Reklama
reklama

Jan Alexa: Těší nás růst zájmu o biketrial

Koncem září se do Znojma sjela biketrialová evropská elita na závod mistrovství Evropy. My jsme si povídali o právě skončené znojemské premiéře s hlavním pořadatelem a tajemníkem závodu panem Janem Alexou.

Kdy a jak se dostal biketrial do Znojma?

Biketrial se stal pokračováním cyklotrialu, který se zde jezdil dříve. Biketrial má ve Znojmě tradici už více než čtvrt století. Teprve od roku 2006 se kluci rozhodli jít do biketrialu naplno a navázali s námi (DDM Znojmo) úzkou spolupráci. Hledali jsme stabilnější tréninkové prostory a sháněli materiál na překážky. Na začátku se trénovalo jen s několika mladými závodníky. V roce 2008 jsme dělali tady ve Znojmě – Příměticích první halové závody, kdy jsme byli překvapeni, kolik závodníků z České republiky sem přijelo. Jelikož to byl volný závod, tak se mohl každý zúčastnit. Překážky byly vytvořeny ze skruží, palet, kamenů a pneumatik.

Motivovalo vás to tedy k uspořádání dalšího závodu?

Ano, napadlo nás, že bychom mohli do Znojma dostat mistrovství ČR. Připravovali jsme to poměrně dlouhou dobu, než jsme získali povolení od Národního parku Podyjí a od Městských lesů. Potom jsme kolem roku 2011 získali termín pořádání závodu mistrovství ČR. V mezičase se nám v roce 2012 podařilo uspořádat Evropský pohár. Na tento závod se mohli volně přihlásit závodníci z celé Evropy. Měli jsme tu předsedu Evropské biketrialové unie pana Musila, který v nás probouzel myšlenku získání pořadatelství pro mistrovství Evropy. Viděl, že se tady biketrialu daří, máme podporu od města, od sponzorů a hlavně viděl, že takové závody mohou být ve Znojmě pro diváky atraktivní.

Kdy se konal závod mistrovství České republiky?

Závod úspěšně proběhl v roce 2013 a to jsme se již pomalu začali připravovat na letošní závod.

Byli jste jedinými kandidáty na závod mistrovství Evropy v zářijovém termínu?

Kromě Znojma tam bylo nominováno jedno město ze Španělska.

V čem se lišilo pořádání mezinárodního závodu oproti domácímu mistrovství?

Naší prioritou bylo přiblížit tyto závody co nejširší mase lidí. Také jsme se snažili dostat do Znojma na závod více cizinců. Závod jsme propagovali jako výjimečnou sportovně kulturní akci. Kromě, již dříve vyzkoušené, přírodní závodní trati v malebném Granickém údolí a překážek v areálu bývalého hradního pivovaru, jsme připravili umělé překážky z přírodních materiálů na Horním náměstí tak, aby tuto událost vidělo co nejvíce lidí.

Roste, i díky vámi pořádaným závodům, obliba biketrialu mezi mladými lidmi?

Díky těmto akcím se nás opravdu ptají na ulici rodiče i děti. Zaznamenali jsme velký nárůst zájmu o tento sport. Jsme tím příjemně překvapeni. Jelikož i malé děti projevují zájem o biketrial, tak v současnosti řešíme možnost pořízení dětských biketrialových kol, která bychom mohli půjčovat mladým jezdcům.  Biketrial je relativně nákladný sport, co se týče pořízení speciálního kola. My tak chceme vyjít vstříc mladým závodníkům.

Jak se líbil závod zahraničním soutěžícím?

Pro závodníky jsme měli připraveny poměrně náročné sekce. Zvýšili jsme obtížnost překážek oproti loňskému mistrovství České republiky. Pro některé závodníky to bylo značně náročné zejména v Granickém údolí, zvláště potom, co den předem napršelo, trať byla mokrá a hodně klouzala. I pro naši českou špičku Vaška Koláře to bylo hodně náročné, přesto to všichni hodnotili nakonec dobře. Vždy je totiž lepší, když závod rozhodnou trestné body na sportovišti než následný čas. Lépe se pak pozná, kdo je skutečně lepší. Tyto tratě již splňovaly obtížností a délkou parametry pro mistrovství světa.

Měli jste v poli skutečnou evropskou špičku?

Na jednu stranu jsme byli mírně zklamáni, že přijelo pouze 61 účastníků oproti 84 nahlášeným. Na druhou stranu závodníci, kteří přijeli, patří k biketrialové světové špičce v čele s mistrem světa, již zmiňovaným, Vaškem Kolářem. Diváci mohli obdivovat jeho krásné kousky, kdy za asistence televizí Óčko a ČT předvedl exhibiční zakončení závodu a podařilo se mu rovněž poprvé získat i titul mistra Evropy. Z hlediska organizace byli zahraniční účastníci mile překvapeni, jak jsme pojali tento závod i po kulturní stránce. To není jinde obvyklé, protože většinou závodníky někam odvezou do lesů na překážky, slavnostní ceremoniál se udělá na menším náměstí a vše se odehrává v komorní atmosféře. Nám se podařilo dostat biketrial k lidem a udělat z něj hlavní víkendovou akcí ve Znojmě. Zkombinovali jsme tři různá prostředí – přírodní, halové, městské a všechna se vešla do oblasti centra města Znojma.

Co byste rád vyzvedl z doprovodného programu, který byl opravdu bohatý?

Měli jsme zde účastníky soutěže Československo má talent, skupinu Emil & Jakub, cimbálovou muziku Denár, interpreta Lipo, televizi Óčko, která zde měla moderovaný pořad. Celým programem nás také doprovázel slavný seriálový automobil K.I.T.T ze seriálu Knight Rider. Dále tu byl autokrosový speciál Ivoše Mahra, nárazový trenažer ÚAMK, skákací hrad pro děti, ochutnávkový stánek V.O.C. vín. Na pódiu také vystupovaly jednotlivé umělecké kroužky znojemského DDM, hlavního spolupořadatele závodu. 

Plánujete v blízké budoucnosti ve Znojmě akci podobného rozsahu?

Předseda evropské komise spolu s místopředsedou celosvětové biketrialové komise, kteří byli přítomni této akci ve Znojmě, nám už druhý den po závodě navrhovali smlouvu pro město, k pořádání mistrovství světa. Teď je pro nás příliš brzy o tom uvažovat. Určitě si to vyžádá jistý časový odstup, ale pokud náš organizační tým, tvořený nejčastěji třemi lidmi, Lubošem Hlávkou, Tomášem Mudrychem a mnou, usoudí, že se do toho vrhneme znovu, tak v nejbližších letech uvidíme světovou biketrialovou elitu opět ve Znojmě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře