Reklama
reklama

Špilberk zaplní starobylá řemesla, na děti čeká i Tovaryšský vandr

Již tento víkend čeká na návštěvníky hradu Špilberk řemeslný jarmark, rytířský tábor, divadlo, ale v plánu jsou také speciální prohlídky kasemat, jihozápadního bastionu nebo výstavy Stavba jako Brno. Děti se pak mohou těšit na Tovaryšský vandr.

Již tento víkend se na Špilberku koná největší akce Muzea města Brna s názvem Špilberk žije řemeslem. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet řemesla, na která už dnes člověk běžně nenarazí. Na Špilberku potkají mlynáře, bednáře, tesaře, truhláře nebo horníka. Chybět ale nebudou ani řemeslníci, které potkáváme i dnes – třeba pekař, zedník nebo krejčí. Na hradě budou dobové řemeslné stánky, kde lidé poznají, jak se brousí kameny nebo jak se šijí historické kostýmy. Na jevišti na velkém nádvoří zase uvidí gotické a renesanční tance, šermířská představení, hudbu i divadlo v podání skupin Poustevník, Rex a Codex.

Pro děti je připravena řemeslná hra Tovaryšský vandr, při které si zkusí, jak se pracuje s hlínou, dřevem i látkami, jak se zachází s nářadím nebo jaká je potřeba obratnost a zručnost, bez kterých se kdysi řemeslníci neobešli. Hra provede odvážné učedníky celým hradem. Kdo bude šikovný, získá od cechmistra výuční tovaryšský list i drobnou odměnu.

Lidé se při akci budou moci podívat kdekoli po Špilberku. V plánu jsou komentované prohlídky známých kasemat, jihozápadního bastionu i aktuálních výstav. Pouze sobotu budou na Špilberku k vidění při práci věrné repliky historického stavebního jeřábu, beranidla a vrátku. Bude to úplně poslední příležitost vidět tyhle středověké stroje při práci. Kromě toho se o víkendu na Špilberku chystá i střelba z luku, dřevěný kolotoč nebo pocitová stezka. Zkrátka pokud ještě nemáte tip na víkend, zkuste zvážit návštěvu Špilberku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velice svérázně si představoval podnikání třiapadesátiletý muž ve svém obchodě.
20.11.2017 - 15:36
Vánoční trhy začnou v pátek
Jako každý rok, brněnské Vánoce odstartuje slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. To se letos bude konat v pátek 24. listopadu v 17 hodin.
20.11.2017 - 08:00
V noci na neděli spěchali strážníci do Židenic, aby prověřili oznámení o údajném napadení na zastávce hromadné dopravy.
19.11.2017 - 19:13
Konstrukční i programovací schopnosti středoškoláků prověří oblíbená soutěž Merkur perFEKT Challenge. Mladí studenti téměř ze všech koutů republiky se utkají v úterý 21. listopadu 2017 v montování...
19.11.2017 - 15:00
Rozhodli jste se investovat finanční prostředky a pořídit si byt či dům a následně jej dále pronajímat? Nebo již s pronájmem nemovitosti zkušenosti máte? Pak jistě víte, že právě v případě pronájmu...
19.11.2017 - 08:33
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Komentáře