Reklama
reklama

Špína a chaos. To je brněnská Zvonařka

Brněnské hlavní autobusové nádraží zvané Zvonařka chátrá. Od jeho vzniku před čtyřiceti lety se téměř nezměnilo, snad jen že přibývá nepořádku, špíny a opuštěných obchodů. Při čekání na rekonstrukci, jako by se zapomnělo na to, že i starší budovy či stavby by si čas od času zasloužily uklidit.
Zavřené špinavé obchody. Foto: Centrum news / Petra Slavíková
Skladiště za nápisem Potraviny. Foto: Centrum news / Petra Slavíková
Obchody na jízdenky do zahraničí. Foto: Centrum news / Petra Slavíková
Informace o telefonu v budově Foto: Centrum news
Zničené okolí Zvonařky Foto: Centrum news / Petra Slavíková
Obchody na jízdenky do zahraničí. Foto: Centrum news / Petra Slavíková
Tabule s odjezdy do Osla nebo Říma Foto: Centrum news/ Petra Slavíková
Zvonařka Foto: Centrum news/ Petra Slavíková
Nepřehledné jízdní řády Foto: Centrum news/ Petra Slavíková
Nepřehledné jízdní řády Foto: Centrum news/ Petra Slavíková
Zvonařka- skladiště všeho druhu Foto: Centrum news/ Petra Slavíková

Je pátek devět hodin ráno a na největším brněnském autobusovém nádraží by člověk mohl čekat rušno. Nikoliv ale na Zvonařce. Cestujících je tu pomálu, na celém nádraží je pouze jeden autobus, který se chystá na odjezd, a kolem obchodů se poflakují zvláštní individua. Nuda tu ale není. Když se procházející zaměří na to, co vše se dá na nádraží najít, nestačí se divit.

Představení začíná hned při příchodu na autobusové nádraží z lávky od galerie Vaňkovka. Pomyslnou hranici mezi nákupní galerií a Zvonařkou nám připomenou vylámané dlaždice a kusy kartonu na nich položené. Na schodech, které vedou ke vstupu na nádraží, leží spousta nedopalků, zažraná špína, ptačí trus smetený na stranu, aby „nepřekážel“ chodcům, plastové lahve od pití nebo pomačkaný kelímek od kávy.

U žádného ze 45 nástupišť, kterými toto železobetonové monstrum disponuje, nechybí nepřehledné vytisknuté jízdní řády, ve kterých si každý s dobrým zrakem může najít čas svého odjezdu. Cestující si ale musí nejprve najít to správné nástupiště. A problém začíná. Před vchodem na Zvonařku je zavěšená informační tabule, která by měla hlásit odjezdy autobusů, jak to je nejen u hlavních městských nádraží dobrým zvykem.

Z poskytnutých informací se dozvíme, že do Osla to jede z 35. Nástupiště a do Uherského hradiště si cestující může vybrat dokonce ze tří možných nástupišť. Úmysl dobrý, jen kdyby tabule oznamovala i čas odjezdu, mohla by tak být i k něčemu přínosná.  Způsob výběru cílových destinací napsaných na tabuli je navíc nejasný. Autobus do Znojma, který by měl odjíždět za dvacet minut, na tabuli napsaný není, stejně jako většina linek, které ze Zvonařky odjíždějí pravidelně. „Já už vím, odkud autobus do Znojma odjíždí, takže vím, kam jít. Cestující, kteří nejezdí denně jako já, většinou běží na druhou stranu Zvonařky, kde jsou informace, a paní u přepážky jim nástupiště řekne,“ dělí se o svou zkušenost student brněnské univerzity z Pohořelic, který jezdí přes Zvonařku pravidelně. Student upozorňuje ještě na jednu tabuli, kterou ale cestující kvůli její poloze přehlížejí. Visí vedle obchodu s jízdenkami do Bulharska. Na ní je dokonce napsán i odjezd do Znojma včetně času a nástupiště. Jen škoda, že o tabuli téměř nikdo neví. O pohodlném cestování se v tomto případě mluvit opravdu nedá.

Kromě obchodu s bulharským názvem, který nabízí jízdenky do bulharských měst, mohou cestující využít zastavárnu, občerstvení u Tatyany nebo prodejnu jízdenek pro změnu do Rumunska. Jsou to jedny z mála obchodů, které jsou ještě otevřené. Většina totiž uvnitř připomínala spíše skladiště všech možných nepotřebných věcí. Přes velká okna, na kterých je napsáno „Potraviny“, jde vidět naházený vyřazený nábytek a přeplněné tašky. Také obchod, který podle názvu nabízí vše od dárkového zboží a hraček přes elektroniku až po drogerii a domácí potřeby, vypadá, že láká spíše hlodavce a hmyz než zákazníky. Procházka kolem nástupišť je více než záživná. Návštěvník se může pokochat třeba pneumatikou ležící na trávníku, velkým oranžovým igelitem vlajícím jako prapor od jedné z prodejen zahraničních jízdenek, nebo všudypřítomnými kamerami, o jejichž funkčnosti by se dalo polemizovat.

Toto hlavní autobusové nádraží pro zejména meziměstskou – i když jeden by podle obchodů a informací z tabule řekl spíše mezistátní – dopravu v Brně „slouží“ cestujícím už od roku 1978. Za poslední léta se Zvonařka takřka nezměnila. Jedním z důkazů budiž například velké logo telefonu na budově s informacemi, které oznamuje, že uvnitř je zavedené telefonní spojení a cestující si v případě potřeby mohou za poplatek zavolat.

Velká přeměna Zvonařky za 100 milionů měla začít již letos. Nakonec se rekonstrukce přesunula až na příští rok. Stánky by měla nahradit odbavovací hala s kavárnou a přispět lepšímu vzhledu má také nové osvětlení. Nádraží vlastní společnost ČSAD Holding Brno, které pro rekonstrukci potřebuje dotace, které však zatím nejsou jisté. Jedno ale jisté je. Kdyby se nečekalo na rekonstrukci jako na smilování, a místo milionů se investoval spíše čas na úklid, Zvonařka by nemusela být takovou ostudou, jakou nyní bezpochyby je.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře