Reklama
reklama

Peter Pucher: „Play-off je taktický souboj trenérů, který rozhodují hráči“

Historicky nejúspěšnější hráč znojemských Orlů a slovenský mistr světa 2002 Peter Pucher poskytl rozhovor novinám Centrum news, kde se zmiňuje o přípravě Orlů na zbývající zápasy před vyřazovacími boji. Dále uvažuje o své další hokejové kariéře. Rovněž hodnotí olympijský hokejový turnaj.  

Jak hodnotíte třetí rok v hokejové soutěži EBEL, zvláště potom s novým trenérem?

Každý trenér má jiný způsob tréninku. Oproti minulému roku hrajeme více kombinační hokej. Je to také v EBEL poprvé, kdy jsme postoupili do první šestky, bez nutnosti hrát předkolo o postup do play off. Máme tak více času nachystat se na vyřazovací boje. Teď si přejeme hrát do čtvrtého místa, abychom nebyli vybráni soupeřem z nejlepší trojice.

Občas je slyšet, že je výhoda začít play off doma (pokud se celek umístí do 4. místa po předkole pozn. red)?

Co hráč, to jiný názor. Mně osobně se lépe začíná venku. Také hodně záleží na soupeři. S některým se hraje venku lépe.

Po famózním závěru základní části, přišla v nadstavbě jedna vysoká výhra nad Linzem, následovaná prohrou na nájezdy s Vídní, prohraným prodloužením s Villachem, ztraceným utkáním v Bolzanu, po jedné výhře a prohře se Salzburgem. Nedocházela Orlům ke konci trochu „šťáva“?

Hráli jsme hodně nedisciplinovaně. Měli jsme zbytečně mnoho vyloučených hráčů. Potom to museli odtáhnout hráči, kteří hrají oslabení.

Nešlo tedy o fyzickou kondici, ale spíše o nedodržení herní taktiky?

Přesně tak. Navíc s tolika vyloučenými hráči jsme se těžko dostávali do zápasu.

Kdo se vám nejvíce herně líbí z mladých hráčů Orlů?

Dlouhou dobu hraje výborně Adam Havlík. V týmu je dlouho a na to, že je mladý, tak je vlastně služebně starý. Jinak se mě zamlouvá Laťas (Jan Lattner). Trochu ho letos zabrzdilo zranění. Přesto hraje fantasticky a tahá celou pětku, ve které hraje. Takže největší skok udělal právě Honza.

Který tým v EBEL se vám herně, kromě Orlů, nejvíce zamlouvá?

Nejvíce se mi líbí Salzburg, který si drží dlouhodobě výkonnost. Hrají rychlý a pro soupeře nepříjemný hokej. Letos je překvapením soutěže italské Bolzano. Hrají fyzicky náročný hokej a výborně mají pokryté střední pásmo. Když k nám poprvé přijeli pouze v patnácti hráčích, čekal jsem, že budou šetřit síly a více bránit. Oni na nás vlétli a hráli snad padesát minut naplno. To bylo neskutečné.

Jak jsou zaměřeny v olympijské přestávce tréninky?

Byly hodně kondiční a na sílu. Také jsme měli tlačit rolbu, ale nakonec se trenéři rozhodli, že ne. Ještě by mohla být víc rozbitá, než je teď. (smích) Jinak jsme měli zajímavé cviky na ledě pro zpestření. Velmi zajímavý byl kruhový trénink. Na herní formu to nebylo špatné. Dostali jsme se zpátky do síly a kondice. Je sice škoda, že se teď muselo vyjít ze zápasového rytmu, ale zase máme čas poléčit si zranění a být připraveni na play off.

Chystáte se speciálně na přípravný zápas s Pardubicemi nebo to berete jako trénink?

To opravdu nevím, zatím jsme se o tom nebavili. Uvidíme až ve čtvrtek. Zítra (v úterý) bude trénink ještě ostřejší a potom to nechávám na trenéry, jak to vymyslí. Jsem rád, že to hrajeme a můžeme se tak dostat do zápasového tempa.

Budete hrát proti svým bývalým spoluhráčům z Pardubic. Již jste se s některými po telefonu hecovali?

Bude tam několik kluků, se kterými jsem hrál. Těším se na to. S kluky z Pardubic jsme se nehecovali. Určitě to bude pro oba týmy výborná příprava.

Do konce předkola A skupiny v EBEL zbývají poslední čtyři zápasy. Dva domácí a dva venkovní. Je v týmu velká motivace dostat se v předkole co nejvýše, když už je play off jisté?

Náš cíl je být v první čtyřce a vybojovat si tak co nejlepší pozici vůči soupeřům. Rozhodně se těmi čtyřmi zápasy připravíme na čtvrtfinále, kdy nechceme opakovat chyby z posledních dvou ročníků. Minule jsme si to našimi chybami prohráli až příliš jednoznačně. V týmu je nepochybně velká síla a chuť vyhrát zbývající zápasy. Hrajeme také kvůli lidem, aby viděli pěkný hokej. Chceme se tuto sezónu udržet co nejdéle a nejlépe, tak abychom neskončili v prvním kole.

Který tým tipujete, že by mohl vystoupat nejvýše, kromě Znojma?

My budeme určitě nejvýše. Samozřejmě, pokud to beru reálně, tak v play off je všechno možné. Tým, který hraje celou sezónu a vede ligu, může vypadnout v prvním kole a naopak tým z předkola skupiny B, který se během roku trápil, se stane mistrem. Někdy stačí, když se lepšímu týmu zraní jeden nebo dva klíčoví hráči a tým se úplně potopí. Jinak si myslím, že Salzburg může dojít vysoko nebo ještě Vídeň. Opravdu je těžké to odhadnout.

Předpokládám, že vyřazovací boje jsou určitě náročné na psychiku hráčů, zvláště když se hraje několik zápasů stále se stejným soupeřem. Jak to vidíte vy?

To je pravda, ale největší role tam hraje taktika, kdy se dá na soupeře lépe připravit, najít si něco, co mu nevyhovuje a použít to. Záleží hodně na hokejové chytrosti trenéra, jak dokáže odhadnout mančaft.  Je to často souboj trenérů, i přestože hráči jsou nakonec ti, kteří to musí rozhodnout.

Máte trenérskou licenci. Láká vás trénování již teď nebo ještě plánujete dlouhou hokejovou kariéru?

Samozřejmě, že chci hrát, co nejdéle to půjde. Dokud mi slouží zdraví, jsem ve hře prospěšný a bude o mě zájem, hodlám pokračovat. Pokud bych hrál a lidé na mě nadávali, to už by bylo špatné a nemělo by smysl se na ledě zdržovat. Potom bych to s trenérským „béčkem“ zkusil a předával zkušenosti mladším. Uvidíme, kdy to bude. Teď nás čeká play off.

Během roku jste pravidelně bodoval, potom přišel bodový výpadek a následně jste začal hrát opět výborně. Co bylo příčinou?

To má asi každý hráč lepší a horší období. Chvilku jsem tam měl krizi, kdy mě tam nic nepadalo do brány. Potom jsem z ničeho nic nastoupil a šlo to všechno, jako po másle.

V tom období se objevily neověřené informace, že jste měl nabídku ze zahraničí. Co je na tom pravdy?

Ano, ta nabídka tady byla a na poslední chvíli bylo rozhodnuto, že zůstanu ve Znojmě.

Podpořilo vás psychicky, že je o vás zájem i jinde, než ve Znojmě?

Upřímně, jsem se více uklidnil a bylo to vidět na mé hře. Měl jsem tam také pauzu, kdy jsem nehrál, tak jsem si přidával v tréninku. Trochu jsem trénoval i s juniorkou. Možná i tyto bonusy mi pomohly. Jsem rád, že se mě začalo dařit a dopadlo to takto. Mám tady ve Znojmě rodinu a daleko cestovat by se mi také nechtělo.

Předpokládám, že sledujete hokejový turnaj na Olympiádě v Soči. Co říkáte na výkony Slovenska, České republiky a také Švýcarska, které již několik let potvrzuje, že patří do elitní skupiny?

Sleduji to a viděl jsem zápasy obou našich týmů. Jinak mě nepřekvapuje to, že Slovinsko, Rakousko a zvláště Švýcarsko, mančafty, které jsou stále trochu brány jako slabší, hrají tak dobře. Po minulém roce se začalo říkat, že je Švýcarsko nahoře díky tomu, že dlouhodobě pracují s mládeží, mají podmínky, pracují koncepčně a nyní sbírají ovoce. A teď přijde Slovinsko, země s několika málo stovkami registrovaných hráčů, proti Slovákům a porazí nás po špičkovém a nádherném výkonu. A to se nedívám na výsledek, ale na předvedenou hru, která je rychlá a kombinační.

Nevím, jak si povede český hokej v této fázi, ale slovenský hokej je na tom tak, že nemůže hrát otevřenou hru s týmy, které proti našim hokejistům stojí.

Martin Hosták, který komentuje hokejový turnaj, postřehl, že u českého týmu, na rozdíl od Švýcarů, chybí útočníkům podpora obránců v útoku. Moderní hokej prý vyžaduje, aby se útočilo i ve čtyřech hráčích. Dále vytkl českému týmu, že zde chybí kvalitní„hra bez puku“, tak že se hráči útočníkům nenabízí na příležitost a stojí daleko od sebe a vzadu. Praktikuje Alois Hadamczik „vítkovický styl“ hokeje?

Nechci se někoho dotknout, ale česká extraliga je oproti zahraničním ligám pomalejší. Když jsem viděl vloni, jeden nebo dva zápasy Vítkovic na Spenglerově poháru ve Švýcarsku, tak ti hráči měli co dělat, aby udrželi krok se švýcarským Davosem. Extraliga jde trochu jiným směrem. Více se taktizuje a brání. Když jsem viděl na olympiádě Finy, jak dobře bruslí všech pět hráčů, navíc se vzájemně podporují, tak to je radost se dívat.

Dá se říci, že směr, kterým se ubírá EBEL a Znojmo je podobný Švýcarské lize?

V EBEL je výhoda, že se nikam nevypadává. Česká i slovenská extraliga má strašáka baráž. V zahraničí většinou, pokud mančaft skončí poslední, tak se z toho vyvodí důsledky a pokud má tým peníze a lidé chodí na hokej, hraje se další rok znovu. Tam, kde je obava z vypadnutí, kluby taktizují, brání a neotevírají hokej. Celkově je to opatrnější. Mě se EBEL velmi líbí, i když jsme před třemi roky nevěděli, do čeho jdeme. Všichni nás strašili, že je to rakouská liga a všichni nás zmlátí. Těch bitek je tam minimum. Pokud se někdo na tuto ligu přijde podívat, tak bývá mile překvapen. Škoda, že zatím neukázali nějaký zápas v České televizi. Určitě je to hokej plný náboje a pro diváky je atraktivní.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře