Reklama
reklama

Jiří Režnar: Přeji si vytvořit dvě silné formace do přesilovek

Po osmi odehraných zápasech v Erste Bank Eishockey Lize jsme se zeptali nového trenéra hokejového týmu Orli Znojmo na první ostré zkušenosti po osmi kolech soutěže. Jiří Režnar ve své trenérské kariéře působil v českých prvoligových a extraligových týmech. Navíc v posledních třech letech vedl k úspěchu polský hokejový klub JKH GKS Jastrzebie.

Trénoval jste v české extralize i v polské nejvyšší lize. Jak se vám líbí v mezinárodní EBEL?

Oproti české lize se nehraje na uzavřené střední pásmo. Přechod přes střední pásmo je na jednu přihrávku nebo individuálně. Hra je díky tomu zrychlená a klade vysoké nároky na kondici hráčů. Pro diváky je to mnohem zajímavější. Mně osobně se hodně líbí.

Předával jste si zkušenosti s předchozím trenérem Stloukalem?

S Martinem jsme se před sezonou bavili o lize a o hráčích. Některé kluky jsem znal z dřívějška. O některých jsem věděl, že tady hráli v juniorce a udělali ve Znojmě titul. Od té doby jsme se o tom nebavili.

Které hráče jste znal už před příchodem do Znojma?

Luboše Štacha jsem trénoval na Vsetíně, Ondřeje Fialu jsem také krátce vedl a Kubu Čecha si pamatuji z Havířova. Jirku Berouna a Honzu Šedu jsem znal z národní ligy jako protihráče.

V zápase s Villachem odehráli znojemští hráči 18 minut v oslabení. Co si myslíte o soudcování některých rozhodčích v EBEL?

Naučil jsem se příliš rozhodčí nekritizovat. Jsou to lidé, kteří chybují a podléhají tlaku jako mnozí jiní. Často až na videu po zápase zjistíte, kolikrát nás vyloučili a za co. Snažím se spíše hráče udržovat v klidu, tak aby se soustředili na hru a ne na rozhodčí.

Zajímavým jevem je neobvykle časté vylučování útočníka Martina Podešvy, který se dostal v ligové tabulce „BAD BOYS“ na druhé místo a mezi 190 cm obránci působí 175 cm útočník nepatřičně. Co o tom soudíte?

Dnes jsme se o tom s Martinem bavili, po tom co byl v zápase ve Villachu vyloučen prakticky za nic. Trochu to v něm vřelo a potom ho vyloučili za banální věc, zatímco soupeři měli mnohem horší zákroky. Martin to s nervy malinko neunesl (vyloučen do konce utkání, pozn. red.). Perličkou je, že rozhodčí mluví jen německy nebo anglicky. Martin jim nadával česky a rozhodčí tomu zřejmě velmi dobře rozuměli. (smích)

S VSV Villach jste se již utkali po druhé. Patří ke špici tabulky. Jak je hodnotíte?

Ve Znojmě se s nimi hrálo výborně, jelikož nebyli tak aktivní, jako to ukázali u sebe doma. Od první sekundy naskočili agresivně. Prvních pět minut předváděli důrazný hokej, což jsme ustáli. Jejich první pětka hraje výborně. Podávají si to naslepo, nehrají čistě kanadský hokej, ale spíše napůl kanadský, napůl evropský. Umí přitvrdit a současně hrát technicky. Tito hráči jsou trochu výš. Jsem tedy příjemně překvapen z některých kluků v EBEL, ale když se podíváte do statistik, že mají odehráno něco v DEL, v EBEL a v Americe, ne ty nižší soutěže, ale ty vyšší, tak v EBEL máme ty šikovnější kanadské hráče. Každý rok jsou v lize lepší hokejisté.

Jak vnímáte, když na velkém kluzišti v přesilové hře hokejista nahodí puk do pásma?

To je zahozený kotouč. Jednoznačně. Teď jsme oslabení dávali celkem slušně. Na druhou stranu nám vypadl Jirka Beroun, Petr Beránek a na té čtyřce co nám chodí do oslabení je to cítit. Oslabení se dá hrát aktivně, ale na přesilovku potřebujete pět zkušených hráčů, kteří jsou individuálně šikovní. Umí číst hru, přihrát, vystřelit a předvídat. To jsou komplexní hokejisté. Tady jsou mladí kluci, druhá lajna pro přesilovky David Bartoš, Martin Podešva a Adam Havlík, který je velmi šikovný, ale není hotový komplexní hráč. Někdy stačí zaváhat zlomek sekundy a my občas necháme soupeře vrátit se do bránícího tvaru.

Jak se v týmu osvědčil nový brankář Sasu Hovi?

Když se objevil Sasu, tak přišla do týmu pohoda a klid. Hned naskočil po minimálním tréninku s týmem. Dobře rozehrává kotouče. Umí rychle dostat puk do útoku. Hráči se tak nemusí neustále vracet k bráně a tím šetří síly. Je to plnohodnotný šestý hráč.

Dostane se brzy do hry také brankář Filip Landsman?

Jsme už s Filipem domluveni, že bychom po třech až čtyřech následujících náročných zápasech nechali Sasu odpočinout.

Jak vypadá cestování na následující víkendový dvojzápas? (v pátek 11. 10. proti Innsbrucku, v sobotu 12. 10. proti Dornbirnu pozn. red.)

Ve čtvrtek trénujeme a následně jedeme do Innsbrucku, kde přespíme na páteční zápas a v sobotu po obědě se přesuneme do Dornbirnu.

Jak to vypadá se Zdeňkem Blatným, který nehrál kvůli zranění?

Zdeněk byl dnes poprvé na ledě (7. října) individuálně na dvacet minut. Do pondělí 14. 10. by měl mít dobrovolný trénink a od úterý 15. 10. už by měl naskočit do pětky. Do ostrého zápasu s ním počítáme asi do Grazu (pátek 18. 10. pozn. red.).

Problém je trochu s Patrikem Novákem, který má postranní vaz utržen a potrvá to asi pět týdnů. Je to výborný kluk, který tvrdě pracoval, měl herní tlak ve čtvrté pětce a dával góly.

Jak vypadá situace kolem znojemského útočníka Milana Procházky a jeho případném odchodu za možnou lepší nabídkou?

Milanova nabídka padla a domluvil se s panem Oherou, že bude hrát minimálně do doby, kdy by se objevila nějaká lukrativní nabídka. Potom by mohl bez závazků odejít. Je to oboustranně otevřené.

Prohodil jste v minulých utkáních útoky…

Chtěl jsem udělat dvě silné pětky do přesilovek. Třetí pětka měla být Jirka Beroun, Honza Šeda a Petr Beránek, vzadu Aleš Sova s Tondou Bořutou. To by měla být klasická pětka na hraně tlaku a do obrany. Čtvrtá pětka měla být jen taková, co tam proskočí na dvě tři střídání, aby si zbývající hráči odpočali. Po těch zraněních jsem to nakonec musel rozložit do čtyř pětek, tak aby to bylo vyvážené. Bránit umí všichni a myslím si, že druhá pětka ožila s příchodem Davida Bartoše, který je šikovný bruslař. Pepe (Peter Pucher) je zase výborný na puku. Teď se mu sice moc nedařilo, ale u něj je to pouze otázkou času. Starší hráči se někdy výkonnostně rozjíždí pomaleji. Navíc na sobě v přípravě Pepe hodně pracoval, dvanáct kilo shodil a je vidět, že má větší elán do hry.

Jak komunikujete se zahraničními hráči?

Sasu umí česky i slovensky, možná lépe než finsky (smích). S Andrew Thomasem se v základních věcech domluvím, v těch důležitých mám výhodu, že někteří kluci umí dobře anglicky.

Který tým vás doposud překvapil?

Nejvíce to byli Maďaři (Fehérvár) v prvním zápase a v první třetině, kteří se do nás pustili ve velkém tempu. Říkal jsem si, jestli tady mají všechny zápasy v takovém tempu, tak potěš koště. V letošní sezoně je podle všeho výborných 8 – 10 mančaftů a liga je vyrovnanější.

Který soupeř je pro vás prestižní?

Všichni říkají Vídeň. Je to blízko, přijede sem hodně Vídeňáků, mají silný tým, loni se s nimi hrálo play off. Zřejmě lidé ve Znojmě vědí, o čem mluví. Já osobně to až takto neberu. Je potřeba připravit se kvalitně na každý zápas.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře