují na malé trati a za zády se jim prohání Valentino Rossi a Jorge Lorenzo při privátním testu Yamaha Factory Racing, tak je to něco, co všude nezažijete.

Druhou společnou věcí jsou pořadatelské zkušenosti týmu Masarykova okruhu. Někdo, kdo „dá“ naprosto bez problémů závod MotoGP a ještě několikrát dostane cenu za nejlépe uspořádaný závod sezóny, určitě nemá problém uspořádat minibikovou akademii pro děti a minibikovou ligu. Pro letošní sezónu se brněnský automotodrom spojil s Malminibikovou akademií a vytvořil Malminibikovou akademii Masarykova okruhu, která s podporou blanenského výrobce minibiků Blata, několika dalších sponzorů a spolupracovníků vytvořila úspěšný model podpory mladých jezdců a velmi solidní základy do budoucna. Toto sdružení zároveň uspořádalo pět závodů brněnské minibikové ligy.

Nadšení pro závody, to je další věc, která spojuje světové hvězdy z MotoGP a „obyčejné závodníky“ z minibikové ligy. Jakmile pod jezdcem vrčí motorka, je úplně jedno, jestli jede na prototypu za několik milionů eur  nebo na „malé Blatě“. A když vidíte malého kluka z mateřské školy, který na začátku sezóny poprvé sedl na minibika, sotva se na něm udržel a dnes už v zatáčce „dává kolínko“ jako Vale, Jorge, Marc a další, tak si člověk říká, že by jednou mohl prohánět soupeře i na té „velké světové dráze“.  Ostatně Karlové Abraham i Hanika a spousta jiných vynikajících jezdců udělala své první závodní krůčky na brněnské minibikové dráze.

Rozdíl vzniká teprve ve chvíli, kdy vám váš syn nebo dcera, protože i holek tam bylo hodně a byly dost dobrý, řeknou, že by chtěli jezdit na velké motorce. To už pak nepořídíte za tu stokorunu, za kterou vám v Malminibikové akademii Masarykova okruhu půjčí minibika i s výbavou.

Ale vraťme se zpět k Brněnské minibikové lize. Každý měsíc se na jedno středeční odpoledne sjeli do Brna jezdci v kategoriích Senior, Junior A a Junior B a Junior Open. A nebyli to jen Brňáci, přijeli i závodníci z ostatních koutů naší republiky, a dokonce i ze Slovenska.  Kategorie Junior byly hojně obsazeny právě závodníky z minibikové akademie. Prvním čtyřem závodům přálo počasí a odjeli se za krásného slunečného počasí. Až na poslední závod jako by si svatý Petr řekl, že závodníky vyzkouší a seslal na ně zimu, mokro a nakonec i mlhu. Výkony jezdců to však neovlivnilo a tak všech pět pokračování seriálu přineslo napínavé souboje.

V konečném pořadí se na prvním místě v kategorii Junior A umístil Michal Bulík, třídu Junior B vyhrál Oliver König na strojích Blata. Titul v Junior open získal Tomáš Zdařil (Blata) a seniory ovládl Leoš Kohoutek (Blata/4T).  Jezdci na prvních třech místech celkového pořadí vybojovali mimo ostatních cen také poukázky od firmy Blata na nákup náhradních dílů. Jména vítězů jednotlivých tříd byla umístěna na velký putovní pohár, který je vystaven v řídicí věži Masarykova okruhu.

Posledním letošním podnikem bude dvouhodinový závod. Týmy o dvou jezdcích si to rozdají na brněnské minibikové dráze v sobotu 12. října.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře