Reklama
reklama

Splní se konečně sny o koncertním sále?

Na jedné straně touha po koncertním sále pro brněnskou filharmonii a plány na stavbu, na straně druhé prodlužování realizace a komplikace. Prázdná proluka na rohu ulic Veselé a Besední dává tušit, že slibované Janáčkovo kulturní centrum zde stát jen tak nebude. Zdá se ale, že se mu blýská na lepší časy.

Na podzim roku 2018 výstavbu zkomplikovala žaloba, kterou na město směřovali zástupci Atelieru M1 architekti. Právě oni se totiž stali v roce 2004 vítězi mezinárodní architektonické soutěže a do loňského roku projek připravovali. Důvodem neshod se stala činnost projekčního týmu ve složení Tomasz Konior, Yasuhisa Toyota a Petr Hrůša, který zajišťuje dokumentaci pro stavební povolení. Podle architektů totiž neúměrně zasahoval do jejich autorských práv. Nyní to vypadá, že Brno je svým snům o novém koncertním sále opět blíže. Zúčastněné strany se totiž v polovině června dohodly na podmínkách, za nichž architekti žalobu stáhnou. „V Dohodě o narovnání jsou zakotveny klíčové principy, kterými se bude další příprava stavby řídit. Základem je, že projekt bude respektovat vítěznou podobu JKC, která vzešla z architektonické soutěže, a bude v souladu s územním rozhodnutím a licenční smlouvou. Případná zlepšení týkající se kvality sálu i samotné stavby centra budou projektanti řešit ve spolupráci s autory,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Obě skupiny tak budou na výstavbě centra spolupracovat. Na základě návrhu Atelieru M1 vznikne vnější podoba JKC, na vnitřní bude pracovat tým Petra Hrůšy. Ten vychází ze zkušeností odborníka na akustiku Yasuhisy Toyoty. „Jsem moc rád, že se nám podařilo vyjednat podmínky, kde jsou z našeho pohledu tři zásadní body,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer. „Prioritou zůstává špičková akustická kvalita sálu včetně výhledu diváků na pódium s tím, že původní autoři přispějí k nalezení vhodného architektonicko-konstrukčního řešení tak, aby výhled diváků nebyl omezen sloupy. Dále by mělo dojít k umístění technologického centra pod terén mimo stavbu a také vylepšení podmínek pro novou výsadbu zeleně v předprostoru Janáčkova kulturního centra.“

Janáčkovo kulturní centrum se má stát novým domovským sídlem Filharmonie Brno. Její stočlenné těleso totiž s prostorem dlouhodobě bojuje. Ve svém aktuálním domově, Besedním domě, nemohou působit v plném obsazení, protože se na jeho pódium jednoduše nevejdou, akusticky nevyhovuje ani Janáčkovo divadlo.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře