Reklama
reklama

Brněnská závodnice Vendula Strachotová zvítězila na Mistrovství české republiky ve freedivingu

Poslední květnový víkend proběhlo v Praze Mistrovství České republiky 2015 v nádechovém potápění. Společně s mistrovstvím ČR probíhal amatérský závod série Apnea Academy Cup pro nováčky. 

Závodilo se ve dvou bazénových disciplínách – statické apnoi, kde je cílem zadržet dech na co nejdelší dobu a závodník většinou nehybně leží na hladině, a dynamické apnoi s ploutvemi, kdy se závodním snaží uplavat co nejdelší vzdálenost na jeden nádech a to za pomoci ploutví nebo závodní monoploutve. Závod proběhl s mezinárodní účastí a kromě Čechů se na start postavili i závodníci z Polska, Ruska a Slovenska.

Titul mistryně České republiky již potřetí v řadě obhájila brněnská Vendula Strachotová z klubu Ocean Devils. Mezi muži titul mistra republiky vybojoval domácí Michal Rišian.

Zejména v ženské kategorii byl boj o první místo napínavý až do samého konce závodu a ženy ukázaly, že české závodnice se neztratí ani ve světové konkurenci. Hned po první disciplíně, statické apnoi, bylo jasné, které závodnice se poperou o titul Mistryně ČR pro rok 2015. Kateřina Šuranská zadržela dech na 6 minut a 25 sekund. Vendula Strachotová (Ocean Devils Brno) svým časem 6 minut a 42 sekund obsadila průběžné druhé místo. První disciplínu vyhrála Gabriela Grézlová s časem 7 minut a 10 sekund. O kvalitě těchto výkonů svědčí i to, že všechny tři ženy dosáhli lepších výkonů než přítomní muži.

Nejlepšího času v mužské kategorii 6 minut a 7 sekund dosáhl Michal Rišian, na druhém místě v průběžném pořadí skončil Radek Veverka s časem 6 minut a 5 sekund. Třetí příčku obsadil slovenský Martin Zajac s dosaženým časem 5 minut a 43 sekund.

Z nejlepší ženské trojice plavala jako první Gabriela Grézlová, která zaplavala 133 m, velmi blízko svému osobnímu maximu. Kateřina Šuranská zaplavala 150 m v osobním rekordu a druhým osobním rekordem dne se usadila na průběžném druhém místě. Vendula Strachotová se ovšem nenechala znervóznit a výkonem 157 metrů a osobním rekordem si zajistila celkové prvenství a titul mistryně České republiky. 

Mezi muži si celkové třetí místo s výkonem 160 m zajistil Michal Svadlenka. Radek Veverka získal stříbro, když zaplaval 149 metrů. Michal Rišian s 201 metry bral celkové prvenství a titul mistra ČR 2015. 

V soutěži nováčků zvítězil taktéž brněnský závodník z Ocean Devils Clubu Milan Wilczák, který svými kvalitními výkony skvěle nastartoval svou závodní kariéru.

Brněnští závodníci tak opět ukázali, že na závodech dokáží brát nejcennější kovy, když v přesile pražských freediverů dokázali získat dvě zlaté medaile ze tří disciplín.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře