Reklama
reklama

Trenér Orlů Jiří Režnar: Hrajeme útočný hokej, držíme soupeře pod tlakem

Znojemským Orlům se v EBEL daří. Rozhovor novinám CENTRUM news poskytl trenér Jiří Režnar.

Zdá se, že se vám podařilo najít recept na některé špičkové rakouské týmy. Již druhá výhra nad klubem Red Bull Salzburg (plus jedna prohra v prodloužení pozn. autora). Dlouhodobě se Orlům daří proti týmu Black Wings Linz. Je hra těchto hokejových mančaftů hodně podobná?

 V týmech, které trénují kanadští trenéři má hra podobný styl. Když se podíváte na NHL a tyto kluby v EBEL, tak to je stejné. Ti pánové, co tady působí, často fungovali jako asistenti trenérů v NHL. Potom už je to jen o kvalitě hráčů. Linz je samozřejmě jedno z mužstev, které hraje výborně, nátlakově. Jinak v herní filozofii není rozdíl mezi těmito týmy.

Pojďme se podívat na hokejové kluby z konce tabulky. Od konce je to Lublaň, Innsbruck a Dornbirn. Hodně hrají do obrany, zejména potom Lublaň. Jak si poradit s takovou hrou?

Samozřejmě, nám vyhovují mužstva, která hrají útočný hokej, ale je to otázka individuálních schopností hráče, jak se přes to dostat. Jinak jsme si to s kluky řekli. Hrát jednoduše. Dornbirn na to jde jinak než Lublaň. Lublaň hraje výborně střední pásmo. Tři metry před modrou čárou brání. Těžko se tam dostává, protože to mají výborně zorganizováno. Dornbirn hraje důrazně až v obranném pásmu. Jak na to? Opravdu je to o jednoduchém tlaku na bránu a pokud máte štěstí, tak to prostřelíte. Pepe (Peter Pucher) teď dával dvakrát gól v situaci jeden na jednoho, kdy střílel přes obránce. Střelil to kolem chráničů a zapadlo to tam. To je návod, který si říkáme. Něco jiného je potom uskutečnit to na ledě. Na tyto týmy je potřeba hrát více disciplinovaně. My se snažíme hrát do útoku a oni čekají na naše chyby. Navíc máme zprávy, že tato mužstva už se poohlížejí po hráčích, aby posílila na závěrečnou část. Musíme se soustředit jen na sebe, abychom zvládli první šestku.

Když hrajete proti útočně laděným hokejovým klubům, podobným Znojmu, občas je to gólová přestřelka, jako proti Klagenfurtu nebo proti Salzburgu. Zkoušeli jste někdy hrát více do obrany a hrát na breaky?

My na to nemáme tým, abychom se postavili někde do řady a hlavně bránili. Myslím, že hokej se hraje pro to, aby diváci viděli góly. Samozřejmě hráči musí být komplexní a všichni musí umět hrát obranu i útok. Dnes se hokej hraje na pět hráčů dozadu i dopředu. Již po ztrátě kotouče v útočném pásmu začíná aktivní obrana, kdy se snažíme dostat soupeře pod tlak, což je pro nás lepší, než čekat na protihráče v obranném pásmu a jezdit nahoru dolů. Kluci to znají. Máme nějaký systém, který se pomalu zažívá. Potom je to otázkou individuálních chyb, když dostaneme gól. O tom je hokej. Určitě se tedy nemusíme stavět na modrou a bránit. Máme tým na to, abychom bruslili a hráli celoplošný hokej.

Jeden z posledních zápasů se hrál proti italskému Bolzanu, které vede italský reprezentační trenér Tom Pokel. Myslím si, že nejen diváci byli překvapeni, nasazením, důrazem, přesností a herními kombinacemi Lišek. Jak jste to viděl vy?

Asi týden před tímto zápasem jsme hráli na jejich ledě a tam předváděli úplně jinou hru. Měli odlišnou taktiku. Samozřejmě je vidět, že trenéři se snaží dělat taktiku na míru a občas se ji snaží měnit. U nás doma hráli agresivně a důrazně. Hokej je také hodně o střídání tempa. Žádný tým nevydrží hrát šedesát minut naplno. My jsme jejich tlak ustáli, skórovali a v závěru zvládli jejich přesilovku pět na tři. Od té chvíle už si kluci výsledek pohlídali a Bolzano už k ničemu nepustili.

Chystají se v závěru soutěže nějaké změny v týmu?

Nějaké změny asi ještě budou. Zatím vám nic konkrétního nepovím.

Jak to vypadá s brankáři? Jste spokojeni?

Ano, jsme spokojeni se Sasu Hovim. Postupně se dostal do formy a už od prvního zápasu dodal klukům v kabině potřebný klid. Filip Landsman je rovněž gólman, který je spolehlivý a klidný.

Proč jste poslali na začátku sezóny Richarda Ullberga a Jakuba Čecha pryč?

Richard nebyl fyzicky a ani technicky dobře připraven na sezonu. Někteří fanoušci to samozřejmě mohou zvenčí vidět jinak, ale brankář musí být skutečnou oporou týmu. U Kuby Čecha je to jinak. Kuba je na hostování ve slovenském Martině a počítáme s jeho zapojením do týmu po Vánocích. Na základní část jsme nechtěli, aby Kuba seděl na lavičce. Potřebovali jsme ho držet ve hře. Proto je na Slovensku. Na nejdůležitější část sezóny tak máme připraveny tři kvalitní brankaře.  (Sasu Hovi, Jakub Čech a Filip Landsman. pozn. red).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře