Reklama
reklama

„ZATÍM JE TO BODOVÝ EXTRÉM“ říká Peter Pucher

Peter Pucher, čerstvý čtyřicátník, letos vévodí ligovým tabulkám produktivity a se svými spoluhráči žene znojemského Orla k úspěchu v Erste Bank Eishockey Lize – EBEL.

V posledních zápasech se vám podařilo pokořit hranici 500 kanadských bodů v dresu Znojma. Slavil jste?

Sám bych si toho nevšiml. Můj syn sleduje všechny statistiky, tak to vím od něj. Nebyl čas slavit. Měli jsme teď hodně zápasů. Mám z toho každopádně radost.

Hokejovou kariéru jste začal šesti sezónami ve slovenské extralize (Prešov, Poprad, Košice), deset sezón v české extralize (Znojmo, Pardubice), 34 starty jste pomáhal brněnské Kometě v 1. lize, následovaly dva roky za Zvolen ve slovenské extralize a nakonec jste zakotvil opět ve Znojmě, hrající mezinárodní EBEL. Jak se vám hrálo v jednotlivých ligách?

Po pravdě to nemám čas ještě hodnotit. Hodnotí se až na konci. Ještě chci chvíli hrát. Každopádně roky v české extralize byly krásné, ve Znojmě jsem tehdy hrál dlouho, zažil jsem krásné zápasy, byla tady hokejová euforie a přeplněný zimní stadión. Teď jsem rád v EBEL a užívám si to. Také se mi líbilo ještě před českou extraligou na Slovensku, kde jsme v Košicích vybojovali mistrovský titul. Hlavně je dobře, že hokej ve Znojmě zůstal. Díky Jardovi Vlasákovi je hokej ve městě sportem číslo jedna. V současnosti můžeme poděkovat zejména Pavlu Oherovi, který hokej ve městě zachránil.

Jak hodnotíte zájem diváků o hokej ve Znojmě, když Orli, po prodeji extraligové licence do Brna, hráli nejdříve nižší českou soutěž a nyní jsou již čtvrtým rokem v mezinárodní EBELize?  

Vidím, že se návštěvnost každým rokem zvedá. Jde to pomaličku, ale zájem roste. Lidé tady byli zvyklí na extraligu, první liga jim mnoho nenabídla, ale teď si zvykají na nový styl hokeje a chodí na něj s nadšením. Dokonce i v přípravce je mnoho nových dětí, což před několika lety nebývalo. Lidé ve Znojmě mají hokej rádi.  Klub má velkou motivaci ubírat se mezinárodním směrem, což je lepší, než kdyby Znojmo zůstalo prvoligovým týmem.

V polovině základní části EBEL se průběžně udržujete na prvních příčkách kanadského bodování. Ve 22 zápasech jste získal 30 bodů, což je zatím váš nejlepší sezónní poločas za čtyři roky v EBEL. Přestože každý rok nasbíráte mnoho gólů a asistencí, v čem vidíte příčinu letošního bodového úspěchu?

Myslím, že to je z velké části dáno tím, že mám více důvěry od trenéra. Dává mi prostor na ledě a celé naší pětce. Bodově je to extrém, se kterým jsem nepočítal. Jsem rád, že nám to šlape. Na druhou stranu nás teď čeká náročná série zejména venkovních zápasů, kde se pomalu začne ukazovat, jak si týmy stojí. Pokud to zvládneme, tak věřím, že to bude letos hodně dobré.

Pomohla vám tříletá zkušenost s EBEL a tím lepší znalost soupeřů?

Zkušenost nám pomohla zejména ve druhém roce v EBEL, když jsme před první sezónou nevěděli, co od toho čekat. Už si zvykáme na moderní evropský hokej hraný s nasazením a na jiný systém hry. Dobré je, že se z ligy nesestupuje, může se tak hrát více otevřený hokej. I poslední tým po základní části si může v předkole vybojovat účast v play off. Žádný tým není na konci základní části odepsaný, což je dobrá motivace nejen pro hráče, ale i pro diváky. Lidé si hokej více užívají. Slyším ohromně dobré ohlasy na EBELku a jsem moc rád, že ji hrajeme. Naposledy jsem dělal rozhovor s novinářem z Českého rozhlasu, který byl po jednom zápase nadšen, jak kvalitní a nádherný hokej se tady hraje. Byl rád, že se nedal svými neznalými kolegy odradit.

V lize nelze přehlédnout váš vysoce produktivní útok s Martinem Podešvou a Adamem Havlíkem. Můžete nám popsat jednotlivé spoluhráče?

Adam je výborný hokejista, technicky vybavený a skvělý bruslař. Je sice o něco menší, ale zase je fyzicky dobře připravený a má přehled ve hře. Hodně na sobě zapracoval v oblasti psychiky. Mnoho věcí teď bere s rozvahou a to mu pomáhá ve hře. Adam má před sebou velkou budoucnost.

Martin si myslím, že je jeden z nejšikovnějších hokejistů, co tu jsou. Je velmi technický a současně důrazný. Také je o něco menší postavy, ale oba jsou s Adamem obratní a dokážou se rychle přesunout do protiútoku. Oba kluci mají hlavu nahoře, což znamená výbornou orientaci ve hře.

Adam i Martin předvádí nádherný hokej, a pokud budou mít trochu štěstí, tak si mohou zahrát nějakou dobrou zahraniční ligu a udělat si kariéru. Ohromně jsme si sedli a jsem rád, že s nimi hraji.

Dá se srovnat trojice Pucher – Podešva – Havlík s legendární dvojicí Pucher – Uram?

Ano, je to podobné jako tehdy s Markem (Uramem). Samozřejmě, Marek byl extrémní střelec. Uměl to fantasticky trefit a měl vyrovnanou výkonnost. I když se nedařilo, věděli jsme, že si svoji gólovou porci dá. Martin a Adam mají rovněž velký talent, současně jsou to zodpovědní hráči a baví mě s nimi hrát.

Můžete nám stručně shrnout tři roky v EBEL?

V roce 2011 jsme nevěděli, do čeho jdeme. Některé zápasy v závěru sezóny jsme fyzicky odpadli. Hodně nás to naučilo. Bylo dobré, že jsme hned postoupili do play off. Druhý rok byl mnohem lepší. Postup do play off se nám povedl až z druhé skupiny, ale poměrně hladce. Potom se nám změnil trenér. Nový systém hry nám ve třetím roce pomohl k ještě lepším výsledkům. Každý rok jsme o něco lepší. Letos jsme složili československý tým (nyní doplněný o Marise Jasse z Lotyšska a nejnověji o amerického gólmana Chris Holta pozn. redakce).  Máme trochu jinou mentalitu, než ostatní mužstva, která mají výraznou kanadskou stopu. Myslím, že se dokážeme dobře přizpůsobit různým herním situacím. Hra nemusí být vždy strojová, jak je to u jiných týmů, ale může být také individuálně nápaditá. Liga nakonec není o bitkách, jak jsme se v začátcích obávali. Těch střetů je opravdu v posledních letech málo, protože vedení ligy si to hlídá a zpřísňuje postihy.

Jak jste si zvykli na hybridní icing a na rozšíření útočného pásma, které platí od letošního roku?

Zpočátku to byla velká změna, ale během prvních zápasů jsme si na větší útočné pásmo rychle zvykli. Větší obavu jsem měl z rozhodčích, jak si poradí s hybridním icingem. Občas jedno mužstvo zvedá ruce, že to mělo být zakázané uvolnění, druzí si myslí opak. Podle mého názoru to rozhodčí zatím zvládají s přehledem. Hráče to aspoň donutí bruslit až k puku. Dřív se puk vyhodil a všichni přestali hrát. Teď rozhodčí zakázané uvolnění pískne po vyhození puku, pokud jsou protihráči blízko u sebe, v závěsu nebo i těsně bok po boku. Pro bezpečnost hráčů je to určitě lepší.

Poslední zápasy na vás mnoho týmů zkouší defenzivní strategii. Je to tím, že Orli Znojmo, vedle týmu Red Bull Salzburg, dávají v lize nejvíce gólů?

Nepochybně to je tím. Některé týmy jsme přestříleli vysoko. Myslím, že Dornbirn na nás nevzpomíná rád. V jednom zápase deset a ve druhém osm gólů je i na tuto ligu neobvyklé. Soupeři cítí vůči nám respekt, což je na jednu stranu dobře, ale současně to znamená, že si nás soupeři ze záznamů lépe čtou a zkouší na nás různé taktiky. Proto jsme v některých posledních zápasech měli problémy prosazovat se před bránou soupeře. Ono to může být také v psychice hráčů, když tam několik zápasů všechno padá do brány, tak někteří kluci tomu mohou podlehnout a když to tam přestane padat, tak je to může rozhodit z koncentrace. Je potřeba začít znovu, hrát jednoduše, žádné složité nahrávky a kombinace, zkusit puky nastřelovat a dorážet do brány.

Nevadí vám, že je váš útok hodně vytěžován a často hrajete na tři nebo i na dvě pětky?

Zatím je to dobré. Jsem rád, že se daří nejen nám, ale i útoku s Braňo  Rehušem. Myslím, že je otázkou času, kdy se začne výrazněji dařit i dalším útokům. Ještě máme zraněné některé klíčové hráče, kteří se snad brzy zapojí do hry. Když se daří všem čtyřem pětkám, je pro soupeře obtížnější na nás něco vymýšlet.

Stále se Orli drží v čele statistiky úspěšnosti přesilových her. Jenže v posledních zápasech nebylo power play, z pohledů Orlů, tak drtivé. V čem vidíte rozdíl?

Hráli jsme přesilovku jednoduše. Dařily se nám rychlé kombinace na jeden dotek, nastřelovali jsme bránu a puky se nám šťastně odrážely na hokejky, ze kterých jsme skórovali. Teď nám to štěstí trochu chybělo, ale není to tak zlé. Na přesilovkách na tréninku pracujeme. Ono to tam začne zase padat.

Dostanete se letos do play off?

Já si myslím, že ano. Tým na to máme. Každopádně chceme medaili. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Talentovaný středoškolák stráví jeden prázdninový týden počítáním náročných příkladů a sestavováním fyzikálních pokusů. Martin z Gymnázia a SOŠ zdravotnická a ekonomická Vyškov bude na Mezinárodní...
22.07.2018 - 18:15
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Komentáře