Reklama
reklama

Špilberk zaplní starobylá řemesla, na děti čeká i Tovaryšský vandr

Již tento víkend čeká na návštěvníky hradu Špilberk řemeslný jarmark, rytířský tábor, divadlo, ale v plánu jsou také speciální prohlídky kasemat, jihozápadního bastionu nebo výstavy Stavba jako Brno. Děti se pak mohou těšit na Tovaryšský vandr.

Již tento víkend se na Špilberku koná největší akce Muzea města Brna s názvem Špilberk žije řemeslem. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet řemesla, na která už dnes člověk běžně nenarazí. Na Špilberku potkají mlynáře, bednáře, tesaře, truhláře nebo horníka. Chybět ale nebudou ani řemeslníci, které potkáváme i dnes – třeba pekař, zedník nebo krejčí. Na hradě budou dobové řemeslné stánky, kde lidé poznají, jak se brousí kameny nebo jak se šijí historické kostýmy. Na jevišti na velkém nádvoří zase uvidí gotické a renesanční tance, šermířská představení, hudbu i divadlo v podání skupin Poustevník, Rex a Codex.

Pro děti je připravena řemeslná hra Tovaryšský vandr, při které si zkusí, jak se pracuje s hlínou, dřevem i látkami, jak se zachází s nářadím nebo jaká je potřeba obratnost a zručnost, bez kterých se kdysi řemeslníci neobešli. Hra provede odvážné učedníky celým hradem. Kdo bude šikovný, získá od cechmistra výuční tovaryšský list i drobnou odměnu.

Lidé se při akci budou moci podívat kdekoli po Špilberku. V plánu jsou komentované prohlídky známých kasemat, jihozápadního bastionu i aktuálních výstav. Pouze sobotu budou na Špilberku k vidění při práci věrné repliky historického stavebního jeřábu, beranidla a vrátku. Bude to úplně poslední příležitost vidět tyhle středověké stroje při práci. Kromě toho se o víkendu na Špilberku chystá i střelba z luku, dřevěný kolotoč nebo pocitová stezka. Zkrátka pokud ještě nemáte tip na víkend, zkuste zvážit návštěvu Špilberku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře