Reklama
reklama

Slavkovský unikát? Replika v parku

Při procházce zámeckou zahradou jej lze jen těžko přehlédnout. Čínský altán se nachází v jižní části prostoru a v posledních dnech na sebe poutá zraky všech kolemjdoucích, a to hned z několika důvodů.

Pro ty, kdo sem zavítali poprvé, je unikátnost stavby motivem ke zkoumání její minulosti, místní zaujme nová podoba. Na jaře letošního roku totiž byla
dokončena rekonstrukce altánu. V čem je památka jedinečná? „Altán z 80. let 18. století je v Česku jediný, který byl postavený celý ze dřeva a řadí se tím mezi unikátní památky. V devadesátých letech 20. století zde sice byly snahy o jeho záchranu, bohužel se však nedotáhly do konce,“vysvětlila historička zámku Vladimíra Zichová. Altán, někdy také nazývaný čínský pavilon, je zapsán na Státním seznamu nemovitých kulturních památek a jako jedna ze dvou staveb postavených symetricky podle středové osy barokního parku tvoří jeho nedílnou součást. Jeho protějšek, takzvaný Palazor, neboli deštník, dříve využívaný jako voliéra, se nedochoval.

V posledních letech altán chátral. Materiál časem degradoval, dřevo bylo ztrouchnivělé a napadené hnilobou. Právě kvůli rozsáhlému poškození bylo
rozhodnuto, že památku nahradí věrná replika. Ta je zhotovena nejen podle původních prvků, ale vychází takéz dochovaných dobových fotografi í převážně z konce 19. století. Restaurátoři navíc obnovili a použili některé původní prvky, například kamenné základy či kování. Díky rekonstrukci, která probíhala pod přísným dohledem památkářů, je kulturní skvost po několika letech přístupný široké veřejnosti. „Navrátíme tak altánu jeho původní smysl, kdy sloužil jako odpočinkové místo pro zámecké obyvatele a jeho návštěvníky,“ uvedla ředitelka zámku Eva Oubělická. Konat se v něm totiž mohou drobnější kulturní akce, koncerty, pikniky, ale například i svatební obřady.

Kromě dřevěného pavilonu se obnovy dočkala i Zámecká zeď, kterou v roce 2010 poničila povodeň. Stavbaři jí vrátili nejen původní podobu, ale v délce 80 metrů ji postavili zcela nově. Zbylý úsek musel být narovnán a zpevněn unikátní technologií. Ta byla poprvé použita právě při pracích ve Slavkově u Brna.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Bagrováním původních chodníků začala revitalizace prostoru v centru Řečkovic. Nová podoba Palackého náměstí vyjde Městskou část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na 16 milionů korun.
13.08.2020 - 08:11
Dvacet let seznamuje se životem a vzděláváním nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých osob expozice Kultura nevidomých. Její historii od úterý mapuje výstava Jsme tu s vámi již 20 let....
12.08.2020 - 14:05
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Komentáře