Reklama
reklama

Špilberk nabídne cestování v čase a připomene atmosféru slavných brněnských promenád

Obléct si nejlepší šaty, vzít paraple nebo hůlku, sejít se s přáteli a vyrazit na promenádu užít si příjemný volný den. Takové bývaly neděle našich předků. Tento starý zvyk a především atmosféru slavných brněnských promenád teď připomene výstava Nedělní korzo na hradě Špilberku, která potrvá až do 21. května.
Výstava Nedělní korzo na hradě Špilberku
Výstava Nedělní korzo na hradě Špilberku
Výstava Nedělní korzo na hradě Špilberku
Výstava Nedělní korzo na hradě Špilberku

Kdo vyrazí na výstavu na Špilberk, přenese se takřka v čase a ocitne se přímo na promenádě. Brněnská korza uvidí na velkoformátových fotografiích i filmových záběrech, uslyší dobovou promenádní hudbu a k některým exponátům si dokonce přivoní. Návštěvníci si na výstavě prohlédnou několik desítek předmětů, mezi kterými najdou vše, co dámy i gentlemani potřebovali s sebou na korzo: např. rukavice, vějíře, brože a taštičky nebo hůlky, klobouky, dýmky, tabatěrky a mnoho dalšího. 

Výstava Nedělní korzo zachycuje období od konce 18. století, kdy v Brně vznikly Lužánky jako první park v Českých zemích, přes zlatou éru korzování za Rakouska-Uherska a první republiky až po dnešní dny. Atmosféra korz se totiž do města vrací. „Lidé se často scházejí na místech někdejších slavných promenád, jako jsou Denisovy sady, Lužánky nebo Jakubské náměstí,“ říká kurátor výstavy Pavel Košťál. Promenád ale bylo mnohem víc: chodilo se třeba do parku pod Špilberkem nebo na Koliště. 

Část expozice patří vycházkovým holím, které doplní i další výjimečné hůlky, např. hůlka ze sady, kterou v roce 2007 vytvořil Aleš Svoboda jako dar města Brna skupině The Rolling Stones, která zde tehdy vystupovala, nebo hůlka, o kterou se opíral seriálový doktor House. Ostatně, vycházkové hole dnes znovu získávají na oblibě. 

Výstava představí také fenomén z konce 19. století: turistiku. Brňané se tehdy začali vydávat na výlety do blízkého okolí, třeba do Moravského krasu. Vycházky často zakončovali v hostincích a cukrárnách. K vidění je na výstavě vycházková obuv a oblečení, ale i kovoví předchůdci turistických známek. 

Výstava přiblíží brněnská korza od 23. února do 21. května. Na neděli čekat nemusíte, pojďte se projít na Špilberk!

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře