Reklama
reklama

Trenér HC Orli Znojmo Jiří Režnar: Budeme makat do poslední minuty

Znojemský stratég hodnotí dosavadní přípravné zápasy a naznačuje směr, kterým se vydají Orli do nové sezóny. Budou plnit znojemští hokejisté roli černého koně soutěže, tak jako v minulém roce? To vše naznačuje rozhovor s panem Jiřím Režnarem.

Často se říká, když je těžká příprava, potom je dobrá liga. Poslední dva až tři přípravné zápasy jistě nebyly podle vašich představ. Co to pro tým znamená?

Po minulé úspěšné sezóně, kdy jsme sice skončili čtvrtí po základní části, ale zastavili se ve čtvrtfinále play off, došlo v hráčském kádru k většímu pohybu. V současné době jsme doplnili tým o mnoho nových hráčů a pracujeme na tom, aby si to sedlo. Od toho jsou přípravné zápasy. Určitě se v těchto zápasech nechceme šetřit. Co teď natrénujeme, z toho potom můžeme těžit v sezóně. Samozřejmě na výsledky se také díváme, ale důležité je zda hráči plní tu roli, kterou mají zadanou. Noví hráči si často musí zvyknout na odlišný systém než, který hráli předtím. To určitý čas vyžaduje. Musíme tvrdě pracovat, abychom to stihli do začátku soutěže.

V prvních přípravných zápasech Orli postupně zlepšovali svoji výkonnost. Nejlepším utkáním zatím byl zápas s Amurem Chabarovsk, kdy hráči Znojma hráli svědomitě, důrazně, otočili utkání a s přehledem udrželi dvougólové vedení.  Od té doby jsou výsledky nejisté a herní projev nevyrovnaný.  Kde vidíte příčinu?

Proti Chabarovsku jsme nastoupili v optimální sestavě. Od té doby se nám rozpadla obrana. Hráli jsme zápasy s pěti beky. Máme tam zraněné nebo nemocné hráče. Ve výsledku nám tam čtyři až pět hráčů chybí. Další věc je, že každý hráč ví, že Chabarovsk je relativně silné mužstvo a hráči se tak snažili vyrovnat soupeři. Potom přijede papírově slabší tým a my nejsme schopni se mu vyrovnat, protože v hlavách některých hráčů je to „jen“ přípravné utkání.  Hodně závisí na klucích, aby náš systém používali a na ledě to ukázali. Nemůžu je na dálku ovládat joystickem.

Jak zhodnotíte poslední domácí prohraný zápas s týmem z Mladé Boleslavi? Padlo tam mnoho gólů na obou stranách (5:7) a obranná hra Znojma byla místy velmi statická.

To byl takový zápas, kdy nerad to říkám, ale někdy je lepší druhý den zůstat v posteli a nikam nechodit. Dostali jsme dva hloupé góly, potom na nás spadla deka. V kabině jsme si před poslední třetinou k situaci něco řekli, pozměnili jsme sestavu, dostali jsme Boleslav pod tlak a srovnali na 4:4. Vypadalo to už slušně, ale potom se objevila jedna hrubka, dostali jsme pátý gól, šestý…

Dá se očekávat, že v posledních dvou přípravných zápasech (Mountfield a Litvínov pozn. red.), bude sestava Orlů již stabilizovaná? Může se již podobat tomu, co uvidíme v prvním utkání s Vídní?

Možné je, že nastoupíme již v ideální sestavě. Honza Lattner má stále zdravotní problémy, přesto se vrací do sestavy. Chce hrát. Jirka Beroun nám zase vypadl (kapitán Orlů pozn. red.) Máme vytvořeny dvě pětky do přesilovek, dvě čtyřky do oslabení. S tou marodkou jsme to ovšem museli trochu předělat.

Při pohledu do soupisky máte nadbytek útočníků, nikoliv však obránců. Připravujete doplnění obrany, aby mohli v případě marodky náhradníci naskočit na led?

Vzali jsme na zkoušku obránce Jiřího Klimíčka, který je ještě mladý a chceme ho vidět hrát. Pokud se osvědčí, zůstane. Na druhou stranu jsme uvolnili Marka Drtinu. Potřebujeme obránce navíc, aby si někteří beci mohli odpočinout. Je to otázka financí a nemůžeme si dovolit drahé hráče. Potřebovali bychom dvaceti pětiletého komplexního obránce, ale s naším rozpočtem je to nyní obtížné. Musíme spíše pracovat s kluky, které máme a držet se naší filozofie kvalitativního růstu mladých hokejistů. Jsou tady zkušení hráči, od kterých se mohou mladí učit. Letos přišel Pavel Rosa místo Zdeňka Blatného. Je tady Peťa Pucher a Jirka Beroun. To jsou hráči, kteří mají tvořit tým.

Máte již nyní představu, jak by mohly vypadat útočné a obranné řady v sezóně?  

S Pavlem Rosou, který přišel z Finska, počítáme do prvních dvou útoků. V prvním útoku bych rád viděl opět Ondru Fialu, nejlepšího střelce slovenské extraligy Romana Tomase a Jana Lattnera. Druhý útok by mohl být následující: Pavel Rosa, Peter Pucher, Adam Havlík. Třetí útok plánujeme Branislava Rehuše,který hrál výborně v dánské lize. Ta soutěž není vůbec špatná a měl tam statistiku 1, 5 bodu na zápas. Pravděpodobně bude hrát s Janem Šedou a Jirkou Berounem. Potom nám zbývá Martin Podešva, který momentálně nemá ve třetí lajně místo. Ve čtvrtém útoku jsou mladí kluci jako Radek Číp, který se dobře ukazuje, nebo Marek Špaček. Říkají si o místo a musí ho dostat. Útok doplňuje ještě David Bartoš v centru a tlačí se tam také Patrik Novák. Martin Podešva teď bude hrát místo zraněného Jirky Berouna s Rehušem a Šedou. Martin je šikovný hráč, ovšem teď putuje sestavou nahoru a dolů. Forma se s ním v současné chvíli nepotkala. Zatím jsme ale v přípravě.

Jaká je nálada v kabině Orlů?

Na Kladně jsme hráli v první třetině agresivně a důrazně. Jarda Jágr po první třetině přišel do kabiny Rytířů a seřval celé Kladno, že takto to hrát nemůže. Následně jsme dostali hloupý gól ve vlastní přesilovce. Druhá třetina z naší strany nebyla vůbec dobrá, ale posledních deset minut třetí třetiny naši kluci zabrali a ukázali, že jsou schopni i za nepříznivého stavu hrát a případně zvrátit utkání. Dali gól, trefili nějaké tyčky. Mužstvo musí být tak silné, aby bylo schopno hrát do poslední minuty. Nikdy není rozhodnuto, dokud nezazní závěrečná siréna. Máme se od čeho odrazit. Vůle hráčů a týmový duch tam je.

Poslední dva přípravné zápasy hrajete opět s extraligovými kluby Mountfieldem a Litvínovem. Co připravujete za změny ve hře?

Momentálně nesmíme hrát to co soupeř. Musíme uplatnit svůj aktivní přístup, abychom byli schopni soupeře přitlačit. V hokeji se dá hrát zónově nebo osobně. Hrajeme oba tyto systémy s kombinovanou obranou. Kluci musí agresivně napadat ještě v útočném pásmu.  Šetří tím sílu, aby nejezdily „bazény“ tam a zpátky. Mají potom větší sílu na zakončení. V opačném případě se hráči brzy unaví a snadněji chybují. Je potřeba také zareagovat na soupeře, který nemá puk plně pod kontrolou a zastavit protihráče ještě ve středním pásmu. Ještě je tu otázka zvětšeného obranného pásma. Někteří kluci si na to musí ještě zvykat. Ten metr a půl je tam poznat. Když přijedou zkušení borci z NHL na evropské kluziště, také jim chvíli trvá, než se dostanou do hry.

V minulém roce jste říkal, že Orli nemají silové typy hráčů na to, aby uplatňovali převážně obranný styl hry. Vím, že poslání Orlů je spíš útočné, ale přesto letošní obránci mají více centimetrů a kilogramů. Může se tím něco změnit oproti minulé sezóně?

Budeme hrát i nadále kombinovanou obranu. Noví kluci v obraně, jako Martin Bača, Martin Němčík nebo Jakub Grof jsou hráči, kteří jsou schopni dobře bránit i útočit. Zapadají tak do našeho přístupu aktivní obrany.

Sledujete přípravné zápasy ostatních klubů EBEL?

Byl jsem se podívat ve Vídni. Nepochybně můžeme počítat, že týmy, které byly vloni silné, budou i letos. Uvidíme, jak si povede Bolzano nebo Klagenfurt, kde začínají trochu nanovo.

Letos začal první rok evropské soutěže CHL (Champions Hockey League). Tato soutěž zatím nemá tak štědrý rozpočet, aby finančně pomohla mančaftům, které se do ní kvalifikují. Nemůže to být pro některé kluby sebedestrukční? Stojí potom o takovou soutěž Orli?

Všichni to tady chceme hrát. Přeje si to vedení, hráči, sponzoři, diváci a jako trenér si to samozřejmě přeji také. Zvýšil by se ještě více zájem o hokej ve Znojmě ze strany sponzorů, médií a hokejové veřejnosti. Na druhou stranu v současné chvíli nemáme tak široký kádr a finance, abychom to mohli celou sezónu uhrát na slušné úrovni. Pro týmy, kde je široký mančaft a dostatek financí, to jistě smysl má. Soutěž bude mít kvalitu. O tom nepochybuji. Je to náš střednědobý cíl.

Dotaz na Rostislava Dočekala – sportovního manažera Orli Znojmo

Mezi fanoušky znojemského hokeje se spekuluje o možném návratu Radima Bičánka. Co je na tom pravdy?

 Radim má v současné době velmi lukrativní nabídky z extraligy. Zatím to vyhodnocuje. My bychom tady Radima rádi uvítali, ale teď to není na pořadu dne. Byl se u nás podívat na zápas v rámci našich kamarádských vztahů, podíval se za kluky do kabiny a povykládal si. Zatím se tedy cokoliv nevyjednává. Se současným rozpočtem tyto nabídky trumfnout nemůžeme.  V našem klubu přísně hledíme u hráčů na poměr cena/ výkon. Finančně nemůžeme konkurovat prvním šesti až sedmi mančaftům v lize, ale jenom o tom to není. Musíme o to víc pracovat, držet se naší filozofie a mít šťastnou ruku při volbě hráčů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře