Reklama
reklama

Špilberk zaplní starobylá řemesla, na děti čeká i Tovaryšský vandr

Již tento víkend čeká na návštěvníky hradu Špilberk řemeslný jarmark, rytířský tábor, divadlo, ale v plánu jsou také speciální prohlídky kasemat, jihozápadního bastionu nebo výstavy Stavba jako Brno. Děti se pak mohou těšit na Tovaryšský vandr.

Již tento víkend se na Špilberku koná největší akce Muzea města Brna s názvem Špilberk žije řemeslem. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet řemesla, na která už dnes člověk běžně nenarazí. Na Špilberku potkají mlynáře, bednáře, tesaře, truhláře nebo horníka. Chybět ale nebudou ani řemeslníci, které potkáváme i dnes – třeba pekař, zedník nebo krejčí. Na hradě budou dobové řemeslné stánky, kde lidé poznají, jak se brousí kameny nebo jak se šijí historické kostýmy. Na jevišti na velkém nádvoří zase uvidí gotické a renesanční tance, šermířská představení, hudbu i divadlo v podání skupin Poustevník, Rex a Codex.

Pro děti je připravena řemeslná hra Tovaryšský vandr, při které si zkusí, jak se pracuje s hlínou, dřevem i látkami, jak se zachází s nářadím nebo jaká je potřeba obratnost a zručnost, bez kterých se kdysi řemeslníci neobešli. Hra provede odvážné učedníky celým hradem. Kdo bude šikovný, získá od cechmistra výuční tovaryšský list i drobnou odměnu.

Lidé se při akci budou moci podívat kdekoli po Špilberku. V plánu jsou komentované prohlídky známých kasemat, jihozápadního bastionu i aktuálních výstav. Pouze sobotu budou na Špilberku k vidění při práci věrné repliky historického stavebního jeřábu, beranidla a vrátku. Bude to úplně poslední příležitost vidět tyhle středověké stroje při práci. Kromě toho se o víkendu na Špilberku chystá i střelba z luku, dřevěný kolotoč nebo pocitová stezka. Zkrátka pokud ještě nemáte tip na víkend, zkuste zvážit návštěvu Špilberku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Jihomoravští záchranáři přesto evidují desítky hovorů denně...
14.11.2018 - 15:30
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Komentáře