Reklama
reklama

Adam Havlík a Jan Lattner: Od znojemské přípravky až po nejlepší hráče v EBEL

Oba hráči začínali s hokejem ve Znojmě a ještě v juniorském věku si připsali několik extraligových startů za Znojemské Orly v sezoně 2008/09. Po prodeji extraligové licence do Brna, dostali mladí hráči šanci ukázat své schopnosti v 1. lize za prakticky nový tým HC Orli Znojmo. Po dvou letech v 1. lize se podařilo znojemskému klubu zajistit si od sezóny 2011/2012 účast v kvalitnější mezinárodní lize EBEL.

Adam Havlík (23 let) se prosadil v EBEL jako jeden z nejlepších hráčů kanadského bodování. V současném ročníku je opět nejproduktivnějším hráčem Znojma. Vyniká rychlostí, důrazem v zakončení a technikou hole. Adam Havlík je rovněž brilantní exekutor při nájezdech a trestných stříleních.

Jan Lattner (24 let) získal pověst všestranného hráče, kdy z důrazného obránce se stal nekompromisní útočník a střelec. Jeho neskutečnými průniky skrz soupeřovu obranu a tlakem do brány, ve spojení s kvalitní technikou, se stal Jan Lattner hráčem, který budí u soupeřů mimořádný respekt.

Jak jste se dostali k hokeji?

Adam Havlík: V podstatě to byl můj nápad, když už jsem někdy od pěti let prosil rodiče, ať mě vezmou na Zimní stadión. Jednoznačné rozhodnutí padlo po tom, co naši hokejisté vyhráli Nagano. Naši už to se mnou nevydrželi a vzali mě na „Zimák“, což bylo v mých sedmi letech.

Jan Lattner: My jsme měli hospodu v Dobšicích a odtud pocházel trenér, který vedl přípravku. Přišel za mými rodiči, že do přípravky shání děti. Táta si to přes noc rozmyslel a hned ráno druhého dne běžel do obchodu koupit výstroj. Takže jsem ze dne na den začal hrát hokej.  Nebyl to můj nápad ani mých rodičů. Jednoduše to přišlo do mého života.

Ještě jako junioři jste dostali příležitost nastoupit v několika zápasech české extraligy za Znojmo. Jaký to byl tenkrát pocit?

Adam Havlík: Asi to máme s Honzou stejné. Oba jsme ze Znojma, prošli jsme si tady všemi věkovými kategoriemi. Když jsem se poprvé oblékal do extraligového dresu v šatně A-týmu před zápasem, tak mě tyto věci proběhly hlavou, kolik času uletělo od přípravky až po áčko. Ještě více jsem to začal vnímat po tom, co extraliga ze Znojma odešla. Pro mě to byla strašná rána, jako pro rodilého znojmáka zvyklého na extraligu. Co si budeme povídat, 1. liga není zdaleka tak kvalitní, jako extraliga. To bylo v úvodu, když jsem dostal na těch pět zápasů příležitost hrát extraligu a o to větší rána byla, když se liga prodala do Brna. Vnímal jsem to i kvůli své kariéře. Když jsem dostal v sedmnácti letech takovou příležitost, tak bych v osmnácti dostal třeba šanci hrát ve více zápasech. Takže jsem to vnímal pro sebe, jako krok zpátky.

Jan Lattner: Před prvním zápasem v extralize to byla euforie, když jsme se připravovali v šatně. Byli vedle mě kluci, co už něco dokázali, jako Jirka Dopita. Tak to byl zajímavý pocit. Navíc se mně podařilo vstřelit hned v prvním zápase gól, což bylo něco neskutečného. Také mě velmi zamrzel konec hokeje ve Znojmě, kdy jsme nevěděli, co se tady bude v následující sezóně hrát.

Od kdy jste cítili, že hokej je to pravé, co vás bude živit?

Jan Lattner: To hokejista nikdy neví. Jeden rok někoho postaví třeba na sedm zápasů v 1. lize a druhý rok pošlou dotyčného do 2. ligy, kde chodí hokejisté normálně do práce.

Adam Havlík: Asi to člověk začne vnímat někde kolem angažmá v juniorce, kde pozná, jestli se prosazuje či nikoliv. Tam zjistí, zda je žádaný. Pokud začne trénovat s A- týmem, tak by o tom měl vážně přemýšlet.

Můžete porovnat rozdíly mezi českou extraligou, 1. ligou a EBEL?

Jan Lattner: Napoprvé mě extraliga připadala strašně rychlá, hráči byli silní na bruslení, ale postupně, jak jsem dospíval, tak jsem se tomu vyrovnával. Pokud si hráč dává tréninky navíc, aby se ostatním hráčům vyrovnal, tak může být i lepší. Nejtěžší byl přechod z juniorky do extraligy. Potom mě zápasy 1. ligy nepřipadaly až tak fyzicky náročné. Tady v EBEL mě to přijde, oproti 1. lize, opět náročné na fyzičku i na tvrdost, takže hráči musí být silní. Hodně se tu bruslí. Rozdíl je v rychlosti.

Pokud by teď hypoteticky mohlo hrát Znojmo extraligu, byli byste raději v české lize nebo jste s EBEL spokojenější?

Jan Lattner: Mě osobně vyhovuje styl EBEL, kde se hodně útočí a dohrává do těla. Pokud se podívám například na Mountfield, tak ten více méně brání. Naši hráči by se tam bez problému uchytili. Za sebe volím EBELku.

Adam Havlík: V EBEL se praktikuje modernější hokej. Tím nechci říci, že extraliga ustrnula někde před pěti lety. To zcela určitě ne. Trend dneška v hokeji je dán důrazem na atletickou stránku. Stačí se podívat na NHL, Švýcarsko, případně Německo, také se tam hraje hokej tzv. nahoru – dolů, plný fyzického kontaktu. Klade se velký důraz na fyzičku. Nejvyšší českou soutěž jsem hrál sice někde před pěti roky, takže se mi to obtížně hodnotí. Každá soutěž má jiné pojetí hry. EBEL je živější, také díky tomu, že tam není hrozba sestupu. Může se hrát otevřenější hokej. V extralize se brání modrá čára a střední pásmo a ne vždy je to pro diváka atraktivní.

Do rozhovoru náhle přichází kapitán Orlů Jiří Beroun a potvrzuje, že „v EBEL nabruslíme na ledě více kilometrů než v extralize. Je to jen o stylu, který se hraje, proto srovnání nestavím v rovině lepší horší, ale spíše používám slovo odlišný.“

Během tří let v EBEL je znát kvalitativní posun týmu. Kde vidíte hlavní aspekty úspěchu klubu?

Adam Havlík: Zcela jistě je to zkušeností jednotlivých hráčů. Samozřejmě, pokud přijde k nám kluk z juniorky, tak musí překonat výrazný výkonnostní posun. Nevím, jestli si to fanoušek dokáže představit, ale mezi juniorkou a mužským hokejem je propastný rozdíl. Hráč z juniorky sice může být dobře fyzicky připraven, výborně bude bruslit, ale spíše jde o to, aby to stíhal v hlavě a uměl přemýšlet u hry. Největší rozdíl je v disciplinovanosti vůči týmu. Pokud se na ledě udělá chyba z toho, že se nechce někomu vrátit, nebruslí, případně někoho podrazí nebo zahákuje, tak to celý mančaft hodně sráží.

Jan Lattner: Zkušenosti našich hráčů jsou znát a současně letos hrajeme více týmově. Proto se například Vídni proti nám nedařilo tolik, jako v minulých letech.

Adam Havlík: Rozdíl oproti předchozím dvěma sezónám vidím, že letos máme týmový systém konečně nastaven. My, co jsme hráli první dva roky, tak ať si každý říká, co chce, hra byla založena na tom, že na ledě hrálo dvacet individualistů, kteří měli tvořit něco. Podle mě se takto hokej nehraje. Letos nějaký systém máme. Těch dvacet hráčů ví o sobě a mají přehled v tom, co se bude dít. Řeknu narovinu, že to první dva roky nebylo. Záleželo jen na tom, zda daný zápas sedne několika jedincům, kteří potom klání vyhrají sami.

Jaký máte cíl v následujících deseti zápasech předkola?

Jan Lattner: Víme, že se potřebujeme dostat do první čtyřky, tak abychom mohli začínat doma. I když teď nemáme za páté místo bonusové body, budeme se snažit předkolo vyhrát. Přesto je to jen příprava na play off, kde si můžeme mnoho věcí ještě nazkoušet.

Jaký je cíl pro letošní rok?

Adam a Honza jednohlasně: vyhrát EBEL

Jan Lattner: Nejdůležitější bude udržet si dobré zdraví a potom nevidím problém, abychom bojovali o titul.

Kam byste se ve své kariéře chtěli propracovat?

Jan Lattner: Co nejvýše. Hrát vrcholový hokej za Znojmo bylo vždy mým snem, ale hokejový život nás může posunout kamkoliv a já jsem na to samozřejmě připraven.

Byla by pro vás atraktivní nabídka hrát v české extralize?

Jan Lattner: Záleží na tom, ve kterém klubu (smích).

Adam Havlík: Jestli bych měl shrnout náš kariérní růst, nejsem úplně přesvědčen, že by to byl nějaký posun oproti EBEL. Jsou často slyšet ohlasy, že EBEL je na úrovni mezi 1. ligou a extraligou, ale já si myslím, že když znám kvality jednotlivých hráčů, tak EBEL není horší oproti extralize. Bruslí se tady trochu více, je to náročné na fyzičku, ale současně hráči jsou techničtí a umí výborně s pukem. Extraliga je často taková, že se brání střední pásmo a čeká se na chybu. A když to přeženu, tak posledních šest týmů „má plné kalhoty“, aby nesestoupilo. Raději ani nevyjedou za útočnou modrou. Každá soutěž má sice něco jiného, ale kvalitativně nevidím rozdíl. V rakouské mezinárodní lize, kterou hraje Znojmo, plno hráčů prošlo NHL. Takový hráč určitě nepůjde hrát podřadnou soutěž. Co by tady jinak dělal? Takže bych extraligu neviděl, jako posun v kariéře. Spíše by to bylo nastejno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře