Reklama
reklama

Brněnský půlmaraton začíná. Na start závodu se postaví na 2000 běžců

Už jen dvě hodiny zbývají do jedinečného silničního závodu se startem a cílem v historickém centru Brna a už teď mají organizátoři jasno – přiláká minimálně dvojnásobek běžců, než loňský první ročník. „V tuto chvíli je přihlášeno téměř 2 000 běžců. Jsme samozřejmě připraveni i na ty, kteří se budou chtít zaregistrovat až na místě. K dispozici pro ně bude ještě 200 startovních čísel,“ uvádí Aleš Čtvrtníček z organizačního týmu.

Brněnský půlmaraton odstartuje v sobotu v 11 hodin a běžet ho mohou jak jednotlivci sami za sebe, tak štafety. “Závodníci se mohou zapojit do štafetového půlmaratonu, nebo třeba sestavit tým, kde každý poběží celou trasu a do celkového výsledku se započítají výkony tří nejlepších,“ připomíná Čtvrtníček.  Pořadatelé nezapomněli ani na ty nejmenší a přichystali pro ně už od devíti hodin otevřený dětský a juniorský běh na vzdálenost 2.110 m (kategorie 11–14 let) a 1.055 m (děti ve věku 6–10 let). Letos se také organizátoři rozhodli trochu zaexperimentovat a pomohli s přípravou na závod třem vybraným běžcům, kteří absolvovali zátěžové testy a profesionální přípravu pod dohledem trenéra. Dostali také běžeckou obuv, oblečení a výživu. Patří mezi ně i Jana Smrčková, která absolvovala půlmaraton loni poprvé ve 49 letech. “Uběhla jsem ho za 1:47, to jsem překvapila i sama sebe. V dubnu chci tenhle čas určitě̌ překonat,” říká sympatická běžkyně.

Závodníci i letos poběží místy, kam se jindy dostanou jen těžko. Trasa vede z náměstí Svobody ulicí Masarykovou přes Nové Sady k hale Rondo. Odtud závodníky zavede k Velodromu a areálu brněnského Výstaviště. Proběhnou kolem tramvajového depa a po ulicí Hlinky se dostanou v protisměru na už známou trasu, po které se vydají zpět na náměstí Svobody. Tady závod končí pro účastníky Desítky, ti, kteří mají v plánu půlmaraton, čekají tyto okruhy dva. Celá trať je oficiálně změřena v souladu s pravidly atletiky, schválenou metodikou IAAF/AIMS pro měření tratí mimo dráhu a její délka odpovídá délce půlmaratonu, tedy 21 097,5 m. Jistě to ocení ti, kteří si nechtějí závod jen užít, ale také si třeba zaběhnout oficiálně uznatelný osobní výkon,” podotýká Aleš Čtvrtníček a dodává, že během celého závodu bude o běžce dobře postaráno: “Na trati půlmaratonu připravíme pět občerstvovacích stanic, na poloviční distanci dvě. Každý závodník také samozřejmě dostane občerstvení v cíli a může počítat se zázemím a převlékárnou.”

Se závodem by měli počítat i ti, kteří se na něj nechystají, ale budou mít namířeno do centra Brna. Vyžádá si totiž výrazná dopravní omezení. Na několik hodin bude uzavřena křižovatka Poříčí - Křížová. Doprava bude vedena přes Mendlovo náměstí na Hlinky a dále ven z Brna. Omezení budou také kolem hotelu Voroněž, na křižovatce Husova – Nádražní a dále Hybešova – Nové sady. "V této souvislosti dojde kromě níže uvedených odklonů přibližně v době od 11 do 14 hodin navíc ke krátkodobým omezením provozu v místech křížení trasy závodu s linkami se zdržením jednotlivých vozidel do 10 minut. Jedná se především o úseky v ulicích Nádražní, Nové sady, Poříčí, Křížkovského a Hlinky," uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Na pozoru by se ale na některých místech měli mít i samotní běžci. “Jde hlavně o křížení ulic Nové Sady/Hybešova a Poříčí/Křížová, kde budou provoz řídit policisté v součinnosti s organizátory a pracovníky Dopravního podniku města Brna,” upozorňuje Aleš Čtvrtníček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře